czwartek, 9 stycznia 2014

Zmieniamy perspektywę

Kreatywnie w domu
Zmieniamy perspektywę... to kolejny temat jaki realizujemy w ramach Projektu Samo_się.

Co prawda moja Ola lepiej pasowałaby do tematu brzuszkowych harców, które realizują młodsze maluchy no ale nic... spróbujemy zmierzyć się z naszym tematem.
Ola uwielbia leżenie na brzuszku, na pleckach, na jednym boku, na drugim boku... o siedzeniu jeszcze nie myśli, bynajmniej nie o samodzielnym siedzeniu, ale na wszystko przyjdzie pora.
Pomyślałam, że w ramach zabawy zrobię jej grzechotki do łóżeczka i sprawdzę jak będzie się nimi bawić z różnej perspektywy widokowej.

Grzechotki zrobiłam jej z rolek po papierze toaletowym... do środka każdej rolki wrzuciłam koraliki, plastikowe nakrętki i rurki aby podczas zabawy wydawały dźwięk. Boki posklejałam taśmą tak aby drobiazgi nie wylatywały na zewnątrz a same rolki z zewnątrz ozdobiłam na kolorowo aby zachęcały do zabawy. 


Oczywiście nie zostawiałam małej samej podczas zabawy na wypadek gdyby jednak zawartość rolek miała wypaść i dostać się w rączki dziecka.
Tak wykonane grzechotki zawiesiłam małej nad łóżeczkiem. Zawiesiłam również drugi zestaw kolorowych rolek lecz tym razem bez grzechoczącej zawartości.

Ola bawiła się grzechotkami w różnych pozycjach:
1. pozycja łopatkowa (chyba najbardziej lubiana)
2. pozycja brzuszkowa
3. pozycja pośladkowa

Pozycja łopatkowa...
Grzechotki wydające dźwięk zawiesiłam małej w zasięgu ręki a te bezdźwięczne w zasięgu stóp. Początkowo mała bawiła się tylko tymi grzechotkami co były w zasięgu ręki ale gdy odkryła te na stopy zabawa rozkręciła się na całego. Łapała, tarmosiła, przesuwała  jednej strony na drugą, wymachiwała nóżkami...

 
 
 

Po pewnym czasie położyłam małą tak aby oba rodzaje zabawek miała w zasięgu swoich rączek. Te z dźwiękiem znajdowały się nad główką a pozostałe na wysokości klatki piersiowej. I tu nowości nie odkryłam... mała większość czasu bawiła się grzechotkami wydającymi dźwięk pomimo tego, że musiała się czasami nieźle nagimnastykować aby je chwycić. Gdy ją odwróciłam a grzechotki z dźwiękiem znajdowały się na wysokości klatki piersiowej, na te za główką nawet nie spojrzała.

 

Po super zabawie w pozycji leżącej przyszła pora na pozycję brzuszkową...
Gimnastyki ciąg dalszy. Mała próbowała chwycić grzechotki podnosząc się do góry. Jak wyżej wspomniałam bardzo lubi leżeć na brzuszku więc wszelkiego rodzaju atrakcje bardzo się jej podobają. W tym przypadku nie było znaczenia czy sięga po zabawkę grzechoczącą czy też nie, frajdą było złapanie rolki.

 

Pozycja pośladkowa... 
Póki co średnio się jej podobała. Owszem bawiła się zabawkami ale już nie z takim zapałem jak w poprzednich pozycjach.

 

Grzechotki się sprawdziły! Mała następnego dnia w swojej ulubionej pozycji przebawiła się nimi dosłownie godzinę. Leżała w łóżeczku i grzechotała. Tak więc toaletowe grzechotki zostają z nami na dłużej!
Tak niewiele potrzeba aby sprawić dziecku taką radość.

Kreatywnie w domu / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

7 komentarze:

 1. bombowe :) moze kiedys to wykorzystam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ile mała ma? Moja by od razu pożarła takie grzechotki. Musiałam wszystkie kartony na zabawki wymienić na plastikowe, bo co chwilę się dławiła tekturą...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ola ma 7 miesięcy... ale tak jej zawiesiłam te rolki aby do buzi nie sięgnęła z nimi :)

   Usuń
  2. U nas "nie sięgnęła" oznacza 1,5 metra nad ziemią ;)

   Usuń
  3. moja póki co jeszcze leżąca... pomału zaczyna siadać więc do 1,5 metra jeszcze hoho korzystamy póki możemy :) później pewnie się one już nie sprawdzą ;-)

   Usuń
 3. bardzo fajny pomysł z pewnością spróbujemy to zrobić z Antosiem dla Poli :) myślę, że będę tu często zaglądać by czerpać inspiracje na zabawy z synkiem gdyż musi przerwać chodzenie do przedszkola...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates