czwartek, 16 stycznia 2014

Wstążka, sznurek, sznurowadło...

Kreatywnie w domu
W ramach Projektu Samo_się pokażemy jak wiele zabaw możemy wymyślić dla naszych najmniejszych Szkrabów za pomocą kolorowych wstążek.

1. Zabawa w łowienie rybek

Przygotowałam Oli rybki... rybki zrobione ze skarpetek, do których brakuje drugiej skarpetki do pary, skarpetek po Kubusiu. Do środka włożyłam watę i zawiązałam wstążką. Na każdej rybce przyszyłam oczka i każdą z osobna przywiesiłam do jednej wspólnej tasiemki przywiązanej do łóżeczka.
W zależności od miejsca położenia Oli w łóżeczku, Ola albo wymachiwała nóżkami próbując poruszać rybkami albo też gimnastykując się z boku na bok próbowała je sięgnąć... 2. Zabawa grzechotkami

Do naszych sensorycznych grzechotek, doczepiłam kolorowe tasiemki aby jeszcze bardziej zachęcały Olę do zabawy. Okazało się, że za sprawą tasiemek Oli było wygodniej chwycić i trzymać je w dłoniach.


Nowe zabawki okazały się dobrym przedmiotem do ćwiczeń. Ola chwytając obiema rączkami za tasiemki przenosiła je nad głowę i z powrotem.


Spodobało się jej również machanie grzechotkami za pomocą jednej rączki... machanie, rzucanie zabawką i obserwowanie gdzie zabawka leci. Nie uchwyciłam tego na zdjęciu bo musiałam łapać zabawkę aby spadając nie uderzyła przypadkiem Oli.

3. Zabawa kółeczkiem

Małe, styropianowe kółko okręciłam tasiemką i przywiązałam do niego kilka innych kolorowych tasiemek. Ola jedną rączką trzymała kółko a drugą próbowała pociągać za tasiemki... co nie było łatwym zadaniem. Często pociągając za tasiemkę, kółko wypadało Oli z rączki. Znakomita zabawa rozwijająca koordynację ręka-oko oraz rozwijająca myślenie w kategorii przyczyna-skutek


Innym sposobem na zabawę z kółkiem była zabawa w wiszące kółko... za pomocą jednej tasiemki trzymałam nad Olą kółko na takiej wysokości aby mogła je chwycić.Gdy mocniej ciągnęła za tasiemki ja kółko obniżałam, gdy przestawała ciągnąć podnosiłam pomalutku kółko do góry.


4. Zabawa z balonikiem

Przywiązanie do huśtawki balonika z dłuższymi tasiemkami okazało się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.Ola za wszelką cenę próbowała chwycić balonik, który uciekał jej na wszystkie możliwe sposoby. Ciągnęła za tasiemki, lekko podciągając się na nich a gdy okazywało się, że już chwyciła balonik, ten wyskakiwał jej z dłoni. Zabawa na prawdę godna polecenia... na dłuższy czas zajmuje dziecko i nie nudzi się mu tak szybko. Ola codziennie się tak bawi i codziennie sprawia jej ta zabawa ogromną radość.


5. Zabawa stonogą

Wspólnie z Kubusiem zrobiliśmy Oli stonogę... z kolorowych nakrętek i tasiemek. Kubuś nawlekał nakrętki na sznurek ćwicząc przy tym swoje rączki i koncentrację a ja przewiązałam między nakrętkami kilka kolorowych tasiemek.


 Nasza stonoga wzbudziła w Oli zainteresowanie... gdy tarmosiła tasiemki, nakrętki lekko się przesuwały. Nakrętki nie są dużych rozmiarów i idealnie nadawały się do chwytania przez małe rączki.


Nie obeszło się oczywiście bez testowania zabawki przez Kubusia...


Zabawy z tasiemkami można mnożyć!
 Na pewno tasiemki można wykorzystać podczas spacerów.. przywiązując je do wózka będą powiewać i wzbudzać zainteresowania malca. 
Takie nasze kółeczko z tasiemkami również można przywiązać do wózka... uatrakcyjni ono malcowi spacer. 
Można położyć malca na dywanie i przeciągać przed nim jakąś zabawkę zawiązaną na sznurku, zmuszając tym samym malca do pierwszych prób samodzielnego przesuwania się/czołgania. 
Zabaw jest mnóstwo! Codziennie można wymyślać coś innego!

Kreatywnie w domu / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

2 komentarze:

 1. Super pomysly! Fajnie ze bedziecie realizowac Projekt :) Warto ;)
  Najbardziej podoba mi si epomysl ze stryopianowych kólkiem, ale wszystkie są świetne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. projekt już się kończy :( a to kółeczko wykorzystaliśmy też do innej zabawy ale o tym w kolejnym temacie projektu :)

   Usuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates