poniedziałek, 15 lutego 2016

Bawię się w czas

Kreatywnie w domu
Zielona Sowa wypuściła na rynek szereg gier edukacyjnych wspierających rożne dziedziny nauki przedszkolnej i wczesnoszkolnej m.in. nauki przyrodnicze, gry trenujące spostrzegawczość czy też pamięć, coś dla poznających zegar, zasady ruchu drogowego a także tytuł dla małych patriotów. Słowem dla każdego coś fajnego, mądrego i edukującego. Ci co nas czytają zapoznali się już z niektórymi z nich. Dziś zapraszam do wspólnej zabawy w czas.

Bawię się w czas to zestaw edukacyjny przeznaczony dla dzieci powyżej 4 roku życia (chociaż o ile książeczka jest na tym poziomie o tyle gra już nie koniecznie... myślę, że w grę spokojnie mogą grać już 3 latki potrafiące liczyć do 6 - oczywiście biorąc pod uwagę, że w grze bierze udział osoba umiejąca czytać).


Całość zestawu stanowi książeczka z zadaniami oraz rozkładana plansza, 48 kart czasu (po 12 kart na każdą porę roku), 2 puste karty zapasowe, 5 pionków oraz kostkę. 
Całość jest bardzo kolorowa. Dzięki pięknym ilustracjom i ciekawym zadaniom z książeczki, nauka stanie się przyjemnością, a dzieci zrozumieją ważne zagadnienie, jakim jest upływ czasu. Poznają m.in. kalendarz, dni tygodnia, pory dnia, czy pory roku. Dzieciaki na pewno nie będą się nudzić, gdyż zadania są zróżnicowane.


Jeśli chodzi natomiast o grę to tak jak już pisałam czegoś mi w niej brakuje aby tak w 100% zainteresowała 5laka. Plansza podzielona jest na 4 części odpowiadające 4 porom roku. Każda zaś pora roku podzielona jest na 12 pól – po 4 pola na każdy miesiąc.Na początku gry każdy z graczy poprzez rzut kostką ustala swój miesiąc startowy, który nie może się powtarzać. Może się więc zdarzyć sytuacja, że będziemy musieli rzucać kością jeszcze raz – zwłaszcza grając w pełnym składzie.


Zadaniem graczy jest przejście pełnego roku i zebranie jak największej liczby kart czasu. Zaczynamy i kończymy dokładnie na tym samym polu. Poruszając się po kolejnych porach roku zbieramy karty zawierające elementy związane z poszczególnymi porami roku/miesiącami/dniami tygodnia.Niektóre karty posiadają specjalne akcje takie jak utrata kolejki, czy ruch do przodu lub tyłu. Inne natomiast karty zawierają różne „ciekawostki” dla naszych maluchów, dzięki którym będą wiedziały, że we wrześniu rozpoczyna się rok szkolny, a w sierpniu trwa zbiór zbóż.
Jeśli któryś gracz stanie na polu, z którego inny gracz zabrał już kartę czasu, to niestety nie zdobywa żadnego elementu, nie obowiązują też ruchy przypisane do danego pola, gdyż zostały wykorzystane przez poprzedniego gracza. Po przejściu pełnego roku gra się kończy, następuje podliczenie wyników i wyłonienie zwycięzcy.Tak jak wcześniej wspomniałam... sama gra jest dobra dla dzieci dopiero wchodzących w świat tego typu gier (czyt. 3latki). Poza rzutem kostką i poruszaniem się do przodu (czasami do tyłu) nie wymaga od dziecka nic... zero myślenia, zero podejmowania decyzji... po prostu pokonujemy poszczególne pola na planszy zbierając karty z informacjami. Informacje zawarte na kartach są ok... no prawie ok ;) bo 4-5 latek z pewnością wie, że zimą należy ubierać się ciepło a wiosną troszkę lżej ;) myślę, że takie informacje można by zastąpić innymi, ciekawszymi ;) Gra wizualnie jest fajnie stworzona i nie miałabym do niej zarzutów gdyby choć troszkę zmuszała do samodzielnego działania dzieciaki. Dziecko zagra w nią 2-3 razy i się znudzi. Przyswoi nowe informację i gra stanie się mało atrakcyjna.

Nie mniej jednak nie zmienia to faktu, że gra ta świetnie sprawdzi się jako gra rodzinna... starszy brat z pewnością nauczy w nią grać swoją młodszą siostrę :)


Kreatywnie w domu / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

1 komentarze:

  1. To chyba nie dla nas jeśli chodzi o mojego 5 latka :) No ale Ala :) Ładnie wygląda :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates