sobota, 23 kwietnia 2016

Czytamy bez mamy

Kreatywnie w domu


Czytamy bez mamy to seria książek Wydawnictwa Debit skierowana do dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z samodzielnym czytaniem. Cała seria podzielona jest na 3 etapy o różnych poziomach trudności i ilości tekstu do czytania...

I poziom - Pierwsze kroki - dla dzieci, które zaczynają czytać
II poziom - Krok po kroku - dla dzieci, które już samodzielnie czytają
III poziom - Wielkie kroki - dla pożeraczy książek

Z Kubusiem uczymy się czytać więc poszukujemy, sprawdzamy, które książeczki się do tego nadają, z którymi najfajniej się uczy bo jakby nie było przede mną jeszcze nauka czytania dwóch młodszych pociech ;)
Dziś pokażę Wam takie właśnie książeczki a o tym czy nam przypadły do gustu czy nie dowiecie się za chwilę.Na wstępie każdej z nich należy wpisać imię właściciela książeczek. Fajny pomysł, dzieci lubią jak coś należy tylko do nich.


Czytamy bez mamy to seria, dzięki której dziecko może wybrać sobie najbardziej interesujące tytuły z różnych poziomów i ćwiczyć samodzielne czytanie.

Wizyta w bibliotece opowiada o tym jak pierwszoklasiści odwiedzają bibliotekę. Dowiadują się w niej w jaki sposób mogą znaleźć interesującą ich książkę. Uczniowie otrzymują zadanie do wykonania, lecz pewna uczennica o imieniu Ola zamiast wypełniać polecenie pani, ulega czarowi miejsca pełnego książek. Czy uda się jej wykonać zadanie? Kto jej w tym pomoże? Dzieci dowiadują się o tym pokonując kolejne strony książki. 
Na końcu książeczki znajdują się zadania do wykonania przez dziecko. Zadania te mają na celu sprawdzenie na ile dziecko zrozumiało samodzielnie przeczytany tekst.
Wycieczka do zoo to dzień pełen wrażeń uczniów klasy pierwszej. Wycieczka do zoo... kangury, tygrysy, flamingi, słonie, żyrafy i wszystko byłoby ok, gdyby nie mały incydent. Podczas przerwy śniadaniowej okazuje się, że zniknął plecak jednej z uczennic - Oli. Z pomocą przychodzi pan strażnik. Okazuje się, że za zniknięciem plecaka stoi małpka Fifi, która skusiła się na śniadanie Oli.Również w tej książeczce są zadania do samodzielnego wykonania.Na stronie wydawcy obu tych książeczek pisze, iż są to książeczki przeznaczone dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem. I tu nie do końca się z tym stwierdzeniem zgadzam. Tekst podzielony jest na sylaby i tu plus bowiem rzeczywiście taki podział znacznie ułatwia dzieciom naukę czytania ale tylko w momencie kiedy stawiają swoje pierwsze kroki w tym kierunku. Nie miałabym nic przeciwko gdyby nie fakt, iż wyrazy są trudne a zdania złożone, tekstu momentami jest sporo na stronie co za tym idzie opowiadania są za długie. Nie do końca jestem przekonana czy początkujące dzieciaki sobie z tym poradzą, czy się nie zniechęcą. Według mnie książeczki te świetnie nadadzą się już dla dzieci, które dobrze radzą sobie z czytaniem a nie "dukają" jak ma to miejsce na początku czytelniczej przygody (podział na sylaby traci wówczas sens) . Książeczki te napewno nie są przeznaczone na sam początek.

Nie wiem jak spisują się wyższe poziomy, nie mniej jednak postaram się to zbadać :)


Kreatywnie w domu / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

3 Comments:

  1. Ale fajna seria książeczek :-D muszę zerknąć na te z 2 poziomu :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. To chyba na początek, jak już dziecko Elementarz opanuje ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates