poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Ćwiczenia sy-la-bo-we

Kreatywnie w domu


Blisko rok temu podjęliśmy z Kubą pierwsze kroki w nauce czytania. Dzięki temu, że obrałam drogę czytania sylabowego, bawiliśmy się czytaniem bez spiny, pośpiechu, bardziej na luzaka dziś mogę powiedzieć, że czytamy całkiem fajnie. Nie jest to jeszcze płynne czytanie ale nie od razu Kraków zbudowano. Wiem, że w 1 klasie nie będzie histerii i frustracji. Nie chcąc stać w miejscu, zaczęliśmy się bawić w naukę pisania. Długo poszukiwałam "gotowców", zeszytów ćwiczeń, w których nauka pisania nie będzie opierała się na pisaniu poszczególnych literek pojedynczo, w izolacji. Znalazłam a właściwie to one znalazły mnie... Ćwiczenia sylabowe - Czytanie i pisanie Wydawnictwa WIR.


Ćwiczenia sylabowe - Czytanie i pisanie to zestaw trzech ćwiczeń, w których nauka pisania opiera się na metodzie sylabowej. Dzieci poznają kolejne głoski (w kolejności zgodnej z zastosowaną w podręczniku „Nasz Elementarz”). wyłącznie w sylabach. Podczas czytania i zapisywania sylab uruchamiają się wzorce wzrokowo-ruchowe, które ułatwiają zapamiętywanie i sprzyjają szybszej nauce.
Poza ćwiczeniami w pisaniu poszczególnych sylab, książeczki zawierają ćwiczenia, w których dziecko poćwiczy pisanie wyrazów a w dalszej kolejności zdań. Teksty zredagowane są jedynie w oparciu o te głoski, które dziecko już poznało – treść jest zatem zrozumiała dla każdego dziecka, co pozytywnie wpływa na przebieg nauki i samoocenę dziecka. Poziom trudności tekstów wraz z kolejną częścią ćwiczeń stopniowo wzrasta. Dzieci uczą się czytania ze zrozumieniem oraz odszukiwania potrzebnych informacji.


O ile zadania w zeszycie ćwiczeń 1 są mało zróżnicowane o tyle kolejna część wygląda dużo bardziej zachęcająco (przynajmniej jeśli chodzi o moje dziecko). Wprowadzono zadnia z elementami zabawy oraz możliwością twórczych działań przez dziecko. Dzięki temu nauka pisania i czytania jest dla dziecka nie tylko pracą, ale i ogromną przyjemnością. Czuję, że Kubek polubi tą część ale póki co pracujemy nad pierwszą :)Ćwiczenia sylabowe - czytanie i pisanie to najlepsze podręczniki do nauki pisania jakie do tej pory spotkałam.


Ćwiczenia sylabowe - czytanie i pisanie 1/Ćwiczenia sylabowe - czytanie i pisanie 2/Ćwiczenia sylabowe - czytanie i pisanie 3
Wydawnictwo: WIR
Autor: Marta Kuchnik
Ilość stron: 64
Okładka: miękka
Rok wydania: 2016

http://www.taniaksiazka.pl/podreczniki-c-313.html
Kreatywnie w domu / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

1 komentarze:

  1. Kuszą mnie, ale na razie ćwiczymy czytanie, może za pół roku po nie sięgniemy ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates