czwartek, 11 sierpnia 2016

Nauka geografii nie musi być nudna!

Kreatywnie w domu

Nauka geografii nie musi być nudna! Nie musi opierać się na wkuwaniu na pamięć położenia konkretnych kontynentów na ziemi, kto z kim sąsiaduje itp. Nauka może być świetną zabawą! Odkryłam Mapę Zdrapkę, która idealnie wręcz łączy ze sobą naukę i zabawę.


Mapa ma rozmiar 50x70cm. Wykonana jest z grubego papieru kredowego, pokrytego błyszczącym lakierem UV. Zapakowana jest w śliczną teleskopową tubę 55 cm wysokości, 50 mm średnicy, z metalowymi denkami.


Cała zabawa polega na odkrywaniu poszczególnych kontynentów, zdrapując z nich błyszczący lakier.


Co rzuciło się w oczy po otwarciu tuby? Brak narzędzia, którym bezpiecznie dziecko "zdrapywało" - odkrywałoby kontynenty. Użyliśmy spinki do włosów i monety co jednak okazało się niefortunnym posunięciem, gdyż jak się okazało zbyt moce zdrapywanie przez dziecko przerysowywało papier i po zdrapaniu całości nie wyglądało już to zbyt ładnie (próbowałam ja zabawy w zdrapywanie i jako doświadczona osoba nie tworzyłam zarysowań kolorowej farby ale biorąc pod uwagę, że to produkt dla dzieci fajnie by było mieć "gotowe" narzędzie, przy pomocy którego dziecko nie uszkadzałoby spodniej warstwy mapy). Zdrapkę świetnie zdrapuje się za pomocą paznokcia jednak mapa jest dość spora a zdrapywanie w ten sposób całości w moich oczach nie do końca ma sens.

Każdy kontynent oznakowany jest innym kolorem. Każde państwo, ocean podpisany. Dodatkowo Europa została pokazana w powiększeniu.Nasze propozycje zabaw z mapą:
- zdrap dowolne państwo leżące na danym kontynencie
- zdrap państwo zaczynające się na na konkretną literę
- zdrap państwo leżące najbardziej wysunięte na północ/południe na danym kontynencie
- zdrap państwo w sąsiedztwie innego, konkretnego państwa
- zdrap największe/ najmniejsze państwo na danym kontynencie
- zdrap dowolną wyspę

Zabawy można mnożyć i dostosowywać do możliwości i wiedzy naszych dzieci. My bawiliśmy się wyśmienicie zdrapując kolejne państwa. Cieszymy się, że w zestawie otrzymaliśmy dwie mapy. Drugą wykorzystamy do zabaw już bardziej świadomych ;)
Polecamy mapy zdrapki! Niech nauka będzie fajną zabawą!

Mapę możecie nabyć TUTAJ.

Kreatywnie w domu / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates