piątek, 14 października 2016

Ćwiczymy spostrzegawczość z kameleonem Leonem

Kreatywnie w domu


Spostrzegawczość to bardzo ważna cecha. Warto ją wykształcać i trenować u dzieci od najmłodszych lat. Rozwijam ją w swoich pociechach na wszelkie możliwe sposoby. Od niedawna ćwiczymy ją razem z pewnym kameleonem o imieniu Leon.


Spostrzegawczość z kameleonem Leonem wydawnictwa Edgard z serii Kapitan Nauka to walizeczka, w której znajdziemy książeczkę opisującą w jaki sposób rozwijać tą cechę. Poza teorią spostrzegawczości znajdziemy w niej również instrukcje do gier a także karty:
- 8 kart specjalnych (jednostronnych) - to duży Leon w różnych wcieleniach i barwach
- 40 dwustronnych kart - na których mamy po 8 Leonów w rożnych wersjach, w każdym z tych zestawień mamy dwa razy tego samego Leona a jednego spośród tych pokazanych na kartach specjalnych brakuje.
 

Od patrzenia na te kolorowe kameleony można dostać oczopląsu :P


W grę można grać na kilka sposobów jednak który sposób zabawy byśmy nie wybrali to cel mamy jeden... jak najszybsze odkrycie kameleona, który się powtarza lub który zniknął. A w jaki sposób sygnalizujemy nasze odkrycie? Kładąc dłoń na właściwej karcie. A więc poza spostrzegawczością liczy się również refleks. W grę nie zagramy na stole (chyba, że ktoś ma duuuży stół). Potrzebujemy do tego podłogi. Karty są dość spore a trzeba je wyłożyć tak aby były widoczne dla wszystkich i także dla wszystkich dostępne - mowa o kartach specjalnych. Pozostałe 40 kart trzeba potasować i ułożyć w stosik.A jakie mamy warianty gry?

Który kameleon zniknął - Każdy z graczy będzie kolejno odkrywał kartę ze stosu kładąc je obok stosu głównego odwrotną stroną niż ta która była widoczna. Teraz każdy z graczy jednocześnie przeszukuje wzrokiem karty patrząc którego z 8 wielkich Leonów nie ma na karcie. Kto pierwszy połozy dłoń na właściwym Kameleonie ten zabiera kartę lub otrzymuje punkt. Kiedy kończą się karty kończy się również gra a wygrywa osoba która ma najwięcej kart.Który kameleon się powtarza - Zasady bardzo podobne jeżeli chodzi o układ i mechanikę co wyżej, jednak tym razem rękę gracze kładą na tym kameleonie z kart głównych który na karcie ze stosu występuje dwukrotnie. Znów wygrywa osoba która zdobędzie najwięcej kart dwustronnych.
 
Który kameleon zniknął lub który się powtarza -  Ta opcja to po prostu połączenie dwóch powyżej opisanych. Potrzebujemy do rozgrywek dodatkowo monety i w zależności od tego co wypadnie będziemy szukać kameleona podwójnego lub tego który zniknął.
Wedle tego klucza:
orzeł – szukamy powtarzającego się Leona
reszka- szukamy Leona brakującego

Wariant z kostką do gry – zasady ustalone - Do gry można też wykorzystać kostkę sześcienną do gier. Każdy punkt to inna zasada. Co ważne to udostępnione dla wszystkich graczy zasady, tak aby każdy kto jeszcze ich nie zna na pamięć miał do nich szybki wgląd.
A działania prezentują się następująco:
1- wskazujemy kartę specjalną z kameleonem, który się powtarza;
2- wskazujemy kartę specjalną z kameleonem, który zniknął;
3- wskazujemy kartę specjalną z kameleonem, który znajduje się w prawym górnym rogu karty;
4- wskazujemy kartę specjalną z kameleonem, który znajduje się w prawym dolnym rogu karty;
5- wskazujemy kartę specjalną z kameleonem, który znajduje się w lewym górnym rogu karty;
6- wskazujemy kartę specjalną z kameleonem, który znajduje się w lewym dolnym rogu karty

Wariant z kostką do gry i z zasadami do ustalenia - Tu sami ustalamy jakie reguły są  przypisane poszczególnym oczkom kostki. Sugestie z instrukcji to np na ileś oczek nie dotykanie karty wcale lub wykrzyknięcie hasła LEON.

Dzięki kilku wariantom gry, zabawa kameleonem szybko się nie znudzi. Sama gra jest bardzo ciekawa. Rozwija koncentrację, spostrzegawczość a także refleks poprzez zabawę. 

POLECAMY i do gry zapraszamy :)Kreatywnie w domu / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates