czwartek, 13 października 2016

Katamino

Kreatywnie w domu

Uwielbiamy łamigłówki. A dobrych łamigłówek nigdy dość zwłaszcza, że nadeszła jesień a za nią kroczy zima... wieczory długie będzie jak znalazł. Jedną z naszych ostatnich gier, które na swojej liście must have miałam od dawna jest KATAMINO.


KATAMINO to nic innego jak 12 kolorowych pentaminów (klocki złożone z pięciu małych kwadratów), 5 małych czerwonych klocków, 3 małe brązowe klocki, plansza do gry, suwak do wyznaczania pola planszy, a także instrukcja. Plansza wykonana jest z drewna i laminowanej płyty pilśniowej, posiada wyciętą skalę trudności, służącą do umieszczenia suwaka i regulacji stopnia skomplikowania.
Instrukcja jest bardzo czytelna. Wydrukowana na grubym papierze, spięta spiralą ułatwiając czytanie, korzystanie z proponowanych wzorów i grę na dodatkowej planszy. Opis gry mieści się na jednej stronie zaś pozostałe strony zawierają tabele z pentaminami, przestrzenne wzory do ułożenia oraz planszę dla dwóch graczy, przeznaczoną do strategicznych rozgrywek.Jedna gra a wiele możliwości zabawy. Gra, która rośnie wraz z dzieckiem a takie gry lubimy najbardziej. Gra, która w zależności od kategorii wiekowej posiada inne zasady. Najmłodsi do ułożenia penty mogą używać pentaminów oraz wszystkich małych elementów. Układają klocki w dowolny sposób a brakujące pola uzupełniają małymi elementami. W identyczny sposób bawią się 4latki z tą różnicą, że do ułożenia penty używają pentaminów i czerwonych lub kasztanowych elementów.5latki już przy użyciu samych pentaminów układają tak wiele pent 3, 4, 5... 12 jak to jest możliwe.
Z kolei 6latki i starszych dzieci układają Mały Szlem. Jest on rozrysowany w instrukcji za pomocą tabeli. Obrazuje ona rozmiar prostokąta i zestaw pentamin jakie należy użyć do jego ułożenia. Mały Szlem składa się z 42 Pent


8latki układają znacznie trudniejsze zadania zaprezentowane w Szlemie - 118 Pent do ułożenia zgodnie z instrukcjami z tabel. Dorośli i młodsi geniusze rozpracowują Wielki Szlem, Super Szlem i Wyzwanie – łącznie dając 340 Pent. Ogrom łamigłówek do rozwiązania. W żadnej innej grze nie spotkałam tak dużej ich ilości.


Żeby nie było to w grę tę można grać również we dwoje. Suwak układa się wówczas pomiędzy 6 i 7, z gry usuwa się pentaminy 1 i 12, a gracze po kolei dobierają po 5 pentaminów i po jednym kasztanowym prostokącie oraz 3 małych kwadratach (czerwone lub kasztanowe). Grę wygrywa ten gracz, który pierwszy ułoży swoją pentę. Inną opcją dla dwóch graczy jest gra strategiczna,  a wykorzystuje się w niej ostatnią stronę instrukcji (gdzie jest rozrysowana plansza) oraz 12 pentaminów. Gracze po kolei losują pentaminy i układają je na planszy. Ostatni, który umieści element wygrywa.

Ale gdyby komuś znudziło się układanie pent czy rozgrywki strategiczne, może ułożyć różne kombinacje przestrzenne i nie tylko umieszczone w instrukcji.Jestem pod wielki wrażeniem KATAMINO i nic dziwnego, że miałam go na swojej liście must have. I choć łamigłówki są bardzo zbliżone do siebie, rzekłabym nawet, że na jedno "kopyto" to nie uważam tego za wadę. Nikt, nie każe rozwiązywać ich wszystkich na raz (chyba to nawet raczej nie możliwe do wykonania). Ja KATAMINO wyciągam w momencie istnego szaleństwa w domu mojej trójki... działa na najstarszego wyciszająco. Rozwiązywanie łamigłówek wpływa na wyobraźnię oraz uczy cierpliwości. To świetny trening umysłu.
Dziękujemy Wydawnictwu G3 za otrzymany egzemplarz gry :)
http://projektgrajmy.blogspot.com/

Kreatywnie w domu / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

1 komentarze:

  1. Mam to na liście do kupienia.Nasz Pan od Terapii Integracji Sensoryczne używa właśnie takich klocków do układanek przestrzennych bo niektóre dzieci mają problem z ułożeniem wzoru "3d" i układają na płasko.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates