piątek, 15 grudnia 2017

Gruntownym porządkom przed świętami mówię NIE!

Ewelina Gancarz

W wielu poradnikach typu... jak przygotować się do Świąt jednym z punktów do odhaczenia są... generalne porządki! Gdzie człowiek nie pójdzie to ludzie gadają tylko o jednym... o sprzątaniu. A to okna jeszcze nie umyte, a to łazienka prosi się o posprzątanie, podłogi się kleją, zakupy nie zrobione itp. itd. Ja mam tylko jedno pytanie... po kiego grzyba ludzie sprzątają na potęgę wszystko co się da przed świętami? Czy grubo przed bądź grubo po nie można? Istna paranoja! I nie piszę tego tylko dlatego, że nie cierpię sprzątać ;)

Moim zdaniem wielkie, gruntowne przedświąteczne porządki są bez sensu. Są ważniejsze rzeczy niż sprzątanie. Mając trójkę dzieci sprzątanie nie ma sensu... dłużej będę sprzątać niż będzie trwał porządek. Ot, taka prawda. Po drugie, po świętach i tak się nabrudzi z powrotem więc sprzątanie przed nie ma większego sensu. Nie muszę rezygnować ze świąt bo będę miała chociażby nie umyte okna. Jakby tego było mało to my dodatkowo kreatywnie je "brudzimy" ;)


Serio! Wystarczy zrezygnować z tego, co niepotrzebne a może to być piękny czas. Bez nerwów i zbędnego stękania. Trzeba tylko pogodzić się z tym, że święta to nie jest czas na sprzątanie. Święta nie są po to, żeby człowiek dwa razy do roku ogarnął "chlew", w którym żyje ;) 

Jak już ustaliliśmy, że przed świętami nie warto sprzątać to co robić w zamian?  

Polecam chociażby własnoręczne przygotowanie kartek z życzeniami. Zapewniam Was, że większość babć, cioć czy wujków taka kartka z życzeniami bardziej ucieszy niż wypolerowana na glanc podłoga ;) My uwielbiamy tworzyć kartki wspólnie z dzieciakami.


Wspólne z dzieciakami tworzenie ozdób na choinkę. Grudzień... w szkole mniej nauki, w pracy jakoś luźniej (może nie u każdego ale jednak) można to wykorzystać by w końcu pobyć trochę z tymi, których kochamy. Przed świętami warto świadomie poświęcić więcej czasu i uwagi naszym najbliższym... miłość, bliskość - ot, cała tajemnica świątecznej magii... nie jakieś tam żadne drogie sklepowe dekoracje. Magię świąt możesz znaleźć tylko w sobie, w swoim sercu. Dlatego my od sprzątania wolimy wspólnie spędzić czas z dzieciakami na tworzeniu dekoracji na choinkę. Dzieciaki uwielbiają ten czas. Tworzą i tworzą aż wreszcie któregoś dnia wszyscy wspólnie stroimy to nasze drzewko tymi wszystkimi cudeńkami, które wyszły spod rączek maluchów. 


Wspólne z dziećmi oglądanie świątecznych bajek czy czytanie świątecznych książek to też jest magia świąt. Nie idealny porządek, nie 12 dań na wigilii czy perfekcyjnie zapakowane prezenty a czas na miłość, bliskość, zrozumienie, wybaczenie. 

Tym postem życzymy Wam Wesołych Świąt! 

I pamiętajcie... święta to nie jest czas na sprzątanie.

ps. post dedykuję wszystkim matkom, które przyjaźnią się np. z Vizir i mają cudną choinkę przez cały rok ;)

Znalezione obrazy dla zapytania choinka z prania


Ewelina Gancarz / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

3 komentarze:

  1. Ta tradycja robienia generalnych porządków chyba powoli odchodzi w zapomnienie. I słusznie, bo to zupełnie bez sensu. Ja sama przed świętami nie sprzątam więcej niż zwykle. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Hihihi -tak samo myślę,generalne porządki można zrobic kiedy indziej a ten czas poświęcić dziecią

    OdpowiedzUsuń
  3. A skąd taka cudna szopka na szybie?

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates