czwartek, 11 stycznia 2018

Czy można noworodka oswoić z kąpielą?

Kreatywnie w domu


Gdy na świecie pojawić ma się nowy członek naszej rodziny z wielkim zaangażowaniem kompletujemy wyprawkę niemowlęcą... wózek, łóżeczko, urocze ubranka, ciepłe kocyki, pieluszki i akcesoria do pielęgnacji noworodka a także wanienka, która jakby nie było jest jednym z ważniejszych elementów wyprawki. W sklepach znajdziemy najróżniejsze wanienki, które różnią się od siebie kształtem, rozmiarem, designem oraz ceną. Żeby wybrać odpowiednią należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem i wygodą zarówno dziecka jak i rodzica.

Kąpiel jest nie tylko czynnością polegającą na samym myciu dziecka. To taki nasz rytuał przed spaniem, czas relaksu i czas, który mamy tylko dla siebie... no prawie dla siebie bo czuwają nad nami przynajmniej 2-3 pary dodatkowych oczu ;) czas, po którym w domu robi się cicho, spokojnie, światła się przygaszają, brzuszek się napełnia i można zapaść w błogi i zdrowy wieczorny sen.


Jak sprawić aby kąpiel była miłym doznaniem:

Po pierwsze musimy maluszka wyciszyć. Aby zminimalizować stres pierwszych kąpieli polecam wszystko, co będzie nam niezbędne mieć pod ręką... wilgotne chusteczki do oczyszczania pupy (mogą się przydać, jeśli po rozebraniu dziecka okaże się, że pieluszka jest zabrudzona), duży ręcznik kąpielowy, najlepiej z kapturkiem, w który owiniesz malca po kąpieli, płyn do kąpieli, oliwkę (ew. oilatum), waciki, miseczkę higieniczną z ciepłą, przegotowaną wodą do mycia buzi maluszka, maść do smarowania pupy, czystą pieluszkę i ubranko, miękką szczoteczkę do włosów oraz patyczki do uszu.

Następnie musimy przeanalizować co i gdzie będziemy robić krok po kroku, zastanowić się, gdzie najlepiej kąpać dziecko. U nas od zawsze sprawdzała się łazienka. Ważne aby wanienka stała wysoko, tak aby rodzic mógł swobodnie i bez obciążania kręgosłupa zająć się maluszkiem. Najlepiej sprawdzi się wanienka ze stabilnym stojakiem, nie żadne krzesła czy podłoga. Stojak na wanienkę powinien posiadać antypoślizgowe nóżki i bardzo prostą w obsłudze blokadę. Po złożeniu fajnie jakby zajmował mało miejsca tak aby bez problemu można było go schować nawet w małej łazience. Dzięki stojakowi kąpiel jest nie tylko przyjemnością dla dziecka, ale też dla rodziców bowiem wanienka umieszczona prawidłowo na stojaku zabezpieczonym przed złożeniem, na wysokości rąk osoby dorosłej zapewnia wygodę i komfort podczas kąpieli, nie narażając naszych kręgosłupów na niepotrzebny wysiłek.Jeśli chodzi o wanienkę to są one różne... można je nabyć w dwóch rozmiarach 84 oraz 100 cm. Wybrałam większą choć tak na prawdę i mniejsza zdałaby egzamin bowiem jak tylko maluch nauczy się samodzielnie siedzieć przechodzi na kąpielowe harce w brodziku :) Wszyscy polecają wanienkę z odpływem ale u mnie nie zdawał on egzaminu baaa praktycznie przy żadnym dziecku nie był otwierany. Kąpiel przygotowywał tata i tata po niej sprzątał... już widzę jak czeka aż woda z wanienki spłynie za pomocą wężyka do wiaderka, które i tak trzeba później opróżnić ;) Z pewnością takie rozwiązanie jest ok, gdy kąpielą malucha zajmuje się wyłącznie mam :)
Mimulo.pl posiada w swojej ofercie wanienki w bogatej kolorystyce i z różnorodnymi motywami, dzięki czemu każdy ma szanse dopasować akcesoria do płci dziecka, wystroju mieszkania i własnych upodobań. Są wanienki gładkie, stonowane, ale też bardzo wesołe i kolorowe.


Przygotowując pomieszczenie do kąpieli musimy pamiętać aby temperatura w pomieszczeniu była w granicach 22–25°C zaś woda do kąpieli powinna mieć 37°C - choć to tak szczerze powiedziawszy zależy od maluszka, niektóre wolą ciut cieplejszą wodę, inne ciuch chłodniejszą.

Dobrze jest kąpać maluszka o ustalonej porze, bobasy lubią przewidywalność. I choć obecnie uważa się, że optymalna ilość kąpieli w tygodniu to 2-3 razy, my kąpaliśmy się codziennie.

Omijajcie szerokim łukiem gąbki i gąbkowe podkłady do kąpiel - to istne siedliska bakterii.

Czas kąpieli? Najlepiej dostosować go do potrzeb i zamiłowania do tej czynności Waszego bobasa... są bowiem bobasy, które uwielbiają kąpiel i warto im te cudowne chwile ciut przeciągnąć, ale są i takie bobasy, których woda odstrasza i tu zalecamy króciutką kąpiel, wykonanie bazowych czynności i koniec.


Ot cała rzecz można by filozofia kąpieli noworodka :)


Mimulo [logo]

Kreatywnie w domu / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates