piątek, 19 kwietnia 2019

Uwerturki

Kreatywnie w domu

Uwertura według słownika muzycznego to instrumentalny wstęp do opery, oratorium, rzadziej do kantaty lub cyklicznego utworu instrumentalnego. Często wykorzystywano tę formę jako swego rodzaju wprowadzenie, zaznajomienie się z tematem czy nastrojowego wstępu do pierwszego utworu.

Dziś zatem będzie o takim wstępie... wstępie do edukacji muzycznej najmłodszych...


Początkowo w serii znajdowały się 3 książki...

Muzyka z patyka, czyli skąd się biorą dźwięki?
Koło, trójkąt i pięć linii, czyli jaki kształt ma muzyka?
Czarno na białym, czyli jaki kolor ma muzyka?


Każda książka z serii opowiada o innym aspekcie muzyki. I tak w pierwszej części dowiemy się co to jest muzyka, skąd w ogóle biorą się dźwięki i w jaki sposób możemy je wydobyć z poszczególnych instrumentów oraz, to że cisza również może być muzyką. W drugiej części poznajemy różne kształty instrumentów, które zostały porównane ze znanymi dzieciom przedmiotami przez co łatwiej jest im wyobrazić sobie ich kształt. Trzecia książka zabiera nas do świata muzycznych kolorów bowiem muzyka naprawdę nie jest jednobarwna – ona jest kolorowa.
Zupełnie niedawno na światło dzienne wyszły dwie kolejne części tej wspaniałej serii książek...

Solo i w duecie, czyli o tym, czy można policzyć muzykę?
ABC i CDE, czyli o tym, gdzie szukać muzycznych liter?


Po lekturze poprzednich części dzieci doskonale wiedzą już czym jest muzyka, potrafią wymienić nie jeden instrument i określić do czego jest podobny, jaki ma kształt oraz kolor. Tak więc przyszedł czas na kolejny stopień muzycznego wtajemniczenia...

Z kolejną częścią dzieci rozpoczynają przygodę z liczeniem dowiadując się, jak nazywa się określona liczba muzyków występujących na scenie. Poza tym zostaje wprowadzona gama... dzieci liczą do ośmiu i śpiewają... do re mi fa sol la si do... Zdecydowanie przypadła ona do gustu najmłodszym! 

W ostatniej zaś części dzieci zachęcane są nie tylko do poznawania nazw instrumentów ale zachęca się je również do poznawania liter alfabetu. I nie chodzi tu o ukryte litery w nazwach instrumentów, a o litery, które skryły się w wyglądzie tychże instrumentów. Rewelacyjny pomysł!
Podsumowując... świetna seria dla najmłodszych dzieci, jedyna taka na rynku, która w tak prosty i piękny sposób przedstawia maluchom muzykę. Seria w kartonowym wydaniu, a więc zupełnie dziecioodporna, wytrzyma nie jedno wspólne czy też samodzielne czytanie. Ilustrację są adekwatne do wieku dzieci, a ciekawa kolorystyka sprawia, że dzieciaki chętnie będą sięgać po te pozycje.

Zdecydowanie są to książki, które powinny znaleźć się w biblioteczce każdego malucha.

POLECAMY!

UWERTURKI znajdziecie TUTAJ.

Kreatywnie w domu / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates