środa, 13 kwietnia 2016

A kysz tłuste muchy

Kreatywnie w domu


Rozpoczyna się sezon na insekty... muchy, komary, pszczoły, szerszenie i inne owady. Wszystko budzi się do życia i zaczyna bzzzzyczeć nad uszami. Małe, uporczywe owady grr... Ale od kilku dni trenujemy jak tu się na nich odegrać. Bzzzyyy... PAC! I nie ma muchy :P


Packa na muchy to bardzo fajna gra, w której to gracze stają się pogromcami much. Gra dla graczy w każdym wieku od 6 do 106 ;) (5-latki również dają radę - sprawdziłam!). Gra, w której liczy się spostrzegawczość i szybkość.


Packa na muchy to 112 kart oraz instrukcja. Wśród kart znajduje się 96 kart z muchami i 16 kart z packami na muchy. Karty z muchami występują w 6 kolorach po 16 kart w każdym kolorze.


Każda mucha na swojej koszulce ma wartość od 1 do 5. W każdym z kolorów znajdują się dwie muchy o wartości 1 oraz dwie muchy o wartości 5 a także po cztery muchy o wartościach 2, 3 i 4. Oczywiście najbardziej cenne są muchy o najwyższych wartościach, to one dają najwięcej punktów i przybliżają do zwycięstwa.
Sama gra nie jest zbyt skomplikowana. Jest za to bardzo dynamiczna. Grę rozpoczyna się od potasowania wszystkich kart i rozłożenia ich na stole muchami do dołu. Każdy z graczy po kolei odkrywa po 1 karcie. Karty należy odkrywać ruchem od siebie, aby gracz wykładający kartę nie mógł wcześniej podejrzeć co znajduje się na odkrywanej przez niego karcie.I tak sobie gramy i odkrywamy karty aż do momentu, gdy na stole pojawią się muchy w czterech kolorach. Wówczas należy jeszcze bardziej się skupić bo kolejna odsłonięta karta może okazać się kartą w piątym kolorze a wówczas następuje "pacanie" much. Muchy łapiemy również za każdym razem kiedy któryś z graczy odkryje packę. Jeśli gracz "pacnie" już którąś muchę, nie może zmienić zdania i "pacnąć" innej.Należy pamiętać, że gracze mogą "pacnąć" tylko muchy w kolorze, którego pośród odkrytych kart jest najwięcej. A "pacanie" to nic innego jak położenie swojej dłoni na wybranej karcie. Jeśli w rozgrywce bierze udział od 2 do 4 graczy, można "pacać" obiema rękami i wówczas łapiemy dwie muchy (można ale nie trzeba, nam czasami zdarzało się zwyczajnie o tym zapominać). Jeśli w rozgrywce bierze udział od 5 do 8 graczy, należy "pacać" tylko jedną ręką i łapać tylko 1 muchę.


Jeśli któryś z graczy się pomyli i "pacnie" muchę w niewłaściwym kolorze, to "pacnięta" karta pozostaje na swoim miejscu a gracz za karę musi oddać ostatnio zdobytą przez siebie kartę i odłożyć ją na stos kart odrzuconych. W stosie kart odrzuconych znajdują się karty "pacnięte" podczas gdy na stole pojawia się packa.


Jeśli na stole znajduje się taka sama liczba much w kilku kolorach można łapać muchy w dowolnym z tych kolorów.


Może się również zdarzyć taka sytuacja, że dwoje graczy "pacnie" tą samą muchę. Wówczas gracz, który uderzył daną muchę jako pierwszy czyli to jego dłoń znajduje się bezpośrednio na karcie, zdobywa daną kartę.

W przypadku, gdy w grze bierze udział 2-3 graczy może zdarzyć się taka sytuacja, że na stole będzie odkrytych sporo kart w czterech kolorach. Nastąpi odkrycie karty w piątym kolorze, zostaną złapane muchy a mimo to na stole nadal pozostaną karty w pięciu kolorach. W instrukcji nie bardzo jest wyjaśnione co w takiej sytuacji. My graliśmy dalej, czyli odsłanialiśmy kolejną kartę i z góry wiedzieliśmy, że będzie "pacanie" tylko pozostawała nam zagadka, których kart to "pacanie" nastąpi.

Gra kończy się w momencie odkrycia ostatniej karty. Jeśli to packa lub mucha w piątym kolorze gracze ostatni raz łapią muchy, sumują wartości z koszulek wszystkich swoich much a wygrywa ten gracz, który zdobył największą liczbę punktów.


Bardzo fajna gra o nieskomplikowanych zasadach. Rozgrywka nie trwa za długo (10-15 minut) i przebiega w dość szybkim tempie. Gra zręcznościowa, wywołująca wśród graczy dość głośne salwy śmiechu. UWAGA! Można ucierpieć, gdy inny gracz zamiast karę "pacnie" Cię w rękę :P  Lubimy takie gry.

Zdecydowanie jest, to pozycja, która posłuży nam przez długi czas, a ze względu na bardzo małe wymiary łatwo ją zabrać na wszelakie wyjazdy. 
Dziękujemy Wydawnictwu G3 za otrzymany egzemplarz gry :)
Kreatywnie w domu / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

6 Comments:

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates