sobota, 30 kwietnia 2016

Sztuka dla dzieci

Kreatywnie w domu


Jak zaciekawić dzieci sztuką, kiedy do najbliższego muzeum dzieli nas setki kilometrów? Teatr... równie daleko :( Pozostaje nam jedynie podsuwać dzieciom książki w tym temacie. Na takie książki właśnie niedawno się natknęłam... już same okładki przykuły mój wzrok. A środek jest jeszcze lepszy!
 

W Altanie Aleksandra Gierymskiego... Czytanie i oglądanie tej książki jest przyjemnością.
 

Najpierw poznajemy chłopca, który dziwnym zrządzeniem losu trafia do przeszłości. W ogrodzie za murem spotyka malarza malującego obraz. Grupa ludzi pozuje mu w bogatych strojach z minionej epoki. Chłopiec ma przed sobą Aleksandra Gierymskiego, który opowiada mu o swojej pracy, modelach i sztuce. 
  
Kolejne rozdziały to informacje na temat samego malarza i jego dzieł. Najwięcej uwagi autorka poświęca jednak analizie tytułowego obrazu. 
  
Autorka książki przygotowała dla czytelników kilka niespodzianek w postaci prostych ćwiczeń, które pomogą zrozumieć im w jaki sposób tworzył Gierymski i do czego przywiązywał największą uwagę. Będzie to też okazja do uruchomienia wyobraźni oraz rozwinięcia talentów artystycznych. Dzieci mogą samemu dorysować postaciom stroje, fryzury, bawić się światłem. Autorka namawia dzieci do wkomponowania siebie i swoich znajomych w obraz - ale podczas spotkania przy współczesnym grillu. Tutaj również dzieci chwytają za kredki: dorysowują brakujące fragmenty ogrodu w stylu angielskim lub francuskim, projektują wymarzony ogrodowy lampion.
  
Na chwilę nasza uwaga skierowana jest w stronę innego obrazu ogrodowego. To Dziwny ogród Józefa Mehoffera - dzieci szukają różnic między dwoma dziełami, poznają pojęcie realizmu. Na końcu książki czytelnik może sam nadać tytuły obrazom artysty i zagrać w grę Podróż z Gierymskim pokazującą kolejność powstawania obrazów i trochę połączona z quizem wiedzy o Gierymskim. 

Książka jest bardzo ładne zilustrowana. Zbliża to czytelnika do twórczości Gierymskiego ale ułatwia to też jej zrozumienie i uchwycenie detali. Różnorodne zadania natomiast, mimo, że niezbyt skomplikowane, rozjaśniają tajemnice jej powstawania.

Książka zdecydowanie godna jest uwagi a wydanie bardzo trafne, atrakcyjne i solidne.

W Altanie Aleksandra Gierymskiego
Wydawca: Wydawnictwo RM
Autor: Justyna Mrowiec
Ilość stron: 48
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2014

 
 
Canaletto. Malarz z Warszawy to wspaniały sposób by pokazać dzieciom Warszawę dawną i współczesną, przybliżyć całkiem spory kawałek historii, nauczyć je kilku sztuczek malarskich i zapoznać ze znanym obrazem Canaletta. A wszystko to opatrzone wyśmienitą zabawą.
Już na początku książki dzieciaki mają okazję poznać historię Canaletto, dowiadują się kim był, jak na prawdę się nazywał i co ciekawego robił w Polsce.Autorka zaprasza dzieci na wędrówkę m.in. po Zamku Królewskim, rejs łodzią po Wiśle, wizytę u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i w pracowni malarza Bernarda Bellotto. Zaprasza do zabawy... rysowanie, wycinanie, malowanie.
  
Informacje i ćwiczenia zawarte w książce pokazują m.in. jak uczyć dzieci odczytywać dzieła sztuki. 
 
O ile pierwsza książeczka spasowała Kubie o tyle z tą musimy jeszcze chwilkę zaczekać.
 
Wydawca: Wydawnictwo RM
Autor: Justyna Mrowiec
Ilość stron: 48
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2016

 

Kreatywnie w domu / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates