piątek, 29 kwietnia 2016

WyMySłowo... PYTAM, KOJARZĘ, ZGADUJĘ

Kreatywnie w domu


Pamiętam z dzieciństwa grę Zgadnij kto? Nawet mieliśmy ją swego czasu w domu i graliśmy z Kubą ale szybko się mu ona znudziła. Od niedawna mamy grę opartą na bardzo zbliżonych zasadach a już stała się hitem!

WyMySłowo... PYTAM, KOJARZĘ, ZGADUJĘ. Wyśmienita zabawa gwarantowana!

Gra składa się z 128 różnych kart z ilustracjami. Wśród kart znajdziemy karty zagadki oraz karty akcji.


Karty zagadki dzielą się na 3 rodzaje...


- KARTA PODSTAWOWA (76 kart) - na karcie są trzy ilustracje: zagadka (dolna duża ilustracja) i dwie podpowiedzi (górne mniejsze ilustracje) kojarzące się z zagadką


- DON KAMELEON (15 kart) - karta, na której podana jest tylko zagadka (dolna duża ilustracja), ale nie ma żadnej podpowiedzi - podpowiedzi do zagadki wymyślamy sami.


 - WYMYSŁOWIK (3 karty) - karta bez zagadki i bez podpowiedzi. Zagadkę wymyślamy sami.


 Karty akcji z kolei dzielą się na 5 typów...


 - PROSZĘ PODPOWIEDŹ (16 kart) - drugiemu graczowi można przed zadaniem pytania pokazać kartę PROSZĘ PODPOWIEDŹ. Wtedy pytany podaje podpowiedź do swojej zagadki narysowaną na karcie lub jeśli podpowiedzi brak - sam ją wymyśla.

- PIERWSZA LITERA (6 kart) - gdy pytany otrzyma tą kartę, musi podać pierwszą literę zagadki. W momencie, gdy otrzyma ją ponownie do tej samej zagadki, musi podać kolejną literę zagadki.

- DRUGA SZANA (6 kart) - dzięki tej karcie można zadać kolejne pytanie, po tym gdy w odpowiedzi usłyszy się "NIE".

- UWAGA, LUSTRO (3 karty) - karta ta odbija pytanie czyli następuje zamiana ról - gracz, który użył tej karty, odgaduje zagadkę.

- WAĆPAN TARCZA (3 karty) - gracz posiadający tą kartę może podczas pytania blokować karty: PROSZĘ PODPOWIEDŹ, PIERWSZA LITERA I DRUGA SZANSA co za tym idzie nie udziela podpowiedzi, nie podaje pierwszej litery zagadki i nie daje drugiej szansy na zadanie pytania.


Jak zapewne zauważyliście każda karta ma podpisy po polsku i angielsku, dzięki czemu wszystkie razem tworzą swoisty słownik polsko-angielski. Dzieciaki mają wyśmienitą okazję wzbogacić swoje słownictwo nie tylko w języku polski ale i angielski. Nauczyć się nowych słówek, utrwalić te już umiane. 

Mało tego instrukcja również napisana jest w dwóch językach.


Troszkę teorii za nami. Przejdźmy do zasad.

WyMySłowo tak na prawdę to aż 4 gry w jednym pudełku. Celem każdej jest odgadnięcie zagadki... o jakiej ilustracji z karty myśli druga osoba. Dozwolone są wyłącznie pytania zamknięte, czyli takie, na które można odpowiadać jedynie tak lub nie.


Zbierajkowo

Gra przeznaczona dla 2 osób w wieku 4+. Jest to najprostsza wersja gry, w której należy odgadnąć, jaką ilustrację spośród wyłożonych awersem do góry wybrał jeden z graczy. Drugi zadaje pomocnicze pytania zamknięte, dzięki którym może usunąć część kart. Pytania powtarza do czasu, aż na stole zostanie jedna karta z właściwą ilustracją. Wygrywa, jeśli wskaże właściwą odpowiedź, zadając nie więcej niż 10 pytań. 
 

Przykład: Czy to jest człowiek? TAK. Zgadujący zbiera ze stołu wszystkie karty, na których nie ma człowieka.


Czy zagadką jest mężczyzna? NIE. Zgadujący zbiera karty, na których narysowani są panowie.


Zostało dwie panie więc wygrana już prawie w kieszeni :)


Pomysłowo

Gra przeznaczona dla 2 i więcej graczy w wieku 7+. Dwie osoby trzymają karty w ręku, jedna z nich wybiera taką, którą należy odgadnąć. Druga osoba zadaje pytania pomocnicze. Po 10 może otrzymać podpowiedź, którą stanowi rysunek na górze karty. Po 5 kolejnych pytaniach, otrzymuje kolejną podpowiedź i to jest ostatnia szansa na odgadnięcie rysunku i wygrania gry.
Zespołowo

Gra przeznaczona dla 5–21 graczy w wieku 7+. W tym wariancie gry jedna osobę wybiera kartę zagadkę, a pozostałe dzielą się na zespoły, które próbują na wyścigi ustalić, o jaką kartę chodzi.


Waćpanowo

Gra przeznaczona dla 3–5 graczy w wieku 11+. Najbardziej zaawansowana wersja gry, wymagająca używania tak zwanych kart akcji i zapamiętywania odpowiedzi przeciwnika. Do tej gry używamy wszystkie KARTY AKCJI oraz połowę KART PODSTAWOWYCH włącznie z kartami DON KAMELEON i WYMYSŁOWIK. Karty te układamy rewersami do góry w dwóch osobnych kolumnach. Każdy z graczy dobiera po jednej karcie z każdej z kolumn i próbuje odgadnąć zagadkę drugiego gracza. Gracz w swojej kolejce może zadawać pytania różnym osobom, odgadując ich zagadkę. Kto odgadnie zagadkę, otrzymuje odgadniętą kartę a gracz, któremu zagadkę odgadnięto dobiera nową kartę spośród rozłożonych KART ZAGADEK. Warto używać KART AKCJI, gdyż przyspieszają one rozgrywkę i podnoszą szansę na wygraną (ich użycie nie jest jednak obowiązkowe). Kiedy kończy się kolejka gracza zadającego pytania, dobiera on KARTĘ AKCJI. Gra kończy się w momencie dobrania ostatniej KARTY AKCJI. Wygrywa gracz, który zdobył najwięcej punktów według punktacji: 
-KARTA PODSTAWOWA - 1pkt
- DON KAMELEON -3 pkt
- WYMYSŁOWIK - 5pkt.Niezależnie od tego, w który wariant gry zagramy to gra sprawia mnóstwo frajdy zarówno dzieciom jak i dorosłym. 4 gry w jednym pudełku. Bardzo lubię takie rozwiązania.. Oszczędność miejsca i pieniędzy.

WyMySłowo daje mnóstwo możliwości, uwzględnia różny wiek graczy dzięki czemu gra ta rośnie razem z naszymi pociechami i posłuży nam przez długi okres czasu.

WyMySłowo pozwala grać zespołowo i nawet bardzo dużej liczbie osób i to kolejny jej plus (pozostaje nam tylko poczekać aż dziewczynki podrosną i grać całą rodziną).

Gra, którą warto ją zabrać do samochodu czy pociągu, na szkolną wycieczkę czy też rodzinne spotkanie. Myślę, że świetnie spisze się jako rozrywka na niejednym urodzinowym party.

Dzięki temu, że karty zawierają dwujęzyczne podpisy, gra jest świetnym sposobem na naukę.

Gra ćwiczy również pamięć, koncentrację i spostrzegawczość.

Czego chcieć więcej?

Grajmy więc w WyMySłowo :)


Autorzy gier i projektu graficznego:
Dorota Niewczas-Szyposzyńska i Marcin Niewczas
Ilustracje: Dorota Niewczas-Szyposzyńska

Grę możecie kupić na stronie Natuli.pl

POLECAMY bo gra jest na prawdę świetna... taka inna niż wszystkie.

http://mamajanka.blogspot.com/2016/02/grajmy.html

Kreatywnie w domu / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates