niedziela, 12 czerwca 2016

Tappi... i Ty możesz decydować o jego losach

Kreatywnie w domu


Od dłuższego czasu zastanawiałam się i przyglądałam z daleka książkom, których bohaterem jest bardzo sympatyczny wiking o imieniu Tappi. Tappi jak na prawdziwego wojownika przystało jest niebywale silny, dzielny, odważny i pracowity, zawsze wie czego chce i jest gotowy do niesienia pomocy innym. Uczynny, ciepły, przyjacielski i co ważne pomysłowy. Tak się przyglądałam, że w końcu skusiłam się na jedną z serii książek o Tappim.


Naszą domową biblioteczkę zasiliła książka, w której to czytelnik sam decyduje o dalszych losach bohatera. Dziecko staje się tak jakby współautorem książki. Wyobraźnia pracuje na wysokich obrotach a możliwość decydowania i zmieniania z kolejnymi podejściami do lektur decyzji i prowadzenia Tappiego za każdym razem inną drogą zachęca do ponownego sięgania po książkę. Za każdym razem dziecko odkrywa nowe możliwości w tworzeniu własnych zdarzeń. Rozdziały w książeczce są tak skonstruowane,  że po skończeniu historii można zacząć od nowa wybierając inne rozwiązania do przebiegu historii. Po przeanalizowaniu kilku wariantów z wyborem stwierdzam, że można się nieźle zapętlić... kilka razy zostaliśmy odesłani do tego samego miejsca ;) Nie mniej jednak dziecko dokonuje wyborów, które uważa za słuszne lub które samo by podjęło będąc w podobnej sytuacji a dzięki temu również przyswaja pełniej i mocniej przekazane w książce wartości... uczciwość, uczynność, zaufanie, szczera przyjaźń, dawanie szansy nawet tym pozornie złym, odwaga i wiele wiele innych.
A jaka historia czeka na czytelnika? Otóż na szepczący las pada czar, pewnego niezbyt pięknego dnia Tappi budzi się zdecydowanie później niż zwykle, najpierw nie może zrozumieć dlaczego się nie obudził jak zwykle aż w końcu dochodzi do wniosku, że wszystkie ptaki umilkły. Na domiar złego Chichotek obrażony fuknął tylko na Tappiego, który bardzo się tym faktem zdziwił i zmartwił, coś zdecydowanie było nie tak i należało coś z tym zrobić zaczynając od odkrycia tej wielkiej tajemnicy...

O tym, jak na Szepczący Las padł czar. Tappi
Wydawca: Wydawnictwo Zielona Sowa
Autor: Marcin Mortka
Ilustrator: Marta Kurczewska
Data wydania: 2015
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 80

Kreatywnie w domu / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates