poniedziałek, 6 czerwca 2016

Zgadnij! Co jest inaczej?

Kreatywnie w domu


Gry na spostrzegawczość cieszą się u nas dużym zainteresowaniem. Każda nowa gra, z którą możemy poćwiczyć spostrzegawczość od razu staje się u nas hitem na dobrych kilka dni... dopóki się nie znudzi. Potem chowamy ją do szafy i za jakiś czas wyciągamy by ponownie stała się hitem na kilka dni i tak w kółko ;)


Zgadnij! co jest inaczej? to gra przeznaczona dla dzieci 4+ ale spokojnie można w nią wtajemniczać nawet 3latki. Rozgrywka trwa bardzo krótko a gra świetnie sprawdzi się jako przerywnik między jedną zabawą a drugą.


Na grę składa się 32 dwustronne karty. Karty te są solidnie wykonane, nie są z papieru lecz z miękkiego tworzywa sztucznego (szybko nie ulegną zniszczeniu), można je wyginać, mają zaokrąglone rogi.Każda karta przedstawia na obu stronach prawie taki sam motyw... prawie taki sam, gdyż różnią się jednym elementem... bałwan w okularach czy bez? Światło zielone czy czerwone? W domu światło zaświecone a może zgaszone? Piesek siedzi czy raczej śpi? 

Na czym polega zabawa? 

Na środku stołu należy rozłożyć 5 kart. Wszystko jedno czy ich ułożenie będzie losowe czy karty będą ułożone w rzędzie. Nie ma również znaczenia na której stronie karty będą leżeć. W grze może uczestniczyć od 2 do 6 graczy. Każdy z graczy otrzymuje odpowiednią liczbę kart w zależności ilu graczy bierze udział w grze...
- gdy w grze uczestniczy 2 lub 3 graczy to każdy z nich otrzymuje 6 kart
- gdy 4 graczy próbuje swoich sił to każdy z nich otrzymuje 5 kart
- w przypadku 5 lub 6 graczy - każdy z nich otrzymuje 4 karty.
Swoje karty każdy z graczy układa w stos przed sobą. Pozostałe karty odkłada się na bok. My gramy zawsze wszystkimi kartami :)


Wszyscy gracze zamykają oczy i czekają, aż jeden z graczy odwróci dowolną jedną kartę na drugą stronę. Pada hasło... „Zgadnij! Co jest inaczej?”. Wówczas rozpoczyna się wyścig, wszyscy gracze (poza tym co odwracał kartę) próbują ustalić, która to była karta. Ten kto najszybciej odnajdzie różnicę, wskaże właściwą kartę, może dołożyć na środek stołu jedną kartę ze swoich kart i jako następny odwraca kartę. Może się tak zdarzyć, że nikt nie wskaże właściwej karty. Wówczas gracz, który ją odwrócił, dokłada jedną kartę ze swoich kart na środek stołu i jeszcze raz odwraca jakąś kartę. Osoba, która jako pierwsza pozbędzie się wszystkich kart, wygrywa.Na początku nie jest trudno... kart jest stosunkowo mało i szybko wychwytuje się właściwą kartę. Tu właśnie refleks liczy się najbardziej. Nieco trudniej jest gdy kart robi się już całkiem sporo na stole. Na mojego 5 latka i tak nie ma mocnych... on widzi wszystko! I nie podgląda bo za każdym razem, gdy jest odkrywana karta on siedzi tyłem do stołu z zamkniętymi oczami ;) Aby utrudnić nieco zadanie wprowadziłam małą modyfikację... nie wystarczy podać, która karta została odwrócona, dodatkowo należy wskazać różnicę między jedną stroną karty a drugą ;) Błędne wskazanie karty wiąże się z tym, iż wszyscy wykładają na stół po jednej swojej karcie (poza graczem, który błędnie wskazał kartę). Taka zasada sprawia, że decyzje o wskazaniu właściwej karty nie są stawiane zbyt pochopnie i na chybił trafił ;)


W grze tej prym wiedzie spostrzegawczość i refleks. Świetnie rozwija pamięć. Kuba bardzo lubi zabawy w znajdywanie różnic między dwoma obrazkami dlatego gra ta bardzo mu spasowała. Wygrać z nim na prawdę ciężko ;)


Jak już wspomniałam w grę można wtajemniczać już nawet 3 latki :) Ja moją wtajemniczam... rozkładam jej początkowo 3 karty, zmieniam jedną i proszę o wskazanie tej karty, na której coś uległo zmianie. Stopniowo zwiększam jej ilość kart... troszkę poćwiczymy i włączymy Olcię do gry z nami :)


Karty mieszczą się w małym pudełeczku i z łatwością zmieszczą się w torebce mamy ;) Tak więc śmiało można je brać ze sobą wszędzie. Grać w Zgadnij! Co jest inaczej? w sumie też można grać wszędzie... w poczekalni u lekarza, w pociągu a nawet jak się uprzemy to i w aucie ;)Dziękujemy Wydawnictwu G3 za otrzymany egzemplarz gry :)
http://projektgrajmy.blogspot.com/

Kreatywnie w domu / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

2 komentarze:

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates