sobota, 5 listopada 2016

Razem gramy, razem wygrywamy czyli PRZYGOTUJ SIĘ

Kreatywnie w domu


Lubimy gry, w których wszyscy dążą do wspólnego celu, do wspólnej wygranej. Lubimy gry kooperacyjne bo tu albo wszyscy wygrywamy albo wszyscy przegrywamy. Nie ma żalu, że on wygrał a ja przegrałem, nie ma płaczu. Jest współdziałanie, jest zabawa!

Ostatnio gramy w bardzo fajną grę przeznaczoną dla dzieci 5+. W grę może grać od 2 do 8 osób.


Przygotuj się to gra, w której gracze przygotowują przyjęcie dla gości. Muszą oni zdążyć przyrządzić pyszny posiłek zanim goście zapukają do drzwi. Goście są już nie daleko, a potrzebnych składników jest wcale nie mało. Czy uda się graczom upichcić coś pysznego zanim zadzwoni dzwonek do drzwi?

W skład gry wchodzi:
- plansza
- pionek gości
- tarcza losująca
- 8 kart z przepisami (2 zupy, 1 danie obiadowe, 3 sałatki, 2 desery)
- 46 tafelków (żetony monet oraz tafelki przedstawiające produkty spożywcze)
- instrukcjaTafelki z zielonym tłem należy ułożyć obok planszy przy ogródku. Tafelki z niebieskim tłem przy sklepie zaś tafelki z żółtym tłem wędrują do woreczka.

W jaki sposób gramy?
Gracze wykonują ruch w ustalonej kolejności (najlepiej zgodnie ze wskazówkami zegara). Gracz, który rozpoczyna (np. ten, którego ostatnio odwiedzili goście) losuje jedną kartę z przepisem. Każdy gracz w swojej turze kręci kołem losującym i w zależności od wyniku wykonuje określoną czynność:

- strzałka wskazuje ogródek - gracz wybiera tafelek niezbędny do przyrządzenia potrawy z ogródka
- strzałka wskazuje dom - gracz losuje jeden składnik z woreczka. Jeśli pasuje on przepisu, odkłada go do kuchni. Jeśli nie, wrzuca go z powrotem do woreczka.


- strzałka wskazuje monety - gracz otrzymuje monetę, którą wszyscy będą mogli dysponować, robiąc zakupy w sklepie


- strzałka wskazuje sklep - gracz może kupić wybrany składnik ze sklepu pod warunkiem, że gracze mają monetę. Jeśli nie mają monety, kolejka przechodzi na następnego gracza.

- strzałka wskazuje znak zapytania - gracz sam wybiera, czy chce skorzystać ze sklepu, ogrodu czy spiżarni (woreczek)


- strzałka wskazuje postać gości - goście zbliżają się w stronę domu, należy przesunąć postać gości o 1 pole do przodu.


Składnik, który uzyska każdy z graczy kładzie się go na planszy w kuchni. Jeśli w sklepie czy w ogrodzie nie ma już pasującego składnika, kolejka przechodzi na następnego gracza.


Gra kończy się w momencie uzbierania wszystkich potrzebnych do wykonania potrawy składników - wygrywają gracze bądź gdy postać gości dotrze do domu przed przygotowaniem posiłku- gracze przegrywają.


Grze można nadać większy stopień trudności - wylosować dwa lub trzy przepisy i zdążyć zebrać niezbędne składniki zanim przyjdą goście.


Gra uczy dzieciaki wspólnego działania, aby osiągnąć wspólny cel muszą się wspierać i słuchać nawzajem. Uczą się współdziałania.


http://projektgrajmy.blogspot.com/

Kreatywnie w domu / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

2 komentarze:

  1. Nie posiadamy gry przy której trzeba działać wspólnie także m.in. z tego względu podoba mi się ta pozycja ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Widziałam dziś ją na spotkaniu Grajmy! Ale inną grę wybrałam dla Adasia

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates