niedziela, 29 stycznia 2017

Opowiadania do poduszki

Kreatywnie w domu
Literatura dziecięca to taka literatura, w której poza treścią liczą się ilustracje. Dorośli oczywiście przykładają wagę przede wszystkim do treści, a dzieci - nie bacząc na czarne znaczki umieszczone na stronie - oceniają przede wszystkim obrazki. Ja z kolei cenię niezmiernie książki, które mają opracowane oba te elementy. Rzadko spotykane - jednak zdarza się coraz częściej. Wydawnictwo Olesiejuk wydał zupełnie niedawno fajne książeczki dla dzieci... książeczki do poduszki.


Już na wstępie w oczy rzucają się okładki... żywe kolory i ładna ilustracja, twarda okładka. Książki te w dużym skrócie zawierają dużo ilustracji przy bardzo skróconej treści. Lekkość języka i łatwość snucia historii jest naprawdę urzekająca. Opowiadania są dowcipne, proste i naprawdę ciekawe.


W Ilustrowanych historiach na dobranoc mamy m.in. bajkę o rzepie, która przypomina naszą klasyczną "Rzepkę" jednak jest dużo bardziej dowcipna, jest historia o królu z oślimi uszami, o zupie z kamienia i o uczniu czarnoksiężnika, jest opowiadanie o smoku, który zaprzyjaźnił się z mieszkańcami pewnej wioski i pomagał im we wszystkim. Tekstu na poszczególnych stronach jest niewiele ale te piękne, kolorowe, dowcipne ilustracje wspaniale z nim współgrają.


Ilustrowane opowiadania zostały podzielone na opowiadania dla chłopców i osobno dla dziewczynek. Czy to dobry pomysł? Mam mieszane uczucia... Bo czy dziewczynki nie zasługują na opowieści o piratach czy rycerzach? Myślę, że nie jedna dziewczynka z wielką ochota posłuchałaby opowieści o takich bohaterach. Nie wszystkie dziewczynki przepadają za różem, wróżkami i księżniczkami ;) Z drugiej strony czy chłopcom należy czytać tylko opowiadania o rycerzach, robotach, smokach itp.? Mój 6latek doskonale zna Roszpunkę czy Księżniczkę na ziarnku grochu. I nie widzę w tym nic dziwnego. A sam napis na okładce odstraszy dzieciaki... bo to dla dziewczyn... a to tylko dla chłopców. Przedszkolaki są już bardzo wrażliwe na to co dziewczyńskie a co chłopackie ;) Nie mniej jednak książki bardzo lubimy i czytamy je w obecności zarówno dziewczynek jak i chłopca :)
Ilustrowane opowiadania dla chłopców
Ilustrowane opowiadania dla dziewczynek
Ilustrowane historie na dobranoc


Kreatywnie w domu / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates