wtorek, 9 maja 2017

Detektyw Łodyga - o tym jak książki uczą

Kreatywnie w domu


Książeczek do samodzielnego czytania w naszej domowej bibliotece jest sporo... są książeczki z serii Czytam sobie Egmontu, są książeczki Czytam mamie i tacie od CMK. Znane i bardzo lubiane przez mojego 6latka. Potrzebujemy jednak odmiany... pobuszowałam po necie i odkryłam kolejną fajną serię książeczek do trenowania czytania. Gdy ją zobaczyłam od razu wiedziałam, że wpadną w oko Kubie. Seria książeczek o Detektywie Łodydze... znanym i bardzo lubianym bohaterze - oparta jest na programie edukacyjnym "Detektyw Łodyga" wyprodukowanym przez stację MiniMini+. Kuba uwielbia oglądać tego sympatycznego detektywa. Bajka jest dość fajna, tłumaczy dzieciom, że warto żyć w zgodzie z naturą, wspierać ekologię, chronić środowisko naturalne, wprowadza pojęcia takie jak recykling, wrażliwość na los zwierząt, oszczędzanie wody i energii.


Książeczki podzielone są na rozdziały a tekst przerywany jest przez ilustracje z dymkami i wpisanymi w nie wypowiedziami. To zdania, w których pojawiają się wszystkie litery, dwuznaki i zmiękczenia.  Zdania są krótkie i czytelne.


Detektyw Łodyga w każdej części ma za zadanie znaleźć odpowiedzi na pytania związane z przyrodą. To ekspert w swojej dziedzinie, potrafi rozwiązać każdą zagadkę, nawet tę najtrudniejszą! 

W części pierwszej dzieciaki dowiadują się co się dzieje z plastikowymi torebkami i jak ich nie gromadzić, skąd się bierze prąd i jak go oszczędzać oraz to jak należy opiekować się zwierzątkami domowymi.

W części drugiej dzieciaki poznają sposoby opieki nad zwierzętami mieszkającymi w mieście, dowiadują się skąd bierze się papier i co możemy zrobić, by chronić lasy. Detektyw Łodyga tłumaczy również dzieciom co to takiego ocieplenie klimatu i jak każdy z nas może pomóc, by zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Ale to nie wszystko... dzieci dowiadują się również jak oszczędzać energię.

W każdej książeczce znajdują się zagadki umieszczone pomiędzy opowiadaniami, a także quiz sprawdzający, czy dziecko czyta ze zrozumieniem, pomysły na 3 prace plastyczne, naklejki i 4 karty memo z przyrodniczo-ekologicznymi ciekawostkami (po wycięciu kart z każdej książeczki mamy super zestaw kart do gry).W części trzeciej dzieci zapoznają nas z różnicą pomiędzy "smokiem", a "smogiem". Nauczą się co to jest recykling i w jaki sposób można pomóc naszej planecie segregując śmieci. W tej części jest również rozdział poświęcony zdrowemu odżywianiu... dzieciaki dowiedzą się dlaczego jest ważne, by jeść owoce i warzywa, co to są witaminy i do czego są nam potrzebne, a  także w jakich produktach możemy je znaleźć.

W ostatniej, czwartej części dzieci dowiadują się w jaki sposób należy dbać o glebę i naszą planetę, skąd się bierze woda i dlaczego należy ją oszczędzać. Dzieciaki poznają również sposób na produkcję czystej energii.Detektywa Łodygę można czytać na różne sposoby... książkę może czytać dorosły jako historię do poduszki, jeśli dziecko potrafi już czytać możemy czytać go na role, a ponieważ Łodyga jest napisany dużą czcionką to można wykorzystać go jako przykładowy tekst do czytania przy nauce czytania właśnie.


Czy książki uczą? I to jeszcze jak! A seria o zabawnym detektywie jest tego doskonałym przykładem :)

Cała seria Detektywa łodygi dostępna jest TUTAJ.

Kreatywnie w domu / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates