piątek, 25 maja 2018

Wycinanki na pogodę i niepogodę

Kreatywnie w domu

Moja 3,5latka urodziła się chyba z nożyczkami w ręku (choć na porodówce ich nie widziałam ;)). Jako roczniak potrafiła już nimi nieźle operować. Pamiętam jak dziś oczy babci czy dziadka na widok Emi i nożyczek ;) Dlaczego nie zabraniałam i nadal nie zabraniam dzieciom zabawy z nożyczkami?

Bo takie zabawy...
- ćwiczą sprawność manualną
- kształcą wyobraźnię przestrzenną
- rozbudzają kreatywność u dziecka

Na początku dziecko wycina... choć trudno to tak nazwać... ono zwyczajnie tnie kartkę na różne małe, maciupeńkie kawałki (przynajmniej u nas tak było), dopiero po jakimś czasie widać w wycinankach przybliżony kształt. Fajnie jest wtedy podsuwać dzieciom ciekawe wycinanki z łatwymi modelami do wykonania.


Dlaczego wybrałam właśnie te wycinanki? 

Wycinanki te bazują na konkretach... mamy tu proste kształty... trójkąty i koła, z których po wycięciu powstają obrazki.


Wycinanki te znakomicie doskonalą spostrzegawczość oraz koncentrację bowiem  z wyciętych kształtów powstają różne zwierzątka, które dziecko tworzy wedle konkretnego, zamieszczonego na kartach książeczki schematu. Każde zwierzątko tworzone jest krok po kroku i dziecko na każdym etapie jest w stanie zauważyć różnice między obrazkami, jest w stanie dostrzec, które elementy doszły a które trzeba  jeszcze dokleić. Karta, na której dziecko przykleja kształty, posiada je naniesione w półprzezroczystej postaci, co ułatwia rozmieszczenie pierwszych elementów na stronie (mniejsze szczegóły typu oczy zostają przykryte przez większe elementy ale właśnie po to są ilustracje obok krok po kroku... dziecko je odwzorowuje).


Każda z książeczek, to 9 modeli do stworzenia a więc zabawy jest całkiem sporo. Do zwierzątek mamy dołączone krótkie wierszyki. Jeśli chodzi o papier to jest on nieco grubszy od zwykłej kartki papieru a nieco cieńszy od kartki z bloku technicznego. I choć nasze obrazki są niedokładne to w zupełności wykonane samodzielnie przez 3,5 i 5latkę. Nie od razu Wawel zbudowano ;)https://wydawnictwoolimp.pl/ 


Kreatywnie w domu / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates