czwartek, 7 marca 2019

Przegląd książeczek dla malucha

Kreatywnie w domu


Mając w domu niemowlaka kiedyś musiał powstać taki post... przegląd najlepszych według mnie książeczek przeznaczonych dla najmłodszych, książeczek, po które najchętniej sięga moja najmłodsza... tak, tak sięga, bo to ona bierze książeczkę, a nawet kilka, "tacha" je w swych malutkich rączkach, siada obok mnie czy taty i przeglądamy, czytamy, opowiadamy. Stworzyłam ten post, aby Wał ułatwić zadanie bo rynek przelewa się od książeczek ale tych naj jest zdecydowanie niewiele ;)


Nasz numer 1 to zdecydowanie książeczki z serii Czytam mamie i tacie Wydawnictwa CMK. Wychowała się na nich cała moja starsza trójka. Książeczki, które zdecydowanie sprawdzą się już u niemowlaków ale i u starszych dzieci wkraczających w świat nauki czytania. W książeczkach dzieci mają szansę poznać zwierzątka, jakie spotkać możemy na wsi a także te, które zamieszkują pola i łąki. Zwierzątka i ich odgłosy. Piękne, realistyczne fotografie. Do niniejszych książeczek zostały dołączone karty zwierząt oraz karty zawierające podpisane wyrażenia dźwiękonaśladowcze.
Książeczki z serii Blisko natury od Wydawnictwa Nasza Księgarnia. To nowość ale za to jak pięknie wydana! Książeczki zostały wydrukowane na kartonie pochodzącym w 100% z recyklingu. Dodatkowo do jej wykonania użyto ekologicznych farb, przyjaznych dla środowiska. A bohaterami są mała kaczuszka i mała myszka... ulubieńcy najmłodszych. Książeczki te mają nie tylko ciekawą treść, piękne i kolorowe ilustracje ale przede wszystkim mały, poręczny format. A czego dowiedzą się maluchy ze stron książek? W jednej spotkają się z kaczuszką, która razem z mamą i rodzeństwem spędza dzień nad stawem. Kaczuszki kąpią się, spotykają inne zwierzątka i bawią w chowanego, a na koniec, zmęczone, zasypiają wtulone pod skrzydełkami mamy. W drugiej bohaterem jest myszka, która, razem z przyjaciółmi... jeżykiem i ptaszkiem, poznaje świat. Razem bawią się i odpoczywają, a wieczorem, zmęczone i szczęśliwe, wracają do rodziców. W obu książeczkach świat został ukazany jako świat, w którym nie ma żadnych zagrożeń, świat bezpieczny.


Kolejne książeczki pochodzą z serii Poznaję dźwięki. O ile nie przepadam za grającymi książkami dla dzieci, to tę serię wyjątkowo lubię. Przyciski są estetycznie wbudowane na kartkach, a po ich naciśnięciu słyszymy dość realistyczne dźwięki. W każdej z tych książek mamy 6 zwierząt, które są razem zebrane na ostatniej stronie, gdzie możemy sprawdzić, czy dziecko pamięta, jakie dźwięki wydają poszczególne zwierzęta.

Bardzo fajne książeczki, z dość przyjemną (choć mało realistyczną) grafiką. Książeczki idealne dla dzieci, które nie mają okazji na żywo usłyszeć ani zobaczyć zwierząt.

 Seria książeczek od Wydawnictwa Wilga to tzw. wykrojniki. To książeczki, które pełne przygód ulubionych zwierzaków, przygód bajecznie zilustrowanych i świetnie opisanych za pomocą krótkich rymowanek.  


Dzieci poznają małego pieska, który wszystkich w koło rozwesela i rozśmiesza. Mało tego śmieszą go nawet beczący baran, kwacząca kaczka czy mucząca krowa. Z kolei kotek jest bardzo nieśmiały, nie bawi się z nikim, wszystkich unika, chodzi własnymi ścieżkami ale do czasu, gdy na jaw wyjdzie, że taka jego natura.Dzieciaki są również świadkami wykluwania się kaczuszek z jaj, wśród których znajduje się tytułowa kapryśnica kaczuszka, która wcale nie chce być żółta. Chodzi po wsi, ogląda zwierzątka a to chciałaby być czerwona jak biedronka, albo ruda jak wiewiórka, a może zielona jak żabka czy biała jak owca. Czy kaczuszka w końcu zaakceptuje swój kolor?

Wśród bohaterów jest też konik, który ucieka ze swojej zagrody i hasa między zwierzętami na farmie. Przeszkadza kotkom w polowaniu na myszy. Wyśmiewa krowę, że całymi dniami żuje trawę, psu mówi, że jest leniem i śpi całe dnie w budzie. Kogo jeszcze spotka konik i co takiego się wydarzy, że  przestanie on być niemiły dla innych?I ostatnia seria książeczek to bajki dla malucha - Bystrzaki Wydawnictwa Skrzat. Książeczki 10-cio stronicowe. Przejrzyste i bardzo czytelne. Wesołe wierszyki rozbawią małego czytelnika, rymy wpadają w ucho, nie są to absolutnie infantylne rymy częstochowskie, tylko utwory z polotem i mądrością oraz przyjemnym poczuciem humoru. Z kolei barwne rysunki pozwolą poznać i odkryć piękno otaczającego świata. Na każdej rozkładówce, jedno czasem dwa zwierzaki. Miła lektura dla całej rodziny, bowiem moje czytające samodzielnie już dzieciaki chętnie wracają do tych książek. 
I jak się Wam podoba moje zestawienie? Co najchętniej czytacie swoim maluszkom? A może mają i one swoje ulubione pozycje? Podzielcie się nimi z nami :)


Gandalf.com.pl

Kreatywnie w domu / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates