sobota, 14 marca 2020

Edukacja domowa MATEMATYKA

Kreatywnie w domu

Ci co nas czytają to wiedzą, że jestem hmm... matematycznym świrem :D Lubiłam matematykę od małego, lubiłam w szkole i na studiach. Lubię uczyć jej moje dzieciaki, a uczymy się oczywiście przez zabawę :) Taka nauka w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym może zdziałać cuda! Mogę chyba stwierdzić, że z powodzeniem udało mi się zaszczepić w nich bakcyla do królowej nauk. Lubię też od czasu do czasu pobuszować po necie w poszukiwaniu ciekawych pomocy edukacyjnych, książek, które w mojej chwili słabości czyt. braku czasu czy chęci na tworzenie kart pracy czy pomocy DIY zastąpią mnie i jednocześnie przyciągną ich uwagę. Ja lubię wynajdywać prawdziwe perełki, a oni lubią się z nimi mierzyć.

Ostatnio "pod lupę" wzięłam książeczki z serii Edukacja domowa Wydawnictwa Olesiejuk. Co mnie skusiło aby po nie sięgnąć? Po pierwsze zakres wiekowy... od niemowlaka aż do trzecioklasisty, na każdy rok z życia dziecka wydawnictwo przygotowało jeden tytuł. W sumie to aż 9 książeczek, 3 grupy wiekowe, a w każdej trzy poziomy.


Pierwsza grupa wiekowa to maluszki 0-3, w której główne skupienie pada na poznawaniu samego obrazu cyferek 1-5. W jaki sposób? Na pewno nie przez posadzenie malucha przy stoliku i edukowanie go! Tu się bawimy matematyką, oswajamy z nią. Matematyka w tym wieku jest obecna wokół dziecka w postaci kształtów, wielkości, ułożenia przedmiotów w przestrzeni, świadomości własnego ciała, rytmu itd. Na czym polega nauka matematyki w tym wieku? Na poznawaniu cyfr jako znaku graficznego, łączeniu takich samych cyfr w pary, nauce kolorów, układaniu obrazków 2elementowych, wspólnym przeliczaniu za pomocą zabaw ruchowych. To wszystko oczywiście odbywa się w formie zabawy! Mam w domu 2latka i wiem, że tylko i wyłącznie zabawa, zabawa, zabawa! I jak największa ilość pomocy, które urozmaicą zdobywanie kolejnych umiejętności. I wcale, a wcale nie mam na myśli tych wszystkich drogich pomocy edukacyjnych :) My radzimy sobie tworząc je sami DIY.


Kolejny dział to przedszkolaki ale warto nadmienić, że nie zostały wszystkie przedszkolaki wrzucone do jednego "wora". Każda grupa przedszkolaków ma książeczkę dostosowaną do swoich umiejętności i możliwości. Stopień trudności wzrasta stopniowo... zaczynamy od zabaw z cyferkami, porównywania, odwzorowywania i grafomotoryki, by w kolejnej książce przejść do liczenia w zakresie 1-10, kończąc na matematyce skierowanej do dzieci prawie już szkolnych. Jeśli myślicie, że znajdziecie tu szablonowe, podręcznikowe podejście to jesteście w błędzie. Cały ogrom naklejek, gier, kolorowanek czy wycinanek... skuszą nie jednego przedszkolaka do zabawy matematyką. Autorzy doskonale zdali egzamin! Do tego dorzućmy ładną, estetyczna, przejrzystą i czytelną szatę graficzną i mamy pełnię szczęścia :)


Co czeka na przedszkolaki w poszczególnych częściach? Zabawa... w przyrządzanie posiłków, komponowanie naklejkowych potraw na dołączonych papierowych talerzykach. Przy okazji zabawy możemy wówczas zachęcać dziecko do liczenia, przeliczać wspólnie, powtarzać liczebniki, doskonaląc przy tym jego umiejętności grafomotoryczne. Starsze przedszkolaki dzięki wspólnie czytanym historyjkom i tworzeniu ilustracji z wykorzystaniem dołączonych do książeczki naklejek będą przeliczać, klasyfikować, uczyć się rozumienia relacji przestrzennych, poznawać istotę dodawania, a ponadto kształtować nowe pojęcia i rozwijać umiejętności komunikacyjne. Z kolei najstarsze przedszkolaki, które za chwilę wkroczą w szkolne mury będą zdobywać wiedzę poprzez konkretne działanie na przedmiotach, rysunkach czy palcach. Dziecko wciąż mam do dyspozycji naklejki, ale jest też samodzielne wycinanie elementów, które posłużą dziecku do aktywności rozwijających logiczne myślenie, klasyfikowania, rozumienia relacji przestrzennych czy kształtowania pojęć geometrycznych.

Na co warto zwrócić uwagę w tej serii? Na polecenia, które są urozmaicone i pomysłowe... nie ma mowy tu o nudzie. 

POZIOM A (3-4) Jedzenie i grafomotoryka
POZIOM B (4-5) Słuchanie i historyjki obrazkowe
POZIOM C (5-6) Domki dla lalek 
 
Co czeka z kolei uczniów klas 1-3? Na początku szkolnej "kariery" dziecko powinno móc poznawać świat różnymi zmysłami i gromadzić doświadczenia przez eksperymentowanie. Pierwszoklasiści poznają trudne pojęcia, takie jak sześcian czy ostrosłup, ale też dowiadują się, jak z figury płaskiej powstaje figura przestrzenna, a podczas rozwiązywania zadań o różnym stopniu trudności doskonalą orientację przestrzenną, spostrzegawczość i logiczne myślenie. Druga klasa to istne szaleństwo zakupowe... nauka rozpoznawania, przeliczania dostępnych w obiegu monet i banknotów, planowanie wydatków. Trzecioklasiści z kolei zostaną wprowadzeni w świat ułamków poprzez doświadczenia i zabawy manipulacyjne na załączonych elementach do wycięcia lub rzeczywistych przedmiotach. 

Plusem wszystkich części jest to, że dziecko otrzymuje w gratisie grę, do której to samodzielnie wycina potrzebne elementy czy też samodzielnie przygotuje klocki do zabawy z książeczką, a nawet będzie mogło wybrać się na wielkie zakupy

POZIOM A (1 KLASA). Zabawy konstrukcyjne.
POZIOM B (2 KLASA). Wielkie zakupy.
POZIOM C (3 KLASA). Pyszności i ułamki. 
 
POLECAM!


Kreatywnie w domu / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates