piątek, 25 marca 2016

Bo Tuwim nigdy się nie nudzi

Ewelina Gancarz

Moje dzieciaki uwielbiają wiersze Tuwima. Ostatnio nasze zbiory zasiliła książeczka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia. Jest to blisko 300 stron bajek i wierszy pięknie ilustrowanych przez Adama Pękalskiego, wszystko zebrane w twardą oprawę.


Wstęp to przeplatające się wspomnienia obu autorów Juliana i Ireny. Wyłania się z nich obraz dzieciństwa, czasu magicznego, w którym dominowała poezja czytana przez matkę. Nie, nie ta dla dzieci – ale ta dorosła, dojrzała, którą mama Julka i Irenki tak skrzętnie przepisywała do kajetów. Ta część książki zainteresuje raczej rodziców. Dalej już wszystko jest dla dzieci :)W książce dominuje Julian. Znajdziemy tu wszystko co Tuwim stworzył z myślą o najmłodszych czytelnikach. W sumie ponad 40 najbardziej znanych wierszy... Słoń Trąbalski, Zosia Samosia i Dyzio Marzyciel. Możemy towarzyszyć Grzesiowi, który szedł przez wieś, poskakać razem z kózką, która złamała nóżkę. Jest też dłuższy utwór: Pan Maluśkiewicz i wieloryb i słynne już tłumaczenia utworów Puszkina: Bajka o rybaku i rybce oraz Bajka o popie i jego parobku Jełopie. Ku mojemu zdziwieniu nie ma Murzynka Bambo.Irenę Tuwim - do tej pory kojarzyłam jedynie jako tłumaczkę "Kubusia Puchatka" czy "Marry Poppins". Nie wiedziałam, że sama tworzyła bajki i wierszyki dla dzieci tak, jak jej brat dlatego też było to dla mnie duże zaskoczenie gdy zobaczyłam jej twórczość. Pisała zarówno wierszem jak i prozą. Przeczytać możemy wiersz o Marku Wagarku i opowieść O pingwinie Kleofasku. Oprócz tego znajduje się tutaj jeszcze wiersz Co okręt wiezie i opowiadanie Pampilio.Książka starannie i ładnie wydana.


Julian i Irena Tuwim dzieciom
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ilustrator: Adam Pękalski
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 288
Oprawa: twarda

Ewelina Gancarz / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

2 komentarze:

  1. Mamy z Tuwimem dwie książeczki, ale widzę, że sporo nam jeszcze jego utworów brakuje.

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne ilustracje, a Twórczość Tuwima niewątpliwie jest lubiana przez dzieci. U nas jedną z ulubionch pozycji jest "O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci".

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates