wtorek, 24 lipca 2018

MEMO POJAZDY - nie tylko dla chłopców

Ewelina Gancarz

Uwielbiam pomoce edukacyjne, które umożliwiają zabawę na wiele sposobów bo to oznacza, że zabawa nimi szybko się nie znudzi. A to z kolei oznacza, że zawartość naszego portfela szybko nie zubożeje.

Chwilkę nam zeszło zanim rozłożyłyśmy z dziewczynkami... (tak, tak z dziewczynkami - bo kto powiedział, że pojazdy są przeznaczone tylko dla chłopców?) naszą nową pomoc na czynniki pierwsze. Jedno jest pewne... z pewnością nie odkryliśmy wszystkich zastosowań.


Ilość umiejętności, które taka zabawka rozwija jest naprawdę imponująca... kształcenie u dzieci spostrzegawczości, umiejętności zapamiętywania, nauka bądź utrwalenie nazw kolorów i pojazdów, wspomaganie koncentracji uwagi, logicznego myślenia.


Czym jest Memo przestrzenne?

To zestaw 12 drewnianych klocków z okienkami w kształcie pojazdów, to również 12 par drewnianych figurek pojazdów, w których jedna jest pomalowana na 1 z 6 kolorów, a druga jest w kolorze naturalnego drewna, wreszcie to 12 drewnianych klocków daszków w kształcie graniastosłupów o prostokątnej podstawie. 

Wszystkie elementy są niezwykle starannie wykonane, charakteryzują się wysoką jakością, dopracowaniem w każdym szczególe. Ale do tego już przywykliśmy... w końcu matką tegoż dzieła jest Wydawnictwo Epideixis.


W jaki sposób można bawić się Memo?

Klasyfikowanie... dobieranie pojazdów według koloru, rodzaju (pływa, lata, jeździ), tego czy ma kółka czy też nie, małe - duże, itp.Dobieranie w pary... dobieramy w pary pojazdy w kolorze drewna do pojazdów kolorowych.


Szeregi pojazdów... układamy jakiś szereg z elementów w kolorze drewna, a następnie prosimy dziecko o ułożenie identycznego szeregu z elementów kolorowych (należy zwrócić dziecku uwagę, gdy położy pojazd zwrócony w złą stronę).


Szeregi w ciemno... tworzymy szereg z elementów w kolorze drewna, prosimy dziecko o jego zapamiętanie. Gdy dziecko da znak, że zapamiętało, że jest gotowe, przykrywamy domki daszkami, a dziecko prosimy o odtworzenie szeregu z kolorowych elementów.
Sorter... zadaniem dzieciaków jest odnalezienie odpowiednich elementów i włożenie ich do właściwego klocka z okienkiem. Zadanie dość trudne zwłaszcza dla młodszych dzieci bowiem nie dopasowujemy tu kółek czy kwadratów, jak to bywa w większości sorterów a dość skomplikowane kształty.Coś tu nie pasuje... spośród ułożonych elementów szukamy takiego, który nie pasuje do pozostałych. W przypadku młodszych dzieci może to być pojazd w innym kolorze. Starszakom możemy utrudnić zadanie i zrobić trudniejsze kategorie... np. wpleść w pojazdy lądowe jeden pojazd pływający. Fajnie, gdy dziecko uzasadni swój wybór.Orientacja w przestrzeni - prawo/lewo... układamy pojazdy w dowolnym kierunku poruszania się. Dziecka zadaniem jest przykryć daszkiem wszystkie pojazdy poruszające się w prawą bądź w lewą stronę.
Liczmany... za pomocą pojazdów można z dzieckiem poćwiczyć liczenie.Układanki lewopółkulowe... rodzic układa klocki w kolorze drewna, dziecko odwzorowuje za pomocą kolorowych pojazdów pamiętając o kolejności układania... z góry na dół i od lewej do prawej strony.


Symetria czyli odbicia lustrzane... rodzic układa klocki w kolorze drewna, dziecko w sposób symetryczny układa klocki kolorowe (pilnujemy aby dziecko układało klocki zwrócone w odpowiednim kierunku).Gra w memo... tu zasad chyba nie muszę przypominać ;)
Uff... I jak przekonałam Was do młodszego rodzeństwa Memo Zwierzęta i Memo Owoce i warzywa? To wspaniałe TRIO ma w sobie moc :)


Ciekawa jestem jakie zabawy z wykorzystaniem elementów Memo udałoby się i Wam stworzyć? A może macie już Memo u siebie i bawicie się nim na inne sposoby... pochwalcie się, chętnie z nich skorzystamy :)


POLECAMY bo na prawdę jest to zabawka, która posłuży kilka dobrych lat... od przedszkolaka do starszaka i gwarantuję Wam, że szybko dzieciom się nie znudzi :)

Ewelina Gancarz / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

8 komentarze:

 1. Super sprawa, bardzo lubie takie zabawy

  OdpowiedzUsuń
 2. Agnieszka Jarosz26 lipca 2018 08:42

  Świetne są. ... moje dzieci uwielbiają tego typu gry i zabawy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiamy takie zabawki. A nie wybarwiają się po zmoczeniu?

  OdpowiedzUsuń
 4. Łał, ile pomysłów!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mój syn bawił by się tym godzinami

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates