Projekt Mali podróżnicy przybrał inną formę zabawy :) Co miesiąc mamy wybór jednego z trzech państw, które weźmiemy po lupę. Z chęcią do niego powrócimy (o ile moja młodzież wciąż będzie wykazywać się zainteresowaniem... póki co wykazuje ;)). W tym miesiącu wybraliśmy sobie Brazylię i to ją pokrótce Wam przedstawimy.
Na początek sprawdziliśmy gdzie w ogóle leży Brazylia...
Czy wiecie co przedstawia niebieskie koło na fladze Brazylii?
My wiemy... rozgwieżdżone niebo bowiem na fladze odwzorowano układ gwiazd widziany w Rio de Janeiro w dniu 15 listopada 1889, czyli dniu ogłoszenia kraju republiką.
Jaki procent powierzchni Ameryki Południowej zajmuje Brazylia?
Narodowe zwierzę to papuga ara (w dalszej części wpisu zagości).
Narodowym owocem jest capuacu - to bliski kuzyn znanego wszystkim Kakao, dlatego nazywany jest również kakaowcem Cupuacu.

Pod lupę wzięliśmy również symbole Brazylii
Samba i karnawał w Rio
Piłka nożna i nasze rozgrywki

Brazylijska kawa i nasze zabawy z filtrem do kawy ;) Na początek pomalowaliśmy filtr mazakami, później spryskaliśmy go wodą, poczekaliśmy aż wyschnie by w końcu wyciąć z nich kolorowe piórka dla naszej papugi...
Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro
W Brazylii znajduje się największy las deszczowy świata i o tym również coś niecoś sobie poczytaliśmy ;)
Poznaliśmy podstawowe zwroty:
tak - sim
nie - não
proszę - faz favor, faça favor
przepraszam - desculpe
dzień dobry (rano) - bom dia
dobry wieczór, dobranoc - boa noite
do widzenia - até logo, até á vista, adeus
cześć - olá
A na koniec zagraliśmy w grę ODKRYWCY AMAZONIA, w którą wcale nie trzeba być znawcą amazońskich zwierząt choć niewątpliwie przez zabawę dzieci doskonale się z nimi zapoznają :)
Gra polega na odkrywaniu nieznanych zakątków amazońskiej dżungli poprzez zdobywanie punktów za dokładane kafelki. Grę rozpoczyna kafelek z namiotem. Każdy z wędrowców kolejno losuje kafelek z pudełka i stara się go dopasować kolorystycznie do krawędzi – jednej lub kilku, tworzącej się wokół namiotu układanki. W zależności od sposobu dołączenia kafelka, gracz otrzymuje odpowiednią ilość punktów, o którą przesuwa swój pionek po planszy.
Gra kończy się gdy znikną wszystkie kafelki z pudełka. Punkty zostają zliczone a wygrywa gracz, który zdobędzie ich najwięcej. Każdy gracz, który przejdzie całą plansze otrzymuje dodatkowe (wcale nie małą ilość) punkty.
Podczas gry może dojść do sytuacji, w której gracz nie będzie w stanie nigdzie dołożyć kafelka... wówczas może skorzystać z jednego z talizmanów.Każdy talizman ma inną moc i można go wykorzystać tylko raz w całej grze.
Gra o banalnych zasadach, które 6latek jest w stanie pojąć w kilka minut. Nie ma tu zbędnych opisów, które jedynie by przeszkadzały w grze ;) Troszkę zakręciłam się kiedy ile punktów zostaje przyznanych ale zwalę winę na upały ;) Gra wciąga, uczy dzieci spostrzegawczości i odrobinę kombinatorstwa ;)
Polecamy grę i zwiedzanie Brazylii chociażby palcem po mapie :)
Fajny warsztat :-) Dzieciaki z pewnością dużo skorzystały :-)
OdpowiedzUsuńwarsztat zrobiony z najstarszym ;) ale bawił się przednio zobaczymy ile z niego mu zostanie w głowie :)
OdpowiedzUsuńGenialne! Jesteście cudowni! Przepiekne prace!!! Bardzo mi sie podoba ta gra!
OdpowiedzUsuńdzieki :) Egipt już schnie ;)
OdpowiedzUsuńSuper wpis.Gra bardzo ciekawa jak zwylke wymiatacie.
OdpowiedzUsuńRewelacja-uwielbiam Was
OdpowiedzUsuńdzięki :)
OdpowiedzUsuństaramy się ;)
OdpowiedzUsuń