piątek, 28 września 2018

5 kolorowych eksperymentów dla dzieci

Kreatywnie w domu

Eksperymenty... lubią je wszystkie dzieci. Dużo już robiliśmy, jeszcze więcej przed nami. Niektóre powtórzymy bo są bardzo fajne, bo robią wrażenie na dzieciakach za każdym razem gdy je robimy i w końcu... bo dzieciaki podrosły i nie wszystkie pamiętają. Tak więc zapraszam na 5 kolorowych eksperymentów, które warto wykonać nawet trylion razy ;)


Malowanie na mleku... 

Potrzebujemy: 
- miskę
- mleko (im bardziej tłuste, tym lepiej ;))
- kolorowe barwniki w płynie
- patyczki do uszu
- płatki kosmetyczne
- płyn do naczyń

Wykonanie: Mleko wlewamy do miski, wlewamy kilka kropel barwników, za pomocą patyczka tworzymy różne kolorowe esy-floresy. Ale to nie koniec zabawy... patyczek moczymy w płynie do naczyń, a potem w kolorowym mleku i sprawdzamy efekt ;)Druga opcja zabawy... zamiast nasączonych w płynie patyczków, do mleka wrzucamy nasączone płynem płatki kosmetyczne. Zamierzonego efektu nie udało nam się otrzymać ale uciekające kolory pojawiły się.Kolorowa piramida...

Potrzebujemy:
- 4 szklanki z taką samą ilością wody
- cukier
- barwniki spożywcze w płynie
- łyżeczki
- pipetki
- menzurkę bądź inny wąski pojemnik

Wykonanie:
Do szklanek wsypujemy cukier w taki sposób aby w każdej kolejnej szklance było go o 1 łyżeczkę więcej. Cukier rozpuszczamy i każdą szklankę barwimy na inny kolor. Za pomocą pipety, wlewamy zabarwioną wodę z cukrem do menzurki pamiętając aby zaczynać od koloru najbardziej słodkiego (czyli od najgęstszego roztworu).

 

Chemiczne jojo...

Potrzebujemy:
- sodę
- ocet
- olej
- barwniki spożywcze
- dwa słoiki
- pipetki

Wykonanie: 
Do słoika wsypujemy sodę, delikatnie po ściankach słoika wlewamy olej. Do szklanek z barwnikami wlewamy ocet. Zabarwiony ocet za pomocą pipetki wkraplamy do słoika. Obserwujemy co się stanie... krople zabarwionego octu wpuszczone do słoika z olejem i sodą powoli opadają na dno i osadzają się na powierzchni sody, gdzie następuje reakcja, w wyniku której wytwarza się dwutlenek węgla, który otacza kropelki wpuszczonego octu unosząc je do góry. Po wypłynięciu kolorowych kropelek na powierzchnię oleju gaz ulatnia się a cięższe krople opadają na dno i nasza reakcja się powtarza. Jakie to proste i oczywiste ;)

Lampa Lava...

Potrzebujemy:
- 2 szklanki
- olej
- woda
- barwniki spożywcze
- tabletki Alka Seltzer 
- pipetka

Wykonanie:
3/4 szklanki wypełniamy olejem. Dolewamy wodę. Za pomocą pipetki wkraplamy zabarwioną wodę, a następnie wrzucamy do niej tabletkę. Obserwujemy co się dzieje... woda opada na dno bo jest cięższa od oleju. Tabletka musująca powoduje wytwarzanie się bąbelków, a one z kolei wypychają zabarwioną wodę ku górze, gdy woda osiąga szczyt naczynia opada z powrotem na dno i obieg się zamyka.
Mini wulkany...

Potrzebujemy:
- 4 szklanki z wodą
- barwniki spożywcze
- sodę
- kwasek cytrynowy
- strzykawki

Wykonanie:
3 szklanki z wodą barwimy za pomocą barwnika... każdą na inny kolor. Następnie do każdej z nich wsypujemy po jednym opakowaniu kwasku cytrynowego. Mieszamy aż kwasek się rozpuści. Do pozostałej szklanki z wodą (tej nie zabarwionej) wsypujemy sodę. Za pomocą strzykawki nabieramy wodę z sodą i wstrzykujemy po kolei do szklanek z kolorową wodą. Następują mini wybuchy i duże bąbelkowanie ;)
A Wy eksperymentujecie z dziećmi?


https://mamajanka.blogspot.com/2018/09/poszkolne-2018-zbior-pomysow-i-pomocy.html


http://karolowamama.blogspot.com/2016/08/piatki-z-eksperymentami-zapowiedz.html

Kreatywnie w domu / Autorka

Kreatywnie zakręcona Mama 4 Bąków. Wspólnie z dzieciakami pokazujemy nasze pomysły na zabawę i naukę. Z nami jest zawsze twórczo, kreatywnie i przyjemnie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates