Paleta pełna barw

Jeśli chcecie mieć dziecko z głowy na dobrą chwilę i wykorzystać ją na co tylko chcecie dajcie mu Paletę wydawnictwa Epideixis.
Ja już żałuję, że dopiero teraz pokazałam ją Kubie. Kuba sam potrafi się nią bawić i nie potrzebuje przy tym mojej pomocy.


Paleta to System Edukacji łączący w sobie zabawę, naukę i samokontrolę. Dzięki nim stanowi ona skuteczną pomoc w edukacji dzieci w wieku 4-12 lat.

System składa się z tzw. zestawu kontrolnego, w którego skład wchodzi drewniane koło przypominające paletę malarską oraz 12 okrągłych drewnianych klocków: 6 krążków i 6 pierścieni w sześciu kolorach.
Kolorowe klocki służą do wykonywania ćwiczeń na tarczy.


Zestaw tarcz to tematycznie opracowane tarcze ćwiczeń. Obejmują one szeroki zakres zagadnień z programu nauczania zintegrowanego na poziomie przedszkolnym i szkolnym. W jednym komplecie znajduje się 12 tarcz z 12 ćwiczeniami na każdej tarczy. Charakteryzują się one różnorodnością treści. Ich barwa i szata graficzna i zabawowe formy ujęcia tematów sprawiają, że dziecko pracuje z paletą chętnie i samodzielnie. Do każdego kompletu dołączone są dwie tarcze blanko i instrukcja metodyczna do indywidualnego opracowani tematu.
 Tarcze są zróżnicowane dzięki czemu nie nudzą się szybko dzieciakom. Są tarcze dotyczące rozpoznawania kolorów, dobierania obrazków według określonych cech: wielkości, kształtu, barwy, przeznaczenia, wyszukiwanie podobieństw i różnic pomiędzy przedmiotami czy też łączenie w pary obrazków logicznie do siebie pasujących. 

Krótko pisząc... nauka przez zabawę.

A jak się bawić paletą?

 Wyjmujemy kolorowe klocki z palety.


Wybraną tarczę nakładamy stroną z zadaniami do góry na dwa kołeczki w palecie.


Bierzemy jeden z kolorowych kloców, rozwiązujemy zadanie oznaczone takim samym kolorem jak klocek i kładziemy go na pole obok poprawnej odpowiedzi.


Zdejmujemy tarczę, odwracamy ją na drugą stronę i nakładamy ponownie na kołeczki.


Sprawdzamy czy poprawnie rozwiązaliśmy zadanie a wszystkie zadania są prawidłowo rozwiązane, jeśli kolory klocków zgadzają się kolorami półkoli na stronie kontrolnej tarczy. Jeżeli wzór kolorystycznie nie jest zgodny ze sobą wyjmujemy nie pasujące klocki, tarczę odwracamy na stronę z zadaniami i raz jeszcze rozwiązujemy niepoprawnie wykonane zadania.
Plusem jest to iż w każdej chwili można przerwać ćwiczenie, w celu dokonania natychmiastowej samokontroli, poprzez równoczesne porównanie zadania i wyniku.


Długo zastanawiałam się nad wyborem tarcz dla Kuby. Zastanawiałam się czy tarcze dla przedszkolaków nie będą dla niego zbyt łatwe ale z kolei bałam się czy aby na pewno tarcze dla pierwszoklasistów nie będą zbyt trudne. Dziś już wiem... przedszkolak idzie mu zbyt gładko także zamówiłam mu właśnie zestaw pierwszoklasisty... niech się wykazuje a przedszkolaka zostawiamy dla Oli, która równie chętnie zaczyna bawić się z mamą w dobieranie kółeczek.

 
Zaopatrzyliśmy się również w tarcze do nauki liczenia w zakresie do 20. I tu już tak prosto nie jest choć Kubek daje radę ;)


Gdy dziecko opanuje tarcze z danego zestawu zawsze można mu dokupić kolejne a pełną ofertę znajdziecie tutaj.


Praca z paletą uczy wytrwałości i samodzielności a także wzmacnia koncentrację.

Polecamy zabawę z paletą tym młodszym i tym nieco starszym przedszkolakom.Powyższe opinie są moimi opiniami i nie każdy musi się z nimi zgadzać :P  

Prześlij komentarz

2 Komentarze

  1. Wygląda naprawdę ciekawie... Może zakupię na dzień dziecka... Tylko muszę popatrzeć za ciut trudniejszymi planszami ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny pomysł. Lubię takie "zabawki" pomocne w przyswajaniu nauki.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)