Wykluczanie ze zbioru


 "Ćwiczenie działania lewej półkuli mózgu są podstawą oddziaływań stymulujących funkcje poznawcze dziecka. Spostrzeganie i werbalizowanie różnic występujących między elementami obiektu lub między elementami zbioru jest podstawą uczenia się nie tylko czytania i pisania, ale także nabywania wiedzy o rzeczywistości. Umiejętność wykluczania ze zbioru wymaga także dostrzeżenia wspólnych cech pozostałych obiektów, które tworzą kategorię. Zwerbalizowanie podobieństwa np. te wszystkie rzeczy są do jedzenia opiera się na umiejętności globalnego spostrzegania prawej półkuli mózgu."

Upraszczając wykluczanie ze zbioru jest trudną i złożoną czynnością. Przykładowo... dziecko musi dostrzec wspólną 3 spośród 4 przedmiotów i rozpoznać przedmiot, który do tej grupy nie należy.


Wspólnie z Olusią często bawimy się w szukanie przedmiotu, który nie pasuje do innych...

Olusia znakomicie radzi sobie z tego typu zabawami.


Z Kubą natomiast ćwiczymy wykluczanie wspólnie z Centrum Metody Krakowskiej.

Czasami trzeba skorzystać z gotowców ;)

Zestaw Wykluczanie ze zbioru składa się z 52 elementów:
- materiał tematyczny (obrazkowy) o trzech stopniach trudności
- materiał atematyczny/symboliczny (figury geometryczne) o dwóch stopniach trudności.

Zabawę zaczynamy od materiału tematycznego... 

Pomimo, iż materiał jest rozłożony na różne stopnie trudności to przyznam się szczerze, że Kuba nie miał jakichś większych kłopotów z prawidłowym rozwiązaniem zadań.

Stopień łatwy


Stopień średni


Stopień trudny


Zadania zawsze wykonujemy od strony lewej do prawej!

Zarówno lewa jak i prawa półkula muszą ze sobą współdziałać co dobrze oddziałuje na nie obie. Zadania te angażują pole wzrokowe, kojarzeniowe i czołowe a także ośrodki mowy.

Rozwiązując poszczególne zadania, Kuba nazywał kolejne przedmioty a później mówił do czego służy dany przedmiot, co się nim robi, gdzie mieszka dane zwierze, itp. itd. Dzięki takiemu nazewnictwu i głębszej analizie przedmiotowej dziecko uczy się patrzenia na przedmioty pod różnym kontem.


Wśród kart były takie, które zanim przeanalizowaliśmy Kuba od razu mówił i wskazywał przedmiot, który nie pasuje. Ale były i takie karty, które stanowiły niezłą zagwozdkę a Kuba potrzebował małej pomocy z mojej strony.Materiał symboliczny podzielony jest z kolei na dwa stopnie trudności...

Stopień łatwy


Stopień trudny


Z materiałem symbolicznym dziecko poza wykluczaniem ćwiczy również  nazwy figur geometrycznych, pojęcia mały, średni, duży a nawet liczy.
Gdy Olusia nieco podrośnie to i z nią będziemy korzystać z "gotowca".

Polecamy wszystkim nikogo nie wykluczając zabawę w wykluczanie ;)

Powyższe opinie są moimi opiniami i nie każdy musi się z nimi zgadzać :P  

Prześlij komentarz

0 Komentarze