Przedszkolak kocha czytać - gwarancja sukcesu w nauce czytania!

Kubuś od września do zerówki, co prawda przedszkolnej ale zerówki. Pomału więc uczymy się czytać, co niektórzy z Was zapewne zauważyli to na blogu. Głównie uczymy się przez zabawę.
Głównie uczymy się z książeczkami Kocham Czytać ale od niedawna z pomocą przyszedł nam Elementarz Przedszkolak kocha czytać


Elementarz jest przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym, które w sposób radosny mogą rozpocząć swoją przygodę z czytaniem. Dlatego też po niego sięgnęłam. 
Propozycje w nim zawarte zapewniają bogate doświadczenia związane z rozwijaniem umiejętności prawo- i lewopółkulowych. 
Na początku dzieci uczą się równolegle czytać samogłoski i wyrazy globalnie. 
Taka strategia umożliwia im szybkie odniesienie sukcesu w nauce czytania. Uświadamia, że czytanie jest łatwe i przyjemne.  
Samogłoski z Kubusiem mamy opanowane, do akcji z nimi zabiera się Ola.

Na kolejnym etapie dzieciaki poznają sylaby. Rozpoczynając od zapisów prostych (sylaby otwarte) i przechodząc do trudniejszych, dzieci samodzielnie czytają teksty, dokonując syntezy sylabowej. W początkowych tekstach do samodzielnego czytania dzieciaki mają zaznaczony podział na sylaby co ułatwia im naukę.

 

 Plusem tego Elementarza jest to, iż jest on wzbogacony o zestawy ćwiczeń, dzięki którym dzieciaki utrwalają sobie sylaby wprowadzone w Elementarzu.


Zeszyt ćwiczeń z czytaniem sekwencyjnym zawiera ćwiczenia pozwalają na łączenie sylab w wyrazy, a wyrazów w zdania przy zachowaniu określonej sekwencji (tj. dostrzeżenia wzajemnego następstwa liter w sylabie), w konsekwencji zaś ułatwiają płynne czytanie z uwzględnieniem zasad składni, fleksji i prawidłowej artykulacji.

Zadania jakie dzieci mają do wykonania są skonstruowane w ciekawy i łatwy do wykonania sposób.
Dodatkowym atutem książeczki jest fakt, iż posiada ona zestaw samogłosek, sylab do samodzielnego wycięcia. Wycinanie i przyklejanie ich w odpowiednie miejsca sprawia, że nauka nie staje się nudna a wręcz przeciwnie Kubuś jeszcze chętniej chciał ćwiczyć sylaby.


Pierwsze z zadań do wykonania polega na wycięciu samogłosek, przyklejeniu ich w odpowiednie miejsce i odczytaniu sekwencji samogłosek utworzonych z tej samej litery.


 To zadanie wykonaliśmy z Olusią.


Z Kubusiem natomiast odczytywaliśmy rejestracje pojazdów utworzonych z sekwencji samogłosek.Samogłoski to taki wstęp do sylab.

Tu również przyklejamy sylaby i odczytujemy sekwencje. A przyklejać możemy na różne sposoby... szukając takich samych sylab jednocześnie lub jeden z rodziców może wskazywać sylabę do przyklejenia i prosić dziecko aby ją odczytało i wskazało miejsce, w którym należy ją przykleić. Można dziecku przeczytać sylabę i poprosić o jej wskazanie i przyklejenie. W ten sposób dziecko będzie utrwalało sobie poznane sylaby a tworzenie sekwencji sylab nie stanie się nudnym zajęciem. Po przyklejeniu wszystkich sylab odczytujemy ich sekwencje.


Poza tworzeniem sekwencji z takich samych sylab znajdziemy ćwiczenie na odtwarzanie sekwencji sylab. Dzieciaki odczytują zapisaną sekwencję sylab i starają się utworzyć identyczną.Są również ćwiczenia, w których należy wskazać zadaną sylabę. My dla utrwalenia najpierw czytamy je wszystkie a potem wskazujemy te właściwe.
Tak wyglądają początkowe ćwiczenia. Na dalszym etapie nauki ćwiczenia te są bardziej urozmaicane.
Drugim zeszytem ćwiczeń jest czytanie symultaniczne utrwalający czytanie samogłosek i rzeczowników, a także czasowników wprowadzonych w Elementarzu.


 Symultaniczny sposób przetwarzania informacji oznacza w praktyce odczytywanie samogłosek i rzeczowników konkretnych w mianowniku. Ten sposób czytania polega na całościowym (globalnym) ujmowaniu obrazu graficznego. Uwzględnia również uczenie czytania przez poznawanie znaczeń. Czytanie symultaniczne stanowi etap przygotowawczy do nauki czytania, który ma na celu stymulowanie myślenia symbolicznego i rozumowania przez analogię.

Na początku mamy ćwiczenia, w których dzieci poznają różne emocje postaci, zastanawiają się o czym rozmawiają postacie na rysunkach, odczytują samogłoski by na końcu je napisać po śladzie.


Są ćwiczenia z wyszukiwaniem takich samych samogłosek. I tutaj Olusia nie miała większych problemów. Jedynym problemem było to, iż za dużo jest namalowanych kwadratów na jednej stronie i nie mogła skupić się na jednym konkretnym. Prosząc ją o wyszukanie danej samogłoski nie szukała w zadanym kwadracie lecz we wszystkich pozostałych. Ale znalazłam na to sposób... pozostałe kwadraty przykryłam kartką ;)


Oli bardzo spodobały się ćwiczenia w szukanie samogłosek.


 Kubuś również znalazł coś dla siebie ;)


 Z tym zeszytem ćwiczeń uczymy się czytać globalnie... proste rzeczowniki i czasowniki. Kubuś bardzo polubił serię Przedszkola kochającego czytać. W zeszytach ćwiczeń znalazł coś nowego, coś innego niż do tej pory robiliśmy. Coś co ewidentnie go zainteresowało. 
Dlatego polecamy wszystkim przedszkolakom Elementarz Przedszkolak kocha czytać wraz z ćwiczeniami.
Z nimi nauka będzie łatwa, miła i przyjemna ;)

Przedszkolak kocha czytać Wydawnictwa Edukacyjnego możecie nabyć tutaj.


Prześlij komentarz

2 Komentarze

  1. Cudownie, że opisałaś tak szczegółowo ten pakiet. Właśnie szukałam informacji na jego temat.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam. Mam pytania odnośnie Elementarza. Pokazalaś strony z sylabami PA i MA. Czy mogłabyś napisać co jest po nich? Interesuje mnie, czy po prostu są wprowadzane kolejne sylaby, czy też są tu jakieś ćwiczenia na różńicowanie/utrwalenie PA i MA?

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)