Zakrywanka-odkrywanka czyli sylabowa nauka czytania

Dawno nic nie pokazywaliśmy odnośnie czytania. Wcale to nie oznacza, że nie czytamy ;) Czytamy, czytamy w miarę możliwości. Chociaż coraz trudniej znaleźć odrobinę czasu na to... zaczęło się przedszkole a po przedszkolu dzieciaki są tak stęsknione za wspólnymi wygłupami, że nadzwyczajnej w świecie się nie da! 

A jak się już da to kombinuję, wymyślam przeróżne sposoby aby Kubie się nie nudziło. Bo nowe zabawy go interesują i zawsze chętnie w nich bierze udział. Stare, sprawdzone są nudne i już nie ma tego błysku w oku i zapału. I wcale się mu nie dziwie bo ileż można utrwalać sylaby na ten sam sposób ;)

Dlatego przez najbliższy czas pokażę Wam nasze zabawy w czytanie.

Dziś będzie tajemnicza sylabowa zakrywanka-odkrywanka.

zabawa w czytanie

A jak ją zrobić i na czym polega zabawa? 

Wystarczy kartkę papieru poskładać w taki sposób aby otrzymać 12 równych sobie prostokątów, ponacinać w pewnych miejscach i na koniec przykleić sylaby. Sylaby przyklejamy po obu stronach kartki. Z jednej strony kartki na środku znajdują się sylaby tworzące wyraz podstawowy. Nad wyrazem i pod nim są po trzy nacięcia. Po drugiej stronie kartki są pojedyncze sylaby. Zaginając jeden odcinek kartki zasłaniamy część wyrazu podstawowego tworząc w ten sposób nowy wyraz. Możemy również dostawić sylabę do wyrazu podstawowego również tworząc nowy wyraz.Zginając poszczególne części powstają nam nowe słowa do odczytania.


Póki co przygotowałam Kubie 5 taki zestawów, 3 zestawy stworzone na jego możliwości i 2 z którymi musimy jeszcze chwilkę poczekać ;)I tu nieco trudniejsze...Kubie bardzo spodobała się ta zabawa. A już niedługo pokażemy kolejny nasz sposób na utrwalanie i poznawanie kolejnych sylab.

Prześlij komentarz

5 Komentarze

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 3. Elżbieta Ławczys21 września 2015 22:50

  Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. wow! jestem pod wrażeniem :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)