EKOBOHATER... zbieraj i segreguj śmieci

Ekologia ma wielkie znaczenie, więc warto rozwijać jej świadomość od najmłodszych lat. W jaki sposób najlepiej to czynić? Przez zabawę oczywiście! Bo nie samymi obowiązkami człowiek żyje ;) 

Sami staramy się być odrobinę ekologiczni ;) Uczymy naszych Bąbli m.in. segregowania śmieci. Ostatnio w nasze ręce wpadła nam gra, która nam w tym pomaga...  EKOBOHATER.

gra Adamigo

Świetna gra, dzięki której dzieciaki uczą się dbania o środowisko. Uczą się segregowania śmieci. A wszystko to przez zabawę.

Zawartość pudełka:
- rozkładana plansza
- kartonowe kontenery
- 24 żetony przedstawiające różne śmieci
- 4 pionki
- kostka
- instrukcja

Cel gry:
Zbieranie z planszy różnego rodzaju śmieci np.: puszek, starych gazet, butelek, plastikowych opakowań.

Przygotowanie do gry:
Przed przystąpieniem do rozgrywki wszystkie żetony przedstawiające śmieci układamy losowo naplanszy... jedno pole - jeden żeton. Pionki ustawiamy na polu START.


Zbieranie śmieci:
Grę rozpoczyna osoba, która ostatnio wyrzucała śmieci.  Pierwszy gracz rzuca kostką i przesuwa swój pionek o tyle pól, ile wskazuje kostka. Mamy pełną dowolność w poruszaniu się po planszy... możemy iść w prawo, w lewo, do przodu, cofać się ale nie wolno podczas jednej kolejki przechodzić dwa razy przez to samo pole. Jeśli na polu, na którym zatrzyma się gracz leży żeton, może go podnieść z planszy i ustawić przed sobą. Kolejni gracze postępują tak samo. W grze może uczestniczyć 2, 3 a nawet 4 graczy. Jeśli w grze bierze udział maksymalna ilość osób wówczas, gracz, który zbierze 6 żetonów z planszy, musi udać się do pola SEGREGACJA ŚMIECI. Jeśli w grze bierze udział troje graczy, aby udać się do pola SEGREGACJA ŚMIECI gracz musi zebrać 8 żetonów. Natomiast gdy w grę gra tylko dwoje graczy każdy z nich musi zebrać po 12 żetonów.


Ten z graczy, któremu uda się tam dotrzeć, od następnego ruchu próbuje pozbyć się swoich żetonów, wrzucając je do odpowiedniego kosza. Podczas swojej kolejki rzuca kostką i w zależności od liczby oczek na kostce, wrzuca śmieci do odpowiedniego kosza.

I tak jeśli na kostce wypadnie jedno oczko, gracz wrzuca żetony do kontenera na papier.


Jeśli na kostce wypadną dwa oczka, gracz wrzuca żetony do kontenera na szkło.


Jeśli na kostce wypadną trzy oczka, gracz wrzuca żetony do kontenera na metal i plastik.Jeśli na kostce wypadną cztery oczka, gracz wrzuca żetony do kontenera na odpady biodegradowalne.


Jeśli gracz wyzuci pięć oczek, nie może on wówczas wyrzucić śmieci a kolejka przechodzi na następnego gracza.

W przypadku, gdy kostka wskaże sześć oczek, gracz sam decyduje, do którego kontenera wrzuca żetony. Może wybrać tylko jeden podczas swojej kolejki.


Istotnym faktem jest to, iż gracze podczas swojej kolejki mogą wrzucić do kosza dowolną liczbę odpadów... czyli jak kostka wskaże 2 oczka, możemy wrzucić do kontenera wszystkie szklane odpady jakie zebraliśmy.

Wygrywa osoba, która jako pierwsza prawidłowo wrzuci wszystkie swoje żetony do kontenerów.

Prawda, że prosta i bardzo sympatyczna gra?Dodatkowo jeśli odwrócimy planszę, która jest naprawdę solidna (nie to co w innych planszówkach... strach je podnosić w obawie przed przerwaniem) możemy sobie powtórzyć czy też utrwalić wiedzę. Skrupulatnie mamy tu wypisane co zalicza się do każdego rodzaju śmieci.


Proponuję na rozgrzewkę tak jak to my czynimy zabawę zacząć właśnie od tego. Niech rodzic czyta co należy wyrzucać jako plastik czy szkło a dziecko niech szuka odpowiedniego żetonu. Starsze dzieciaki samodzielnie mogą segregować.


Gra EKOBOHATER...
- rozwija świadomość ekologiczną
- przekazuje wiedzę na temat segregacji odpadów
- ćwiczy myślenie strategiczne
- zapewnia znakomitą zabawę


Polecamy grę EKOBOHATER wszystkim małym bohaterom :)

A ADAMIGO dziękujemy za otrzymany egzemplarz.

Prześlij komentarz

0 Komentarze