Książki bez słów czyli ROK W LESIE oraz ROK W MIEŚCIE

Książki bez słów, książki w których jedynym tekstem jest tytuł i nazwy miesięcy. Książki ilustracją pisana i to nie ilustracją byle jaką, zresztą byle jaka z tak wymagającymi czytelnikami jakimi są małe dzieci by nie przeszła.


Obie książki w moim uznaniu są wyjątkowo ładna. Moim tego, że na każdej stronie dużo się dzieje, a nawet bardzo dużo, obrazy i ich kolorystyka są spokojne i dobrze się na nią patrzy.


ROK W LESIE... już sam wybór tematyki jaką jest LAS jest strzałem w 10. Moje dzieciaki uwielbiają wszystkie bajki o zwierzętach... nie ważne jakich byle by były zwierzęta stąd nie miałam wątpliwości, że i ta książka rzadko będzie gościła na półce, wertowana w prawo i lewo.


Rok w lesie to skarbnica szczegółów, szczególików, drobiazgów, detali i wszystkiego tego co sprawi, że za każdym razem mimo już przeglądaliśmy ja 100 razy odkrywamy jeszcze coś nowego, jakąś ciekawą zależność, coś co nam do tej pory umknęło.
 
Znajdą się też liczne humorystyczne sytuacje, z których uśmiejecie się wraz z dzieckiem, po takiej lekturze dobry humor murowany. Książka wciąga i przyciąga, trudno się jej oprzeć.

Najmłodsze dzieci lektura zachęca do poznawania nowych słów, powtarzania za rodzicem, starszym rodzeństwem poznawania również nowych zwierząt i ich zwyczajów. Starszaki też będą tu miały co robić, tworzyć opowieści, budować ładne zdania, snuć historie, wyobraźnia działa i główka pracuje.Na pierwszej rozkładówce mamy przedstawionych wszystkich bohaterów których możemy śledzić na kolejnych stronach.Dzieciaki mogą bawić się w detektywa i śledzić wybranego zwierzaka prze kolejne miesiące.


Książka uświadamia dzieciom upływ czasu, to że następują po sobie pewne pory roku i że wszystko dzieje się cyklicznie. Możemy to wszystko potwierdzić wydarzeniami z życia dziecka i mniej więcej zbudować wyobrażenie na temat tego abstrakcyjnego tematu.Dzieciaki z książki dowiedzą się jakie zwierzęta śpią w dzień a które w nocy, jak to jest ze snem zimowym, które z nich przechodzą w stan zimowej hibernacji i kiedy się ona kończy. Jakie są przysmaki zwierząt i jak spędzają one swój wolny czas.

Druga niesamowita książka ukazująca rok z życia mieszkańców tym razem nie lasu a miasta to ROK W MIEŚCIE. Dzięki tej książce poznajemy losy wielu mieszkańców. Mamy możliwość podglądnięcia co robią przez cały rok, o różnych porach dnia.


Są tu kino, szkoła, restauracje, siłownia, zoo, park, szpital, ulice, rzeka, centrum handlowe a nawet ryneczek. Miasteczko takie, jakich wiele w Polsce. Ludzi sporo a każdy pochłonięty swoim życiem i codziennością.

Na pierwszej stronie tak jak i w książce Rok w lesie spotykamy wszystkich bohaterów i dowiadujemy się kim są.


Na każdej następnej rozkładówce znajdziemy piękne ilustracje przedstawiające całe miasto, miesiąc po miesiącu.

Ta nieprzeciętne i urzekające książki jak zapewnia autor "pobudzają wyobraźnię, rozwijają spostrzegawczość, zdolność logicznego myślenia, szukania związków przyczynowo-skutkowych, umiejętność opowiadania, a przede wszystkim gwarantuje świetną zabawę." My to z czystym sumieniem potwierdzamy :)

Obie książki mają jeszcze walory edukacyjne,... poznajemy nazwy kolejnych miesięcy, które to z kolei są napisane wielkimi literami (za co mają u mnie duuuży plus gdyż dzięki temu, jest to dla nas kolejny trening w nauce czytania). Dzieci po kilku dniach lektury, wiele miesięcy kojarzą.

Jestem przekonana, że książki te będą ogromnym hitem nie tylko w naszym domu. Doskonała na każdą porę roku. Znakomity pomysł na prezent.

Książki są dostępne tutaj... ROK W LESIE oraz ROK W MIEŚCIE.


Za egzemplarze książek dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia

Prześlij komentarz

1 Komentarze

  1. To świetna książka dla mojego Gałganka:) Mam Oko czy ulica Czereśniowa zaczynają się robić momentami zbyt proste:D Dzięki za podpowiedź (przyda się na prezent)!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)