Biedroneczki są w kropeczki czyli matematyka na wesoło

Biedroneczki są w kropeczki... i my tymi kropeczkami się zajmiemy ;)

nauka dodawania i odejmowania

Mając tak przygotowaną biedronkę i kropki można wymyślić wiele zabaw a dzieciaki będą liczyć, dodawać i odejmować bawiąc się. Zabawy można tak dostosować aby były odpowiednie dla 3 latka i 5 latka.

Przykładowe zabawy dla 3 latka...

Układamy na jednym skrzydełku biedronki kropeczki bez cyferek a dziecka zadaniem jest dobrać kropki na drugie skrzydełko. Znajdujące się już na skrzydełku kropki dziecko musi najpierw policzyć a później na drugie skrzydełko położyć wszystkie kropki z cyferką odpowiadającą ilości kropek na pierwszym skrzydełku.Możemy dziecko poprosić aby położyło na biedronkę wszystkie kropeczki z konkretną cyferką np. 4


Możemy pobawić się w odwzorowania...


Ze starszakiem zabawę należy przenieść na nieco wyższy poziom trudności.

Na jednym skrzydełku kładziemy dowolne kropki z cyferkami. Zadaniem dziecka jest dobranie tak kropek na drugie skrzydełko aby suma cyferek na kropkach na jednym skrzydełku równała się sumie cyferek na kropkach drugiego skrzydełka. Ale cyferki użyte na jednym skrzydełku nie mogą się powtarzać na drugim.


Dla utrwalenia liczeni można zabawić się w mniej/więcej. Czyli suma cyferek na kropkach znajdująca się na jednym skrzydełku musi być mniejsza/większa od sumy cyferek na kropkach na drugim skrzydełku. I tu również kropki użyte na jednym skrzydełku nie mogą być wykorzystane na drugim.


Kuba jest cwaniak na hasło, że suma cyferek na kropkach ma być mniejsza od razu kładł najmniejszą nie użytą cyferkę i mówił... już. Więc zadanie utrudniłam... różnica sumy cyferek na kropkach obu skrzydeł miała być o konkretną wartość, np. suma cyferek z kropek z lewego skrzydła ma być mniejsza/większa o 2 od sumy cyferek z prawego skrzydła. I tu już trzeba było troszkę ruszyć głową ;)

Można bawić się szukanie, na którym skrzydle suma cyferek na kropkach jest większa/mniejsza. Układamy kropki, zadajemy pytanie a dziecko liczy i wskazuje odpowiedź.


Możemy policzyć ile lat ma biedronka...


Możemy pobawić się w detektywa i poprosić dziecko aby za pomocą tylko jednego ruchu czyli zmieniając jedną kropkę sprawiło, że suma cyferek na kropkach z lewego skrzydła będzie się równać sumie cyferek na kropkach skrzydła prawego.


Takie zabawy na prawdę można tworzyć i tworzyć. Powyższe to tylko garstka pomysłów na zabawy z użyciem biedronki i jej kropek.


Jeśli chcecie pobawić się tak jak Ola i Kuba to pobierajcie biedronkę i kropki i bawcie się do woli :)

Będzie mi miło, jeśli po pobraniu pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza ;)

Prześlij komentarz

5 Komentarze

 1. Widzę, że działacie już pod kątem DnW? Bardzo fajna matematyczna biedroneczka ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzień dobry mam pytanie czy ćwiczy Pani z dziećmi wg jakiegoś harmonogramu czy spontanicznie na co dzieci akurat mają ochotę bo mam synka 3 latka, który chodzi do przedszkola i jak wraca do domu to chce nacieszyć się swoimi zabawkami więc przyznam, że tego czasu zostaje nam niewiele, zastanawiam się jak to poukładać, żeby w miarę systematycznie poćwiczyć np. nauka liczenia, naukę czytania dlatego ciekawa jestem jak Pani do tego podeszła.
  A blog jest naprawdę fantastyczny pełny inspiracji.

  OdpowiedzUsuń
 3. moje dzieciaki też chodzą do przedszkola i rzeczywiście po nim jest już mało czasu na zrobienie czegokolwiek, niemniej jakoś zawsze go wygospodarujemy, młodsza widzi u starszego i też chce zadania robić... sama woła ;) czytanie ze starszym synem robimy w miarę systematycznie, a reszte to już jak dzieciaki zawołają albo mają ochotę

  OdpowiedzUsuń
 4. Aneta Nagrodkiewicz1 marca 2016 14:26

  Moja córka zachwyciła się biedronką, ale niestety kropki z cyframi już się nie podobały :( Na wszelkie moje próby zabawy przez naukę mówi stanowcze nie, a skończyła już 4 lata... Za naukę literek nawet się nie zabieram... Ech...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)