Elemetarze Wydawnictwa Greg

Długo zastanawiałam się nad wyborem Elementarzy dla mojego 5latka, elementarzy które poprowadzą go w początkowej drodze naszej wspólnej domowej nauki. Szukałam, szukałam i znalazłam.

nauka przedszkolaka

Elementarz - czytamy metodą sylabową to świetna propozycja dla dzieci uczących się czytać metodą sylabową. Ten kto jest naszym stałym czytelnikiem, ten wie, że taką metodą właśnie rozpoczęliśmy nasze zmagania z czytaniem. Naukę zaczęliśmy od książeczek Kocham czytać J. Cieszyńskiej. Gdy opanowaliśmy czytanie drukowanymi literami małymi krokami przechodzimy na czytanie normalne - małymi literami. W przejściu tym pomaga nam właśnie wspomniany przeze mnie Elementarz.


W Elementarzu tym genialne jest to, iż już od pierwszych stron dziecko dostaje możliwość realnego czytania. Składając słowa z kolejno poznanych liter/sylab zaczyna czytać. Zdania są najpierw króciutkie, częściowo nastawione na swobodną wypowiedź dziecka nie mniej jednak mały czytelnik otrzymuje jasny i klarowny komunikat - UMIEM CZYTAĆ! Efekt jest niemalże natychmiastowy i widziany czarno na białym. Dziecko widzi sens!


Pierwsza część Elementarza zawiera prezentację literek i sylab, w drugiej zaś znajdują się czytanki, które są ułożone od najprostszej do najtrudniejszej.W całej książce zastosowano wyraźny podział na sylaby, przykładowe słówka, proste zdania, które pokazują dziecku jak czytać. Każda czytanka składa się tylko i wyłącznie ze słów składających się z sylab poznanych już dziecku. Gdy jakieś słowo składa się z sylab nieznanych dziecku, wówczas zostaje ono zastąpione grafiką. W miarę pokonywania przez dziecko kolejnych stron, czytanki robią się coraz dłuższe.Każda czytanka z nową literką to prezentacja danej literki, paradygmaty sylab, słówka składające się z poznanych sylab i zdania.

Książka ta została opracowana z najwyższą dokładnością, starannością, dbałością o wartość merytoryczną. Zajmujące czytanki i wspaniałe, kolorowe, zabawne ilustracje są dodatkowym atutem książki. Dzięki temu moje dziecko z przyjemnością uczy się czytać!Ale nie samym czytaniem człowiek żyje ;) Dlatego też wyposażyliśmy się w Elementarz - matematyka. Ja kochałam matematykę i nigdy nie miałam z nią problemów i wiem też że należałam do małego procenta osób, które ją lubiły. Niestety większość dzieci nie lubi matematyki a tylko dlatego, że będąc dzieckiem ktoś w niewłaściwy sposób zaczął z nim naukę. A przecież nauka matematyki może być ciekawa i przyjemna... wszystko zależy od sposobu, w jaki ją przedstawimy dziecku. Z Kubusiem nie uczymy się matematyki... my się nią bawimy... bawimy m.in. wspólnie z Elementarzem.


Elementarz - matematyka wprowadza dziecko w świat cyferek i działań matematycznych powoli, krok po kroku, ze szczególnym naciskiem na absolutne podstawy tego przedmiotu. 


Elementarz ten jest przeznaczony dla dzieci od 4 roku życia i rzeczywiście tak jest... pierwsze zadania są adekwatne dla 4 latków. Myślę, że rok temu byłyby dla Kuby na właściwym poziomie. W obecnej chwili są dla Kuby tylko przypomnieniem gdyż działania na zbiorach i pojęcia takie jak więcej-mniej- tyle samo-po lewej- po prawej mamy już dawno opanowane ;)Po tym łatwym dla Kuby wstępie, książka przedstawia cyferki, uczy podstawowych działań i zapoznaje z prostymi zadaniami tekstowymi. Im dalej, tym zadania są bardziej rozbudowane i trudniejsze.Wiadomo, nie ze wszystkimi zadaniami poradzi sobie mój 5latek, nie policzy w pamięci a użyje liczydła, liczmanów czy palców ale jak na swoje 5 lat radzi sobie z matematyką nie gorzej niż pierwszak kończący pierwszą klasę. Chyba udało mi się zaszczepić w nim miłość do tego pięknego przedmiotu ;) Chyba... bo wyjdzie to w szkole, kiedy to zamiast bawić się matematyką będzie musiał odrabiać zadania domowe... to wtedy przekonam się czy będzie to robił z chęcią i z uśmiechem na ustach czy też zwyczajnie będzie to dla niego "kara". Oby to pierwsze...

Elementarz - matematyka jest bardzo ładnie wydany... w wesołej, przyjaznej dziecku oprawie graficznej, pełny kolorowych i zabawnych rysunków. Nauka z nim to czysta przyjemność i choć już nie jedną książeczkę z różnymi zadaniami matematycznymi rozwiązaliśmy to ta wydaje się być najlepsza.


Elementarz - czytamy metodą sylabową polecam wszystkim rodzicom chcącym nauczyć swoje dzieci czytać chyba najłatwiejszą na świecie metodą czytania. Z kolei Elementarz - matematyka polecam wszystkim rodzicom, którzy chcą zaszczepić miłość swojego dziecka do najpiękniejszego szkolnego przedmiotu (no nie licząc w-fu ;)).

Na zakończenie pokażę Wam jeszcze jedną książeczkę... Szlaczki - ćwiczymy ładne pisanie


Znajdziecie w niej zestaw szlaczków i zygzaczków niezbędnych przed nauką pisania. Szlaczki i kształty ułożone są od najłatwiejszych do najtrudniejszych, stopniowo zaczynają imitować kształty liter - wszystko po to, by dziecko przyzwyczajało rękę do specyficznych ruchów wykorzystywanych podczas pisania.
Każdy ze szlaczków jest dokładnie opisany... w jaki sposób należy go pisać, od czego zacząć... krok po kroku. Pisanie szlaczków kształci u dziecka precyzję i płynność oraz uczy dziecko koncentracji uwagi i dokładności.

Dziękujemy bardzo Wydawnictwu Greg za otrzymane egzemplarze.

Prześlij komentarz

1 Komentarze

  1. Matematyka i szlaczki rządzą, zachęciłaś mnie kupujemy !!!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)