Puzzle edukacyjne Wyd. Epideixis


O puzzlach edukacyjnych Wydawnictwa Epideixis pisałam nie dawno w naszej relacji z warsztatów. Wtedy też po raz pierwszy widziałam te puzzle na oczy. O ile Kuba za puzzlami jakoś nie specjalnie o tyle właśnie te puzzle mu spasowały. Spasowały mu bo są to puzzle inne niż do tej pory układaliśmy.


Puzzle te jak można przeczytać na stronie wydawnictwa przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i rozpoczynających naukę w szkole, które poprzez zabawę z nimi poznają i utrwalają litery, uczą się rozróżniać głoski, zaczynają czytać, doskonalą słuch fonemowy. I ja się z tym opisem zgadzam... chociaż moja prawie 3 latka śmignęła i bez problemu ułożyła całą układankę i już uprzedzam... żaden z niej geniusz :P Po prostu te puzzle są w zasięgu możliwości 3latków. Gdyby miała ułożyć ten sam obrazek w tradycyjny sposób podejrzewam, że nie ułożyła by ich ale dzięki takiemu rozwiązaniu jakie mają puzzle edukacyjne poradziła sobie bezproblemowo i dopiero gdy ułożyła cały obrazek zdała sobie sprawę co zrobiła ;)

W każdym pudełku znajdują się 2 plansze ćwiczeń oraz 2 komplety puzzli. Puzzle układamy zgodnie ze schematem łączącym plansze z puzzlami.

Z puzzlami edukacyjnymi Od litery do słowa dzieciaki  uczą się nie tylko liter ale uczą się rozpoznawania, nazywania i wyszukiwania ich wśród innych liter, uczą się różnicowania liter o podobnych kształtach.


Pierwszy zestaw puzzli to zestaw, w którym dziecko musi odszukać na planszy obrazek, którego nazwa rozpoczyna się od litery na puzzlu.


Kubie wygodniej było wybierać obrazek z planszy i do niego szukać odpowiedniego puzzla. W momencie, gdy znalazł właściwy puzzel, odwracał go na drugą stronę czyli literką do spodu i układał na planszy. Czynność tą powtarzał do momentu ułożenia całego obrazka.W zestawie drugim (nieco trudniejszym) dziecko musi przyporządkować wyraz z brakującą samogłoską do obrazka z podpisem na planszy. Podczas układania tych puzzli dzieciaki uczą się tworzenia i czytania sylab oraz wyrazów jednosylabowych z poznanych liter. Jako, że jesteśmy na etapie nauki czytania to puzzle te idealnie wpasowały się czasowo. Kuba najpierw uzupełniał brakującą samogłoską wyraz, czytał go a dopiero później szukał go na planszy. Odwrotny mechanizm nie przyniósłby zamierzonych efektów, gdyż zamiast samodzielnego czytania wyrazów byłoby ich odgadywanie za pomocą obrazków i porównywanie z puzzlami, zero byłoby w tym czytania.


Puzzle edukacyjne Wacek Dzidek Anastazy są to puzzle przeznaczone dla dzieci, które nie opanowały jeszcze umiejętności poprawnego pod względem artykulacyjnym wysławiania się, mają problemy w komunikacji z otoczeniem oraz trudności w czytaniu i pisaniu. A jeśli dzieciaki opanowały już te umiejętności to nic nie stoi na przeszkodzie aby wciąż je ćwiczyć ;)W zestawie pierwszym dziecko musi połączyć w pary pasujące do siebie obrazki i nazwać co na nich widzi. I właśnie te puzzle "roztrzaskała" Ola ;)
 I zadanie dla Was... Kto mi powie z jakiej to bajki?


Drugi zestaw tradycyjnie jest nieco trudniejszy. W zestawie tym dziecko musi połączyć rozsypane litery w jeden wyraz, odszukać go na planszy i poprawnie odczytać. Łączenie rozsypanych liter w wyraz średnio szło Kubie ale winą tego jest to iż uczymy się czytać sylabami. Nie mniej jednak puzzle układamy... Kuba czyta słowo z planszy a ja szukam puzzla, Kuba go układa ;)

 I tą bajkę już znamy :)Przy najbliższej okazji zamówię dzieciakom puzzle z wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi :) Czuję, że u Oli to będzie hit ;)

Jak widzicie moje dzieciaki świetnie się bawią układając Puzzle Edukacyjne. Bawią się ale dzięki tej zabawie utrwalają prawidłową wymowę oraz zdobywają i utrwalają wiedzę. O tym, że puzzle rozwijają spostrzegawczość i wyobraźnię, umiejętność logicznego myślenia i zapamiętywania a także wzmacniają koncentrację wspominać chyba już nie muszę ;) Same plusy z takiej zabawy a pomysł na puzzle jak dla mnie rewelacyjny. 


Mam taką podpowiedź do Wydawnictwa... nie mielibyśmy nic przeciwko, gdyby wersja matematyczna tych puzzli również powstała ;)

Serdecznie pozdrawiamy panią Dorotkę i całe Wydawnictwo Epideixis.


Prześlij komentarz

1 Komentarze

  1. Nie widziałam jeszcze tych puzzli ale po Waszej recenzji bez wahania mogę stwierdzić że są świetne :-D

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)