Bo Tuwim nigdy się nie nudzi


Moje dzieciaki uwielbiają wiersze Tuwima. Ostatnio nasze zbiory zasiliła książeczka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia. Jest to blisko 300 stron bajek i wierszy pięknie ilustrowanych przez Adama Pękalskiego, wszystko zebrane w twardą oprawę.


Wstęp to przeplatające się wspomnienia obu autorów Juliana i Ireny. Wyłania się z nich obraz dzieciństwa, czasu magicznego, w którym dominowała poezja czytana przez matkę. Nie, nie ta dla dzieci – ale ta dorosła, dojrzała, którą mama Julka i Irenki tak skrzętnie przepisywała do kajetów. Ta część książki zainteresuje raczej rodziców. Dalej już wszystko jest dla dzieci :)W książce dominuje Julian. Znajdziemy tu wszystko co Tuwim stworzył z myślą o najmłodszych czytelnikach. W sumie ponad 40 najbardziej znanych wierszy... Słoń Trąbalski, Zosia Samosia i Dyzio Marzyciel. Możemy towarzyszyć Grzesiowi, który szedł przez wieś, poskakać razem z kózką, która złamała nóżkę. Jest też dłuższy utwór: Pan Maluśkiewicz i wieloryb i słynne już tłumaczenia utworów Puszkina: Bajka o rybaku i rybce oraz Bajka o popie i jego parobku Jełopie. Ku mojemu zdziwieniu nie ma Murzynka Bambo.Irenę Tuwim - do tej pory kojarzyłam jedynie jako tłumaczkę "Kubusia Puchatka" czy "Marry Poppins". Nie wiedziałam, że sama tworzyła bajki i wierszyki dla dzieci tak, jak jej brat dlatego też było to dla mnie duże zaskoczenie gdy zobaczyłam jej twórczość. Pisała zarówno wierszem jak i prozą. Przeczytać możemy wiersz o Marku Wagarku i opowieść O pingwinie Kleofasku. Oprócz tego znajduje się tutaj jeszcze wiersz Co okręt wiezie i opowiadanie Pampilio.Książka starannie i ładnie wydana.


Julian i Irena Tuwim dzieciom
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ilustrator: Adam Pękalski
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 288
Oprawa: twarda

Prześlij komentarz

2 Komentarze

  1. Mamy z Tuwimem dwie książeczki, ale widzę, że sporo nam jeszcze jego utworów brakuje.

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne ilustracje, a Twórczość Tuwima niewątpliwie jest lubiana przez dzieci. U nas jedną z ulubionch pozycji jest "O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci".

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)