Basia i jej wolnośćNie wiedząc czemu, nie mamy w swojej domowej biblioteczce ani jednej książki o Basi :( A Basia jest małą dziewczynką, uczęszczającą do przedszkola. Posiadającą dwóch braci młodszego Franka i starszego Janka. Posiada też tatę, który w książeczkach najczęściej jest przelotem... cóż tata jest człowiekiem ciężko pracującym, oraz mamę, która jest prawdziwą oazą spokoju. Basia jest małym uparciuchem, który ma swoje zdanie i idealnie odzwierciedla świat, humory i nastroje kilkulatka. Fajnie jest przeczytać o kimś kto ma podobne problemy z rodzicami i rzeczywistością jak "ja sam".

Dzięki Wydawnictwu Egmont mamy okazję zapoznać się bliżej z tą sympatyczną dziewczynką.


BASIA I WOLNOŚĆ to najnowszy jubileuszowy (z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja), jeszcze cieplutki tytuł o Basi. Porusza temat wolności jednostki, wolności Państwa i wiele innych ważnych a dla dzieci trudnych kwestii.

Basia wraz z całą rodziną wybiera się na wystawę pamiątek historycznych. W autobusie i na wystawie dzieci, jak to dzieci... hałasują i dokazują. Nie wszystkim to się podoba. Ma prawo. Basia chce być wolna, chce robić to na co ma ochotę i tak jak chce, a tu wszędzie czyhają na nią tylko zakazy i nakazy. Szybko tę kwestię prostuje jej tata, który mówi, iż to nie są zakazy tylko zasady. Tłumaczy, że każdy ma wolność wyboru i może robić to co chce ale musi się liczyć z konsekwencjami. Skąd ja to znam? To takie życiowe... Bardzo spodobało mi się w tej książeczce to, iż nie opisuje ona rzeczywistości idealnej, dzieci które zawsze słuchają i nigdy nie chcą postawić na swoim a argumenty dorosłych zawsze do nich trafiają. Tu wszystko jest takie jak to w życiu.Książka też pokazuje dzieciom, że świat wcale nie byłby takie wspaniały, gdyby każdy spełniał swoje widzimisię i nie patrzył na innych. W końcu żyjemy w społeczeństwie i należy szanować to, iż inni też mają prawa i należy im się szacunek a każdy powinien zachowywać się odpowiedzialnie. 
Basia dowiaduje się, że nawet Król, nie tylko rządzi ale odpowiada za swoich poddanych i musi rządzić nie tak jak mu się podoba ale mądrze i rozważnie aby wszystkim było dobrze i ludzie żyli w szczęściu, zgodzie i zdrowiu.
Początkowo niezadowolona Basia, wraca do domu bogatsza o nową wiedzę. Zna już różnicę miedzy zakazami i zasadami i choć nie do końca to wszystko jej się podoba, to rozumie, że musi mieć na względzie także innych ludzi. Przy okazji wizyty w jednej z sal wystawowych rodzice pokazują dzieciom, jak kiedyś wyglądał nasz kraj zagarnięty przez zaborców. Wtedy właśnie można było mówić o zakazach i nakazach, bo nie liczono się z nami w żaden sposób. Na szczęście, nie poddaliśmy się i walczyliśmy o wolność.

Książka o Basi to ciepła, rodzinna, ucząca dobrych wartości książka, konfrontująca się z trudną nie raz rzeczywistością. Pokazuje dzieciom, na przykładzie, jak warto postępować aby wszyscy byli zadowoleni albo nikt nie został pominięty czy skrzywdzony. Już dziś wiem, że nie jest to ostatnia książka o Basi, która zasili naszą biblioteczkę... chcemy więcej! A mamy z czego wybierać...


 
Basia i jej wolność
Wydawnictwo: Egmont 
Autor: Zofia Stanecka
Ilustracje: Marianna Oklejak
Liczba stron: 24
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2016


Prześlij komentarz

0 Komentarze