Sadzimy las wspólnie z GrannaGra Sadzimy las wygrała w konkursie "Wymyśl grę, zostań autorem Granny". Widziałam ten konkurs i jakoś tak przeszłam obok niego obojętnie hmm... w następnej edycji się skuszę i spróbuję swoich sił ;)

Jak sam tytuł podpowiada jest to zabawa, podczas której sadzimy z dziećmi las a właściwie drzewa. Dopiero, kiedy uda nam się wyhodować drzewo, przylatuje do niego ptak... sójka, sowa, dzięcioł, kukułka albo sikorka.


W pudełku znajdują się podstawki do trzymania drzew w pionie, 2-częściowe drzewa iglaste, 5 gatunków ptaków: sowa, sikorki, dzięcioły, kukułki, a także plansze zagajnika. Są też 3 żetony ze zwierzątkami oraz 2 kostki. Wszystko wykonane z grubej tektury i naprawdę świetnej jakości.
 
Rozgrywka jest szybka, przyjemna, nieskomplikowana. Polega na tym, żeby jak najszybciej posadzić swój las składający się z 5 drzew. Każde drzewo złożone jest z podstawy, korony i leśnego ptaka.


Każdy gracz rzuca dwiema kostkami, numery wskazane na nich podpowiadają po jakie elementy może sięgnąć - zasada jest prosta, jedna kostka pokazuje ile elementów możemy pobrać, a druga - z którego zestawu. 


Przykładowo na kości wypadły wartości 1 i 3, gracz bierze 3 elementy ze zbioru nr 1 lub 1 element ze zbioru nr 3. Jeśli na kości wypadną te same cyfry, to gracz może również dobrać 1 element z dowolnego zbioru. Mechanizm z kostkami to świetny pomysł na ograniczenie losowości i daje graczowi wybór bo to on sam decyduje która kość co pokazuje. Gracz umieszcza zdobyte elementy na swojej planszy zgodnie z zasadą, że najpierw musi być podstawa drzewa, potem korona, a na końcu ptak. I tu dzieci mogą wykazać się swoimi umiejętnościami do kombinowania ;)W większości jest to gra losowa, więc każdy ma równe szanse na wygraną. 


Starsi gracze mogą zagrać w wersję rozszerzoną, w której to gracz korzysta z tzw. schowka. Bywa tak, że w trakcie rozgrywki wypadną na kościach wartości, z których gracz nie może skorzystać (np. ma już wszystkie elementy danego rodzaju; nie ma jakiegoś elementu by zamontować na nim kolejny). W takim przypadku, w wariancie podstawowym gracz nic nie zdobywa, a kolejka przechodzi na następnego gracza. W wariancie zaawansowanym gracz może dobrać dowolny element i umieścić go koło swojego zagajnika. Będzie mógł go wymienić lub skorzystać z niego w kolejnych turach. Nie ma więc „pustych” tur. W tym wariancie istotne są również różnice pomiędzy gatunkami ptaków. Jednych jest mniej, innych więcej. Trzeba więc powalczyć, by na minimum 4 drzewach były różne gatunki. 


Grafika jest  bardzo przyjemna, uroczo wyglądają ptaszki a ich wykonanie w zupełności odzwierciedla ich wygląd w rzeczywistości. Elementem edukacyjnym jest również plakat na drugiej stronie instrukcji. Opowiada on o lesie, jego dobrach i uczy jak należy w nim się zachować. 


Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku 4-10 lat. Mój 5latek bez problemu radzi sobie w wersji podstawowej. 

Polecamy tą grę wszystkim dzieciaczkom. Wyśmienita zabawa z edukacyjną lekcją w tle. Czego chcieć więcej?


Zapomniałabym dodać... do gry dołączona jest koperta z nasionkami świerku. Nasionka dołączone są po to aby pokazać dziecku z jakiej drobinki wyrastają takie duuuże drzewa. Jeśli chcemy nasionka te możemy wspólnie z dzieckiem zasadzić :)


 

Prześlij komentarz

0 Komentarze