Kryminał v fantasy


Poczytaj ze mną to seria książeczek, w której to najmłodsi czytelnicy mogą wkroczyć w magiczny świat literatury. Poczytaj ze mną wspierają dzieci w poznawaniu gatunków i form literackich (przygoda, fantasy, baśń, bajka, reportaż, humor, kryminał), kształtuje nawyk wspólnego czytania i przeżywania.


Różowe babeczki to przykład kryminału. Na początku książki znajduje się informacja o kryminale, nie jest to jednak encyklopedyczna definicja, a krótki tekst, przystępny i ładnie napisany, poparty przykładami. Później opisane są przygody bohaterów rozwiązujących zagadki. Połączenie teorii z praktyką. Takie połączenie pozwoli łatwo nauczyć dzieci gatunków literackich.


Główną bohaterką książki jest słodka dziewczynka o imieniu Lusia. Na nazwisko ma Zagadka więc jakby nie było nazwisko już samo w sobie do czegoś zobowiązuje ;) Lusia jest dziewczynką bardzo mądrą i domyślną. Pomaga tacie w pracy i wspólnie rozwiązują nawet najbardziej skomplikowane zagadki (tata Lusi jest detektywem). Gdy pewnego dnia do taty zgłasza się właścicielka cukierni, pani Bajadera, Lusia wyjątkowo angażuje się w sprawę. Zamiast pysznych babeczek są niesmaczne a wręcz nie jadalne babeczki. Okazuje się bowiem, że ktoś zepsuł krem na babeczkach. Zamiast słodkiego lukru jest na nich... ciastolina. Kto zepsuł smakołyki i dlaczego to zrobił? Czy zostawił odciski palców? A może to zemsta konkurencji? Jedno jest pewne! Bez Lusi tata nie dałby rady rozwiązać babeczkowej zagadki.
Historia z babeczkami bez wątpienia jest historią kryminalna. Jest ciekawa, o nudzie nie może być tu mowy. Nie jest przerażająca i zbyt skomplikowana. Ma wszystko to, czego można odczekiwać po kryminale – przesłuchania, zbieranie dowodów, sprawdzanie odcisków palców i plakat z rysopisem poszukiwanej osoby. Są podejrzani, jest i dedukcja. Całość okraszona jest humorem i odrobiną ironii. Bez wątpienia jest to świetny kryminał dla młodych czytelników.


Różowe babeczki
Wydawca: Wydawnictwo Egmont
Autor: Joanna Jagiełło
Ilustrator: Marta Krzywicka
Ilość stron: 48
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2016Gdy pada deszcz. Przejście to opowieść z gatunku fantasy. Autorka w świetny sposób pokazała, że nawet w trakcie deszczu nie trzeba się nudzić. Nie ważne jaka jest pora dnia, zawsze może wydarzyć się coś ciekawego, coś co przyniesie niezapomniane wrażenia. Czasem tak nie wiele potrzeba, wystarczy wyjrzeć przez okno, by zobaczyć coś nadzwyczajnego, coś, co zainspiruje nas do jakiegoś działania. Bohaterką historii jest dziewczynka o imieniu Gaja. Gaja nie przepadała za deszczem, bo nie można wtedy robić nic ciekawego. Dodatkowo mama chce, by Gaja posprzątała swój pokój. W nocy dziewczynka zauważyła dziwną rzecz... Jaką? Przekonajcie się sami sięgając po książkę.


Historia Gai jest na prawdę ciekawa. Czyta się ją szybko i przyjemnie. W kilka minut jesteśmy w stanie poznać całą fabułę.

Gdy pada deszcz. Przejście
Wydawca: Wydawnictwo Egmont
Autor: Zofia Stanecka
Ilustrator: Aleksandra Krzanowska
Ilość stron: 48
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2016
 
Obie książki to świetne propozycje dla młodych czytelników, śmiało można sięgnąć po nie z przedszkolakami. Estetyczne ilustracje przyciągają wzrok małych czytelników. Niedługie rozdziały oraz duża czcionka sprawia, że lektura jest atrakcyjna dla dzieci.


POLECAMY :)

Prześlij komentarz

0 Komentarze