Kolorowe kodowanie z GrannąOstatnio sporo u nas geometrii. Dziś nie będzie inaczej. Gra, podczas której dzieciaki spędzą mnóstwo czasu na wyśmienitej zabawie układając warstwy, które w rezultacie zaskoczą ich efektem końcowym. Bawiąc się, poćwiczą geometrię, logiczne myślenie, spostrzegawczość a także rozwiną swoją wyobraźnię.

Dziś będzie o Kolorowym kodzie Wydawnictwa Granna.


Kolorowy Kod to gra przeznaczona dla dzieci powyżej 5 roku życia. Mogą w nią grać również dorośli ale chyba jest to jedna z łatwiejszych jak nie najłatwiejszych gier typy Smart Games z jaką miałam styczność. Jest to gra jednoosobowa.


W skład gry wchodzi plastikowa ramka, 18 przezroczystych płytek z różnymi kolorowymi figurami geometrycznymi (przeważają proste figury geometryczne - trójkąt, trapez, równoległobok ale są również i bardziej złożone figury - fragment gwiazdy, koło pozbawione jednej ćwiartki) oraz książeczka z zadaniami.


W książeczce znajdziemy sto zadań podzielonych na cztery poziomy trudności - Starter, Junior, Expert i Master.


Na czym polega zabawa? 

Celem jest uzyskanie układu figur, przedstawionego w zadaniu, poprzez dobór odpowiednich płytek i układaniu ich na sobie warstwami. Ilość używanych płytek waha się od 2 do 5 (im wyższy poziom trudności, tym oczywiście więcej płytek). Aby ułożyć wybrany układ należy wybrać odpowiednie płytki, zaplanować ich kolejność kładzenia, ustalić, która figura powinna przykryć którą, czasami należy wykorzystać białe tło ramki.

Kilka przykładów...

Poziom Starter


Poziom Junior


Oba te poziomy mój 5latek zaliczył praktycznie w jednym podejściu... godzinka zabawy i zadania roztrzaskane ;) ale przyznam się szczerze, że trudne nie są.

Poziom Expert jest już nieco trudniejszy ale dopiero pod koniec poziomu.Poziom Master jeszcze przed nami dlatego nie napiszę Wam jak radzi sobie z nim 5latek ale mi zadania te nie sprawiły najmniejszego problemu. Także niby łamigłówka również dla dorosłych ale ja bym powiedziała, że raczej dla dzieci i to tych wczesnoszkolnych ;)


Książeczka jak przystało na łamigłówki Smart Games zawiera również rozwiązania. W rozwiązaniach przedstawiono rodzaje użytych płytek i kolejność ich układania. w niektórych zadaniach niekoniecznie trzeba się trzymać przedstawionej kolejności – dotyczy to szczególnie figur tego samego koloru.


Jedynym minusem tej łamigłówki jest to, iż ciężko odróżnić w książce kolor żółty od pomarańczowego i fioletowy od ciemnego niebieskiego. Nam dorosłym nie sprawia różnicy bo szybko zwracamy uwagę na kształt ale taki 5latek pierwsze co łapie za płytkę z kolorem a dopiero później sprawdza kształt.

Proste zasady, niewiele elementów, staranne wykonanie a przede wszystkim sporo frajdy – wszystko to daje razem jedną z najlepszych gier dla dzieci dostępnych obecnie na rynku.http://projektgrajmy.blogspot.com/

Prześlij komentarz

7 Komentarze

 1. Fajny pomysł, fajnie opisane. Chyba wypróbujemy, dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 2. oj, przepraszam za to ogromne logo. Myślałam, że się wstawi koło imienia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wpisuję na chciejlistę :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mamy! Świetne!

  OdpowiedzUsuń
 5. Z pozdrowieniami:
  http://bajdocja.blogspot.com/2016/09/kolorowy-kod-amigowka.html
  :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)