Relacje - CIENIE CMK


Od dłuższego czasu zabierałam się za Oluśkę i temat cieni. W planach miałam stworzenie jej pomocy dydaktycznych w tym temacie. Ciągle coś jednak stawało mi na przeszkodzie. Aż tu pewnego popołudnia listonosz dość niespodziewanie przyniósł mi przesyłkę, na widok której uśmiechnęłam się sama do siebie ;) Centrum Metody Krakowskiej... mój wybawca!


Relacje CIENIE to zestaw zawierający 110 obrazków.

10 kolorowych obrazków to obrazki podstawowe przedstawiające zwierzęta (foka, puma, papuga, żyrafa, słoń, małpa, antylopa (gazela), hipopotam, sowa, koala).Do każdego obrazka podstawowego pasuje 6 obrazków przedstawiających wypełniony na czarno kontur obrazka – cień oraz 4 obrazki przedstawiające zniekształcony cień – różniące się od prawidłowych cieni drobnymi szczegółami.

Taki zestaw obrazków pozwala na zabawę na wiele sposobów...


Obrazki podstawowe i ich cienie...  układamy na stole obrazki podstawowe (od 2-10 dobierając odpowiedni stopień trudności dla danego dziecka). Pod spodem rozrzucamy cienie obrazków (te prawidłowe, po jednym do każdego obrazka). Zadaniem dziecka jest dopasowanie cieni do obrazków podstawowych.

Możemy też położyć tylko jeden obrazek podstawowy a pod nim położyć kilka cieni różnych zwierząt. Dziecka zadaniem jest wskazanie właściwego cienia.
Niepasujący obrazek... Układamy przed dzieckiem obrazki z prawidłowym cieniem w szeregu. Wśród nich umieszczamy jeden niepasujący obrazek. Dziecka zadaniem jest wskazanie tego niepasującego obrazka.Pasujący obrazek... ćwiczenie bardzo podobne do poprzedniego z tą różnicą, że teraz mamy cztery obrazki z cieniami zniekształconymi i jeden z cieniem prawidłowym. Jest znacznie trudniej. Dziecka zadaniem jest wskazanie cienia obrazka podstawowego.Sekwencje... Z obrazkami z prawidłowymi cieniami możemy poćwiczyć układanie sekwencji.

Odwzorowania....
Zabawy z takim zestawem można mnożyć i mnożyć. Wystarczy tylko odpowiednio dopasować stopień trudności do możliwości dziecka. Nie wiem jak Wasze dzieci ale moje uwielbiają takie ćwiczenia :)


Prześlij komentarz

0 Komentarze