Baśnie i legendy polskie
Pamiętam jak dziś, kiedy to w szkole przerabialiśmy legendy polskie. Lubiłam je bardzo. A dziś na nowo odkrywam je wraz z moimi dzieciakami. I powiem Wam, że wydanie, które dziś Wam pokażę skradło moje serce.


Baśnie i legendy polskie pięknie wydane przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Zbiór ponad pięćdziesięciu legend, baśni i podań z różnych stron Polski od Bałtyku do Tatr... Toruń, Warszawa, Poznań, Kraków i wiele innych miejscowości. Patrząc w spis treści, w oko wpadają nam znane z lekcji języka polskiego postaci Twardowskiego, Popiela, Warsa i Sawy, Bazyliszka, Szewczyka Dratewki czy Janosika. Z utworów dowiadujemy się skąd wzięły się na ratuszu poznańskim koziołki, jak powstała Smocza Jama pod Wawelem, kto pierwszy zapalił ogień na Rozewiu a nawet skąd wzięło się Gniezno. Znane i czytane w dzieciństwie baśnie i legendy kształtowały naszą wyobraźnię. Okazuje się, że nic ze swojej wartości nie straciły. Mało tego, pozwalają przekonać się w jak barwnym kulturowo kraju mieszkamy. Wśród wielu historii są i takie, z którymi zetknęłam się po raz pierwszy.
Na uwagę zasługują świetne ilustracje Mirosława Tokarczyka. Są skromne i tworzą piękne tło i chociaż nie wpychają się na pierwszy plan nie sposób pominąć je wzrokiem. Każdy utwór został opatrzony małym emblematem umieszczonym u góry kolejnych stron z tekstem, a prócz tego kilkoma ilustracjami obrazującymi szczególnie ważne elementy danej historii. 


Nie wiem jak Wy ale ja uważam to wydanie za najlepsze z dotychczasowych jakie ukazały się na rynku (jeśli chodzi oczywiście o ten gatunek literatury). 

Baśnie i legendy polskie to praca zbiorowa wielu znakomitych twórców literatury. Wśród nich pojawiają się nazwiska znane większości, choćby ze słyszenia: Janusz Korczak, Wanda Chotomska, Gustaw Morcinek, Jan Kasprowicz, Ewa Szelburg-Zarembina i wiele innych.

Warto mieć Baśnie i legendy polskie na domowej półce wśród książek zwłaszcza, że książka ta będzie bardzo dobrą pomocą również do szkoły.


Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Ilustrator: Mirosław Tokarczyk
Ilość stron:288
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2016

Prześlij komentarz

0 Komentarze