Działania arytmetyczne - dopełnieniaTam gdzie iloraz iloczynu sumuje różnice czyli tak po prostu, zwyczajnie... działania arytmetyczne. U nas zabawa w dopełnienia do 10, 20 i 30 :)


Coby przypomnieć, usprawnić i utrwalić to co już umiemy przygotowałam dla Kuby magiczne łapki, które wykorzystaliśmy do zabawy w dopełnianie do 10.

Jak to działa? Mamy dwie pary łapek. Chcemy dodać do siebie np. 8 i 7. Zaznaczamy je na paluszkach każdej z pary łapek.


Teraz dopełniamy do 10 (i tu mamy wybór czy dopełniamy od 8 czy od 7). Mamy więc 8+2 - odginamy 2 paluszki w łapkach, na których jest już 8 odgiętych paluszków zaginając jednocześnie 2 paluszki w drugim komplecie łapek - tu zostanie nam 5 odgiętych paluszków. I teraz to już prościzna 10+5=15 :)


Łapki wykorzystaliśmy do dalszych obliczeń. Nasze łapki to świetny sposób na wytłumaczenie dzieciom na czym polega dopełnienie do 10. Kuba jest wzrokowcem i załapał to w mig. W połowie rozwiązywania pierwszej tury zadań przestał korzystać z mojej pomocy, wystarczyło, że spojrzał na łapki i już znał wynik. A ja się tak cieszyłam z kolejnej mojej pomocy a ten wziął i olał ją po 5 minutach :D
Nie ma to tamto... opanował dopełnienia do 10... mama nie zna litości :P rzuciłam go na głęboką wodę...  DOMI - dopełnienie do 30 i nowość Wydawnictwa Epideixis.


DOMI - dopełnienie do 30 to 28 prostokątnych klocków, które po głębszej analizie okazało się, że mają ogromny potencjał. I chociaż nazwa sugeruje wykorzystanie klocków tylko do jednej zabawy... układanie domina - nic bardziej mylnego... zwyczajna ściema ;)


Zanim dojdziemy z dzieckiem do tradycyjnego domina, klocki można wykorzystać do innych zabaw np. na rozgrzewkę można poćwiczyć z dzieckiem dopełnienie do 10: 5 i... to 10, 3 i... to 10, 1 i.... to 10 itd. Analogicznie dopełnienie do 20. 

Ze starszakami można poćwiczyć odejmowanie a nawet mnożenie i dzielenie... liczby na prawym polu danego klocka należy połączyć wybranymi znakami działań tj. +, -, *, : tak, aby w wyniku obliczeń otrzymać liczbę zapisaną na lewym polu.Można rozłożyć wszystkie klocki na stole i z nich ułożyć węża. Wszystkie te ćwiczenia są fajnym wprowadzeniem do głównego założenia DOMI - dopełnienie do 30 - układanie domina :)

DOMI - dopełnienie do 30 to zabawa i nauka w jednym. Zabawa DOMI świetnie rozwija rozumowanie przez analogie. Ćwiczy liczenie w pamięci a także doskonali umiejętność dopełniania do pełnych dziesiątek. Czego chcieć więcej? Tylko grać!http://www.zabawyzarchimedesem.pl/matematyka-jest-piekna/matematyka-piekna-edycja-2-wielkie-otwarcie/


http://bajdocja.blogspot.com/2016/08/miedzyblogowy-projekt-spoza-teczy.html

Prześlij komentarz

9 Komentarze

 1. Coś czuje że Twe pociechy problemów z matmą w szkole to nie będą miały :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja Cię !!! Pierwszy pomysł genialny, to po pierwsze a po drugie, szaleństwo, dopełnienie do 30 z 6 latkiem :P Mój nawet do 10 nie ogarnia :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne czarno-białe łapki. A rzepy to rewelacyjny pomysł! :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. A widziałaś to kolorowe kwadromino?
  https://bajdocja.blogspot.com/2015/03/komu-komu-kwadromino-dopenianie-do-10.html

  OdpowiedzUsuń
 5. o rany!!! nie dość, że super wygląda, że zabawa fajna, to jeszcze 6-latek z takimi trudnymi sprawami sobie radzi! Niesamowite!

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem pod wrażeniem jego biegłości w rachunkach.

  OdpowiedzUsuń
 7. jeszcze nie jest to takie jak do końca powinno być ale jak na 6latka to rewelacyjnie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)