Gobblety - kółko i krzyżyk do kwadratu


Kółko i krzyżyk to jedna z najprostszych gier logicznych. Nie znam osoby, która by w to nigdy nie zagrała. Gra, która jednakże może się szybko znudzić, bo po kilku grach wiadomo o co chodzi i co trzeba zrobić, żeby nie przegrać. Jednak ja dziś przedstawię Wam grę kółko i krzyżyk w wersji jakiej nie znacie.Zawartość gry:
– 12 Gobbletów (w 2 kolorach i w trzech różnych rozmiarach)
– 4 patyczki do zbudowania planszy
– woreczek do przechowywania
– instrukcję
Celem gry jest ułożenie linii złożonej z trzech gobbletów – w pionie, poziomie lub na ukos.  Dokładnie tak jak w grze kółko i krzyżyk. Gracze ustawiają swoje piony obok planszy i wykonują ruchy na zmianę. W swojej turze gracz może wprowadzić swój pion na planszę lub przesunąć jeden ze swoich pionów znajdujących się już na planszy (czyli jednak nie do końca czysta gra kółko i krzyżyk). Niby proste, a jednak…Czym jeszcze różni się ta gra od tradycyjnej gry w kółko i krzyżyk? Tym, że jest możliwość zakrycia swoim pionem mniejszego piona przeciwnika. Akcję „wchłaniania” (ang. gobble up) można przeprowadzić przy wprowadzaniu pionu na planszę lub przy przesuwaniu pionu na planszy. Raz dotknięty pion musi zostać przesunięty.


Właśnie dzięki możliwości przykrywania mniejszych pionów, szanse na wygraną w tej grze bardzo szybko się zmieniają. Jest to niewątpliwie główna atrakcja tej gry. Choć i możliwość przestawiania pionów na polu gry też wnosi czasami zaskakujące rozwiązania. Bowiem zdarza się często, że planując pokonanie przeciwnika w jednym ruchu, gracz chwyta swój gobblet stojący na planszy i… odkrywa pion przeciwnika, dopełniający jego linię. Co za pech! Nie da się ukryć, że przegrana przychodzi nadspodziewanie łatwo, wystarczy brak koncentracji i po nas. Jeśli chodzi o zwycięstwo przy pełnej koncentracji trzeba już trochę na nie zapracować.


Czy ta gra może się podobać? I to jeszcze jak! Zwłaszcza dzieciakom 5+. Dla mnie jest to połączenie kółka i krzyżyka z grami memory i z odrobiną strategii. W kółko i krzyżyk mój 6latek lubi grać, memory uwielbia a więc i Gobblety pokochał. Wiadomo, nie gramy w nią codziennie bo zwyczajnie po kilku dniach się znudzi ale odstawiona na półkę na tydzień bądź dwa powraca jak kolejna nowość.


Do gry dołączony jest woreczek i chwała za to. Zajmuje zdecydowanie mniej miejsca na półce i można go zmieścić nawet do torebki :D A znajdująca się w pudełku wypraska, w której umieszczamy gobblety jest zwyczajnie za miękka,  ciągłe wkładanie i wyciąganie gobbletów nie należy do przyjemności. Poza tym nie wróże jej długiej żywotności.

Czy polecam grę? Oczywiście! To świetny pomysł na prezent mikołajkowy czy gwiazdkowy.

Gobblety dostępne na foxgames.pl


http://projektgrajmy.blogspot.com/

Prześlij komentarz

0 Komentarze