Ja zaczynam dopiero teraz... 500+, dodatkowe pieniądze nie mogą się zmarnować. Jestem zdania, że najlepiej przeznaczać na ten cen niewielkie środki, byle tylko regularnie a w długim okresie można odłożyć naprawdę sporo. W ten sposób ułatwię sprawę nie tylko sobie ale i swoim dzieciom ułatwiając im start w dorosłość.
Pieniądze? Zamiast pod poduszkę, zainwestuję...
Zanim podjęłam decyzję o oszczędzaniu, przeglądnęłam chyba cały internet, analizowałam plusy i minusy różnych form inwestowania (lokaty, oprocentowane rachunki). Przeglądałam, analizowałam i tak trafiłam na IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego IKZE. I choć produkt ma w nazwie słowo emerytalne, jego posiadanie daje wymierne korzyści osobom w każdym wieku. Główną korzyścią krótkoterminową jaką zauważyłam w porównaniu z innymi formami inwestowania jest fakt, iż środki wpłacone w danym roku na IKZE mogę odliczyć od podstawy opodatkowania za dany rok kalendarzowy. Oszczędzam więc na podatku Belki. Brzmi skomplikowanie? Już tłumaczę:
1. Nawet jeśli jesteś jeszcze młody, pracujesz i zarabiasz, nie myślisz o emeryturze, to pomyśl co zrobić, aby nie oddawać za wiele fiskusowi ---> KLIK.
2. Jeśli masz rodzinę, dzieci to zobacz jak zdobyć dla nich dodatkowe 1557zł ---> KLIK
3. A jeśli blisko Ci już do emerytury lub na niej już jesteś to sprawdź jak ją powiększyć ---> KLIK
Wybierz do której grupy Ci najbliżej, kliknij i za pomocą prostego kalkulatora-suwaka oblicz swoją korzyść podatkową w zależności od wpłaconej na IKZE kwoty. Nic trudnego... klikasz i już wiesz ile jesteś w stanie zaoszczędzić.
Przeanalizowałam IKZE i uporządkowałam dla Was informacje o nim. Oto kilka pytań i odpowiedzi:
Jak często muszę robić wpłaty?
Na IKZE mam możliwość dopasowania częstotliwości i wysokości wpłat na rachunek do swoich możliwości i preferencji, z uwzględnieniem rocznych limitów. Mogę je wpłacać np. miesięcznie albo raz w roku.
Kiedy mogę wybrać zgromadzone na koncie pieniądze?
IKZE ma zachęcać do odkładania oszczędności na cele emerytalne. Dlatego też, gdy wypłacimy pieniądze po ukończeniu 65. roku życia, otrzymamy dodatkową korzyść podatkową – zapłacimy tylko 10% zryczałtowanego podatku dochodowego. Czyli stawkę zdecydowanie niższą niż np. 18% lub 32%, które obecnie się płaci. I wtedy mogę zdecydować, czy wypłacić je jednorazowo czy w ratach.
A co, jeśli będę potrzebować pieniędzy nagle, gdy do emerytury jeszcze daleko?
W każdej chwili mogę je wypłacić. Muszę jednak wziąć pod uwagę to, że wtedy wypłacam je w całości (nie ma opcji częściowej wypłaty przed 65. r.ż.). I będę musiała doliczyć te pieniądze do mojego dochodu w danym roku oraz zapłacić podatek dochodowy.
Czy mogę mieć IKZE razem z mężem lub dzieckiem?
Nie, to jest konto IDYWIDUALNE i każdy musi mieć swoje.
A jeżeli nie będę zadowolona z zarządzania moimi pieniędzmi w tej konkretnej instytucji finansowej?
Zawsze, zupełnie bezpłatnie, mogę je przenieść do innej!
A co się stanie, jeśli nie doczekam emerytury?
Pieniądze, które zgromadzę na IKZE podlegają dziedziczeniu. W umowie o prowadzenie IKZE wskazuje osobę uprawnioną, która dostanie je w przypadku mojej śmierci. Wypłata nastąpi na jej wniosek i podlegać będzie zryczałtowanemu opodatkowaniu w stawce 10%.
Gdzie mogę założyć Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego?
Ja moje konto założę online, ale można to zrobić także na spotkaniu z doradcą.
Jeśli zainteresowałam Was i jesteście ciekawi szczegółów najlepiej zadzwońcie i o tym porozmawiajcie 801 144 144 lub 22 449 03 33.
A Ty oszczędzasz? Podziel się swoimi sposobami na oszczędzanie pieniędzy dla dzieci.
*Artykuł sponsorowany.
2 Komentarze
Niestety mam jedno dziecko i nie łapie na 500 + a kredyt się nie spłaci sam wiec jak to lena mówi dupa ale mam plan za dwa lata wracam do pracy i chce odkladac na przyszlosć leny
OdpowiedzUsuńZgadzam się z Tobą w pełni - ja smykom założyłam konto jakieś 2 lata temu i procent rośnie ;) za kilka lat na pewno coś się uzbiera (y)
OdpowiedzUsuńDziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)