Inwestuję w przyszłość moich dzieci
Przyszłość naszych milusińskich leży na sercu każdemu rodzicowi. Chciałabym, aby moje dzieci miały w dorosłym życiu jak najlepiej, dlatego inwestuję w ich edukację już od najmłodszych lat oraz dbam o ich wszechstronny rozwój... lekcje tańca, karate, język angielski. To wszystko jednak kosztuje. Dlatego podjęłam decyzję o oszczędzaniu. Są tacy, którzy oszczędzanie zaczynają grubo jeszcze przed pojawieniem się potomstwa na świecie. Inni zaczynają w momencie jego pojawienia się. A jeszcze inni w ogóle nie oszczędzają. Z perspektywy czasu już wiem, że najlepiej zacząć jak najwcześniej, zaraz po urodzeniu i to z bardzo prostego powodu – im później się do tego zabierałam, tym trudniej w ogóle zacząć. A bo tu koszty, a bo tam koszty, a to trzeba, a to tamto i sprawa robi się dokładnie taka jak z odchudzaniem – zaczynam od poniedziałku, bez określenia, o który poniedziałek właściwie chodzi. Znasz to? Zaczynamy więc jak najwcześniej, ale tak naprawdę każdy moment jest dobry, żeby rozpocząć. Po prostu warto to zrobić. Dla naszych dzieci.Ja zaczynam dopiero teraz... 500+, dodatkowe pieniądze nie mogą się zmarnować. Jestem zdania, że najlepiej przeznaczać na ten cen niewielkie środki, byle tylko regularnie a w długim okresie można odłożyć naprawdę sporo. W ten sposób ułatwię sprawę nie tylko sobie ale i swoim dzieciom ułatwiając im start w dorosłość.Pieniądze? Zamiast pod poduszkę, zainwestuję...


Tylko jak? W jaki więc sposób zacznę gromadzić pieniądze?

Zanim podjęłam decyzję o oszczędzaniu, przeglądnęłam chyba cały internet, analizowałam plusy i minusy różnych form inwestowania (lokaty, oprocentowane rachunki). Przeglądałam, analizowałam i tak trafiłam na IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego IKZE. I choć produkt ma w nazwie słowo emerytalne, jego posiadanie daje wymierne korzyści osobom w każdym wieku. Główną korzyścią krótkoterminową jaką zauważyłam w porównaniu z innymi formami inwestowania jest fakt, iż środki wpłacone w danym roku na IKZE mogę odliczyć od podstawy opodatkowania za dany rok kalendarzowy. Oszczędzam więc na podatku Belki. Brzmi skomplikowanie? Już tłumaczę: 

Inwestuję 1000 zł w IKZE Keżeli płacę podatek dochodowy w stawce 18%, to w kwietniu następnego roku otrzymam zwrot z tytułu PIT w wysokości 180 zł. Jak to mówią w reklamie: gwarantowane 18% zwrotu z inwestycji :)


Kto może założyć takie konto? KAŻDY!

1. Nawet jeśli jesteś jeszcze młody, pracujesz i zarabiasz, nie myślisz o emeryturze, to pomyśl co zrobić, aby nie oddawać za wiele fiskusowi ---> KLIK.

2. Jeśli masz rodzinę, dzieci to zobacz jak zdobyć dla nich dodatkowe 1557zł ---> KLIK

3. A jeśli blisko Ci już do emerytury lub na niej już jesteś to sprawdź jak ją powiększyć ---> KLIK


Wybierz do której grupy Ci najbliżej, kliknij i za pomocą prostego kalkulatora-suwaka oblicz swoją korzyść podatkową w zależności od wpłaconej na IKZE kwoty. Nic trudnego... klikasz i już wiesz ile jesteś w stanie zaoszczędzić.


Przeanalizowałam IKZE i uporządkowałam dla Was informacje o nim. Oto kilka pytań i odpowiedzi:

Jak często muszę robić wpłaty?


Na IKZE mam możliwość dopasowania częstotliwości i wysokości wpłat na rachunek do swoich możliwości i preferencji, z uwzględnieniem rocznych limitów. Mogę je wpłacać np. miesięcznie albo raz w roku.


Kiedy mogę wybrać zgromadzone na koncie pieniądze?

IKZE ma zachęcać do odkładania oszczędności na cele emerytalne. Dlatego też, gdy wypłacimy pieniądze po ukończeniu 65. roku życia, otrzymamy dodatkową korzyść podatkową – zapłacimy tylko 10% zryczałtowanego podatku dochodowego. Czyli stawkę zdecydowanie niższą niż np. 18% lub 32%, które obecnie się płaci. I wtedy mogę zdecydować, czy wypłacić je jednorazowo czy w ratach.

A co, jeśli będę potrzebować pieniędzy nagle, gdy do emerytury jeszcze daleko?


W każdej chwili mogę je wypłacić. Muszę jednak wziąć pod uwagę to, że wtedy wypłacam je w całości (nie ma opcji częściowej wypłaty przed 65. r.ż.). I będę musiała doliczyć te pieniądze do mojego dochodu w danym roku oraz zapłacić podatek dochodowy.


Czy mogę mieć IKZE razem z mężem lub dzieckiem?


Nie, to jest konto IDYWIDUALNE i każdy musi mieć swoje.


A jeżeli nie będę zadowolona z zarządzania moimi pieniędzmi w tej konkretnej instytucji finansowej?

Zawsze, zupełnie bezpłatnie, mogę je przenieść do innej!


A co się stanie, jeśli nie doczekam emerytury?

Pieniądze, które zgromadzę na IKZE podlegają dziedziczeniu. W umowie o prowadzenie IKZE wskazuje osobę uprawnioną, która dostanie je w przypadku mojej śmierci. Wypłata nastąpi na jej wniosek i podlegać będzie zryczałtowanemu opodatkowaniu w stawce 10%.


Gdzie mogę założyć Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego?

Ja moje konto założę online, ale można to zrobić także na spotkaniu z doradcą.


Jeśli zainteresowałam Was i jesteście ciekawi szczegółów najlepiej zadzwońcie i o tym porozmawiajcie 801 144 144 lub 22 449 03 33.A Ty oszczędzasz? Podziel się swoimi sposobami na oszczędzanie pieniędzy dla dzieci.


*Artykuł sponsorowany.

Prześlij komentarz

2 Komentarze

  1. Gośka Budzowsk3 grudnia 2016 10:52

    Niestety mam jedno dziecko i nie łapie na 500 + a kredyt się nie spłaci sam wiec jak to lena mówi dupa ale mam plan za dwa lata wracam do pracy i chce odkladac na przyszlosć leny

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się z Tobą w pełni - ja smykom założyłam konto jakieś 2 lata temu i procent rośnie ;) za kilka lat na pewno coś się uzbiera (y)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)