Kotek Psotek
Rodzinka wygrywa to nowa seria gier wydawnictwa Egmont. W jej skład będą wchodzić gry kooperacyjne dla całej rodziny, w tym dzieci już od 3 roku życia. Istotą tej serii jest wspólna rozgrywka przeciwko grze, wspólne podejmowanie decyzji, wspólne dzielenie się i radzenie sobie z emocjami. Tu nie ma pojedynczych wygranych i przegranych. Tu wszyscy albo odnoszą zwycięstwo albo ponoszą porażkę. Grajmy razem, a nie przeciw sobie to główna idea tych gier.


Kotek Psotek to pięknie wydana gra z trójwymiarowymi elementami, ślicznymi grafikami i drewnianymi pionkami w kształcie 4 zwierzątek... kotek, ptaszek, myszka, wiewiórka.


Celem gry jest doprowadzenie jak największej liczby zwierzątek do kryjówek znajdujących się na drzewie i pod drzewem. W trakcie rozgrywki gracze rzucają 2 kostkami. Od ich wyniku zależy ruch graczy. Gdy obie kostki wskażą kolor zielony, gracz może poruszyć się dowolnym zwierzątkiem o 2 pola bądź też dwa dowolne zwierzątka o 1 pole. Dwie czarne kostki dają ruch kotkowi o 2 pola. Natomiast mix kolorów powoduje ruch kota i wybranego zwierzaka o 1 pole.Każde zwierzątko ma 1 drogę na skróty na całą trasę. Za zwierzątkami biegnie kotek Psotek, który może skorzystać z każdego skrótu.


Jeśli kotek znajdzie się na polu ze zwierzątkami, to ściągane są z planszy, a ruch kontynuują te, które pozostaną na planszy. Ochroną przed psotnym kotkiem są przysmaki, które gracze mogą wabić kotka do jego posłania. Każdy z 4 przysmaków można użyć tylko 1 raz, a po jego zjedzeniu kot znów wyrusza w pogoń za zwierzątkami. Jeśli kotek dotrze na ostatnie pole przed drzewem zanim zakończy się gra, to pozostaje na nim do końca gry. Zwierzątka mogą przeskoczyć kotka i wejść do kryjówek tylko wtedy, gdy znajdzie się na polu przed kotkiem i poruszy się o 2 pola. Dlatego warto korzystać z przywileju jakim są przysmaki kotka ;)


Gra kończy się gdy żadne ze zwierzątek nie może się poruszyć – dotrze do kryjówki lub dogoni je kotek. Gracze podliczają ile zwierzątek udało im się doprowadzić do kryjówki.


Gra ma proste zasady i jest bardzo emocjonująca dla dzieci. Jej wykonanie jest bardzo dobre. Podoba mi się presja czasu w wyścigu z kotem – w końcu nie tak prosto zarządzać ruchem 3 zwierzątek na raz. Czytając pierwszy raz instrukcję miałam w głowie myśli... niemożliwe aby zwierzątkom udało się uciec przed kotem... ich jest trójka a kot jest jeden -  to przecież oczywiste, że kot znacznie szybciej będzie się poruszał po planszy niż cała trójka zwierzątek. Później okazało się, że są kocie przysmaki i to ratuje zwierzątka. Wbrew pozorom nie taka łatwa sprawa z tymi decyzjami i zarządzaniem ruchem 3 zwierzątek na raz. Które zwierzątko przesunąć? Kiedy odciągnąć kota przysmakiem? Jakie to szczęście, że decyzje podejmujemy wspólnie :)

Kotek Psotek to bardzo fajna gra dla dzieciaczków 3+.

http://projektgrajmy.blogspot.com/


http://www.kreatywnymokiem.pl/2016/12/wyzwanie-7-gier-w-7-dni.html

Prześlij komentarz

1 Komentarze

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)