Czytam proste teksty


Uczymy się czytać... z moją prawie już 4latką... kto nas czyta ten wie bo co poniedziałek pokazujemy Wam nasze zabawy, podczas których Olcia nie tylko świetnie się bawiła ale bez problemowo przyswoiła wszystkie sylabki :)

Przez ostatnie 2 tyg ciężko pracowałyśmy razem z Magdą nad zdaniami do czytania dla naszych księżniczek ale o tym będzie osobny post. Niestety albo stety mam wrażenie, że my dłużej przygotowywałyśmy im zdania niż one je opanują. Zaczęłam więc rozglądać się za pomocami "gotowcami" do nauki czytania. Zwyczajnie nie wyrabiam z moją 4latką. Szukałam, szukałam i tak trafiłam na coś bardzo fajnego... coś co nie tylko utrwali naukę czytania ale także pozwoli Oli nauczyć się czytać ze zrozumieniem.Czytam proste teksty. Czytanie ze zrozumieniem na poziomie podstawowym to bardzo fajne ćwiczenia ale przede wszystkim bardzo proste ćwiczenia zwłaszcza w części 1. Ćwiczenia, które idealnie nadają się właśnie dla takich dzieciaków jak moja Ola. Nie pisze tu o wieku a o nabytej zdolności czytelniczej ;) Znajdują się tu  proste teksty zaczynając od zdań pojedynczych poprzez krótkie teksty aż do coraz to dłuższych.  Zdania w większości zbudowane są z sylab otwartych oraz podstawowych rzeczowników i czasowników globalnych. Dodatkowo w części 1 wszystkie czasowniki a także pytania oznaczone są kolorem czerwonym. Dal starszych dzieci atrakcją będzie możliwość samodzielnego wycinania. Olcia jeszcze nie potrafi samodzielnie aż tak ładnie wycinać dlatego fach ten przejęłam ja ale ona dzielnie wszystko przykleja :)Dzieci uczą się zadawać pytania i odpowiadać na nie. Zadania zawsze dotyczą przeczytanego tekstu i są zróżnicowane.Niektóre ćwiczenia wymagają pisania więc albo przygotuję Oli karteczki do naklejenia albo sama napiszę odpowiedzi (oczywiście po podaniu ich przez Olę).Poza nauką zadawania pytań i odpowiadania na nie dziecko uczy się układać wyrazy w zdaniu w odpowiedniej kolejności a także układać poszczególne zdania w odpowiedniej kolejności wydarzeń.

W części drugiej jest troszkę więcej aktywności dla dziecka wychodzących poza zakres wycinania i przyklejania. Są tu ćwiczenia polegające na narysowaniu czegoś/kogoś czy pokolorowaniu. Takie miłe przerywniki w nauce :) Znikają czerwone oznaczenia czasowników i pytań. Teksty są zdecydowanie dłuższe.
Ćwiczenia te przeznaczone są dla dzieci rozpoczynających naukę czytania i nie ważne w jakim są wieku... 3latki, 5latki czy 7latki bo dzieci uczą się czytać w różnym wieku :)

POLECAM bo z tymi ćwiczeniami dziecko cieszy się, że może czytać! 
 Moje sylabki. Czytam proste teksty 2  - Elżbieta Ławczys, Agnieszka Fabisiak-Majcher - niePrzeczytane.pl Księgarnia internetowa

Prześlij komentarz

1 Komentarze

  1. bardzo ciekawe ćwiczenia :) musimy takie kupić bo u nas niestety brak drukarki jest przeszkodą w tworzeniu pomocy, wszystko ręcznie ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)