Bakterie do kwadratu


Matematyka królową nauk - słowa te słyszałam już jako małe dziecko. I jako małe dziecko słyszą je moje dzieci ;) To na niej opiera się cały świat. I choć ostatnio obraliśmy bardziej czytelniczy kierunek to jednak świat liczb nieustannie nam towarzyszy a wszystko za sprawą książki Bakterie do kwadratu.


Książka Anny Cerasoli - włoskiej nauczycielki matematyki, doświadczonej w tworzeniu szkolnych podręczników ale Bakterie do kwadratu za nic w świecie nie przypomina szkolnego podręcznika.

Koncepcja książki oparta jest na historyjkach z życia wziętych a te z kolei są punktem wyjścia do ich matematycznych rozważań. Bohaterami książki jest dziadek, emerytowany nauczyciel, który przez 40 lat uczył matematyki oraz jego 9letni wnuczek z ogromnym zapędem do wiedzy. Pomiędzy dziadkiem a wnukiem tworzy się relacja nauczyciel-uczeń. Panowie w swoich rozmowach poruszają dość trudne tematy... o tym czy bakterie na brudnej stopie mnożą się szybciej? Ile ich powstanie z pojedynczej bakterii w określonym czasie? Wspólnymi siłami tworzą tajne kody i prowadzą rozważania o maksymalnej ilości możliwych sposobów nakładania ciastek na talerz. Sprawdzają czy podnoszenie do potęgi grozi wybuchem bomby atomowej. 

Bardzo wartościowa książka pełna życiowych porównań i przykładów. I choć bohaterem książki jest 9latek to książka raczej przeznaczona dla starszych dzieci. Chyba zaczęłam od złej strony... powinniśmy najpierw przejść przez inną książkę z tej serii... Pan Kartezjusz gra w statki, w której to poruszane są pojęcia, które myślę mój 6latek byłby w stanie ogarnąć.


 Książka napisana jest prostym, ale nie prostackim językiem. Wszystkie nowe pojęcia przedstawione opisane są  w ciekawy, bardzo przystępny i zrozumiały sposób. Matematyczne wywody zostały tutaj ubrane w lekkie i zwiewne historie. Napisane z pomysłem i humorem. I choć czyta się je z ogromną przyjemnością, to jednak musimy odłożyć ją na późniejszy czas tak aby pojęcia w niej zawarte nie były czarną magią dla Kuby. 

Wydawnictwo Adamada
Autor: Anna Cerasoli
Ilustrator: Adriano Gon
Ilość stron: 168
Oprawa: twarda

Prześlij komentarz

0 Komentarze