iKnow Junior - sprawdzamy swoją wiedzę


Dzieci lubią zadawać pytania. To rzecz oczywista. Ale czy lubią, gdy to im zadaje się pytania? Sprawdziłam to na 4,5latce jak i na 7latku. Okazało się, że tak! Zwłaszcza, gdy odpowiedź jest banalna ;) Gdy włączymy w to jeszcze rywalizację, okazuje się, że można całkiem fajnie spędzić razem czas. Wszystko za sprawą nowości, która do nas dotarła...


iKnow Junior to w pewnym rodzaju quiz. Grę poleca Mensa Polska i przeznaczona jest dla dzieci w wieku 5-9 lat ale myślę, że starsze dzieci również rozegrałyby nie jedną partyjkę zwłaszcza, że rozgrywka jest bardzo szybka.


W opakowaniu znajdziemy się:
- 4 talie kart (trzy z wyzwaniami tekstowymi i jedną z ilustracyjnymi)
- kolorową planszę
- kolorowe (ogromne!) pionki
- ołówek
- notes
- instrukcję.

Zadania są o różnym stopniu trudności i są tak różnorodne, że z pewnością każde dziecko na któreś będzie znało odpowiedź a jeśli nie to istnieje możliwość z korzystania z podpowiedzi. Taka wzajemna pomoc sobie nawzajem sprawia, że dziecko uczy się dzielenia posiadaną wiedzą z innymi. Karty podzielone są na trzy części: zadanie, podpowiedź, odpowiedź.

Nad prawidłowym przebiegiem gry czuwa animator, czyli osoba dorosła. Animator nie bierze udziału w rozgrywce. To on czyta pytania na kartach, udziela podpowiedzi gdy gracz tego potrzebuje, a także w razie potrzeby wyznacza do pomocy innego współgracza. Animator ocenia, czy odpowiedzi są prawidłowe i czuwa nad przesuwaniem pionków.Gdy gracz stanie na polu z dymkiem rozmowy ze znakiem zapytania, pobiera kartę tekstową. Wśród kart znajdziemy przysłowia, wierszyki, zadania rysunkowe, prawdę-fałsz, wybór poprawnej odpowiedzi z kilku, zabawy związane ze współpracą pomiędzy dziećmi, itp.


Gdy gracz stanie na polu z dymkiem rozmowy z ikoną aparatu fotograficznego, pobiera kartę obrazkową, na której znajduje się kolorowe zdjęcie a na odwrocie karty zagadka z zapytaniem, co znajduje się na ilustracji, co nie pasuje do zestawu, co łączy dane obiekty, są też ciągi figur geometrycznych, gimnastyka, działania na liczbach, słowotwórstwo i wiele innych.


Kiedy gracz udzieli odpowiedzi samodzielnie - przesuwa swój pionek i trzy pola. Jeżeli z pomocą innego gracza - obaj przesuwają swoje pionki o dwa pola. A jeżeli skorzystają oni z podpowiedzi animatora - wtedy przesuwają pionki o jedno pole. 

Zwycięzcą gry pozostaje gracz, który jako pierwszy dotrze do mety. Przy odrobinie szczęścia i wiedzy może to nastąpić szybciej niż byśmy myśleli ;)


iKnow Junior polecamy na prezent mikołajkowy :)

Prześlij komentarz

1 Komentarze

  1. Blondynki Kreatywnie7 grudnia 2017 00:46

    Gra bardzo mi sie podoba do samodzielnego czytania rewelacja. U nas narazie Pytaki rządzą ale jak długo ?

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)