Zimowa matematyka - dodawanie z przedszkolakiem


Ferie za nami, ferie bez śniegu. Co prawda lekko popadał pod koniec ferii ale to wciąż za mało na śniegowe harce. Dlatego też pomoce dydaktyczne, które przygotowuję dla moich Smyków choć trochę dopasowuję do trwającej pory roku. Dziś więc będzie zimowo... bałwankowo... a Ci co są z nami dłużej z pewnością rozpoznają tę postać z czasów naszej nauki czytania :)


Zabawa z bałwankiem opierać się będzie przede wszystkim na zabawie w ubieranie bałwanka :)

Przygotowałam (a właściwie odszukałam naszego "rozebranego" bałwanka wśród pomocy do nauki czytania, dorobiłam tylko wersje matematyczną rękawiczek i kapelusza) bałwanka, któremu jest tak zimno, że musimy ubrać kapelusz i rękawiczki. Jedna pomoc a wykorzystać ją możemy na wiele sposobów... począwszy od zabaw z młodszymi przedszkolakami i naukę cyferek aż po starsze przedszkolaki i naukę dodawania.

Zabawa dla maluchów - nauka cyferek. Ubieramy bałwankowi kapelusz, głośno mówimy jaka cyfra jest na nim napisana a dziecko musi dobrać bałwankowi pasujące do kapelusza rękawiczki.

Możemy sprawdzić spostrzegawczość dziecka celowo dobierając jedną rękawiczkę źle. Dziecka zadaniem jest wskazanie, która rękawiczka jest źle dobrana.Zabawa dla przedszkolaków rozróżniających już cyferki i umiejących liczyć - nauka dodawania. Do zabawy potrzebujemy dwie kostki. Dziecko rzuca kostkami, liczy oczka, odszukuje i przyczepia właściwe rękawiczki a na koniec dobiera właściwy kapelusz, który jest sumą cyfr znajdujących się na obu rękawiczkach.


Urozmaicając zabawę, przyczepiamy kapelusz a dziecko swobodnie manewrując cyframi na rękawiczkach dobiera je w taki sposób aby suma obu cyfr była równa liczbie wskazanej przez kapelusz.Możemy również przyczepić kapelusz i jedną rękawiczkę a dziecka zadaniem jest dobranie właściwej drugiej rękawiczki.
Zabawa w szukanie błędu... celowo dobieramy błędnie rękawiczki a dziecka zadaniem jest wyłapać ten błąd i go poprawić. Celem tej zabawy jest pokazanie dziecku, że rozwiązać to zadanie można na dwa sposoby :)

Bo nauka może być świetną zabawą a matematyka może okazać się całkiem fajna, gdy tylko odpowiednio zachęci się do niej dziecko :)
Jeśli jesteś zainteresowana/y otrzymaniem powyższych kart pracy napisz do mnie :)


Postaw mi kawę na buycoffee.to


Pamiętaj, że otrzymane karty są przeznaczone tylko i wyłącznie do Twojego domowego użytku a nie na sprzedaż.

Przypominam tylko, że są to materiały do własnego użytku a nie na sprzedaż ;)


Jeśli podobają się Wam nasze zabawy zostawcie proszę po sobie ślad w postaci komentarza. A jeśli uważacie, że nasze pomysły zasługują na uwagę, to UDOSTĘPNIAJCIE je światu ;)

Prześlij komentarz

7 Komentarze

 1. U nas też koniec ferii i również prawie bez śniegu :-(
  Ps. Super, bałwankowa zabawa z liczbami... :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. byle do wakacji... jeszcze 4 miesiące i laba :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ewa Bartczak-Sroka13 lutego 2018 00:18

  Świetne pomysły! Gratulujemy i czekamy na kolejne inspiracje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak zwykle rewelacja. Ciągle, nieustannie podziwiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. staram się urozmaicić naukę moim Smykom :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Super :) dziękuję za materiały :) już zabieram się za wykonywanie. Chociaż takiego bałwanka będzie mieć skoro nie udało nam się ze śniegu ulepić

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)